SME

Kampaň alebo bezpečnostná hrozba? Čudne zasadla bezpečnostná rada štátu, prišiel aj Pellegrini

Pellegrini odmieta, že by zasadnutie súviselo s prezidentskými voľbami.

Na rokovaní bezpečnostnej rady sa zúčastnil aj prezidentský kandidát a predseda parlamentu Peter Pellegrini, hoci nie je jej členom.Na rokovaní bezpečnostnej rady sa zúčastnil aj prezidentský kandidát a predseda parlamentu Peter Pellegrini, hoci nie je jej členom. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Trinásť dní pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb zasadala v pondelok podvečer náhle Bezpečnostná rada.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu po nej informoval o preventívnych opatreniach, ktorými chce predísť prípadnému ohrozeniu krajiny počas blížiacich sa veľkonočných sviatkov.

Novinárom sa potom snažil vysvetliť, z čoho vychádza, keď považuje za potrebné posilniť policajné hliadky na najväčších podujatiach súvisiacich so sviatkami.

Šutaj Eštok spomenul piatkový teroristický útok v Moskve, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát, prítomnosť ukrajinského občana pôvodom z Tadžikistanu v roku 2022 na Slovensku a zvýšenie stupňa teroristického ohrozenia vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Súvislosť medzi týmito tromi udalosťami sa mu však ani na dvadsať minút trvajúcej tlačovej besede nepodarilo zrozumiteľne vysvetliť.

Na rokovaní Bezpečnostnej rady sa zúčastnil aj prezidentský kandidát a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas), hoci nie je jej členom. Tými sú len ministri a predsedom rady je premiér Robert Fico (Smer).

V minulosti počas vlád Smeru po mimoriadnych zasadnutiach rady vždy verejnosť informoval práve Fico. Napriek vykresľovanej hrozbe v pondelok pred novinárov neprišiel on, ale Pellegrini a po ňom minister vnútra. Fico pritom na zasadnutí bol.

„Nespájajte bezpečnosť krajiny s tým, že ide nejaká kampaň. Nebláznite prosím,“ bránil sa Pellegrini pred kamerami po otázke, prečo sa na zasadnutí zúčastnil aj on.

Tvrdil, že aj prezidentská kancelária má na zasadnutí svojho zástupcu. Ten pred médiami nevystúpil.

SkryťVypnúť reklamu

Tadžik na Slovensku

Minister tvrdí, že v roku 2022 sa s príchodom utečencov z vojnou zasiahnutej Ukrajiny dostal na Slovensko „jeden rizikový človek pochádzajúci z Tadžikistanu,“ s trvalým pobytom na Ukrajine. Šutaj Eštok ho nazval teroristom.

Minister vôbec nevysvetlil, aký čas na Slovensku od príchodu cudzinec strávil - či šlo o dni, alebo mesiace. Tvrdil len, že sa sem nikdy ako hľadaný Interpolom nemal dostať, a že štát za bývalej vlády „nefungoval“.

Potom dodal, že Tadžik sám odišiel do Nemecka. Minulý rok ho podľa ministrových informácií v Nemecku trestne stíhali a poslali späť na Slovensko, lebo tu v roku 2022 neúspešne žiadal o azyl. Európske azylové pravidlá prikazujú vrátiť takéhoto občana do krajiny prvého kontaktu.

Z Nemecka ho vraj priviezli letecky v sprievode gardy. Dnes je v záchytnom tábore v Sečovciach. Eštok nespresnil, kedy ho vrátili z Nemecka na Slovensko a odkedy je v slovenskom záchytnom tábore.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal však, že ho tábore môžu držať najdlhšie do 20. júla. Vyplýva z toho, že je v ňom už od januára, keďže podľa zákona môže byť zaistený najviac pol roka.

Súvisiaci článok Represie a dezinformácie. Ako Putin využije útok pri Moskve? Čítajte 

S útokom v Moskve nemá priamo nič

Dôvod, prečo Šutaj Eštok vôbec o občanovi z Tadžikistanu informuje, má byť ten, že v piatok zaútočila skupina teroristov z IS na koncertnú sálu na predmestí Moskvy.

Na otázku, či má tento cudzinec s útokom niečo spoločné, však minister odpovedal, že „priamo nemá“.

Najskôr Šutaj Eštok tvrdil, že Tadžik „bol členom organizácie, ktorá spolupracuje s Islamským štátom.“ O niekoľko minút neskôr už túto informáciu povedal inak. Tvrdil, že bol priamo členom IS.

Ako z týchto informácií vyplýva bezpečnostná hrozba pre Slovensko, sa minister snažil objasniť tak, že u nás môže byť "spiaca teroristická bunka“. Ako k tomuto záveru dospel, nevysvetlil. „Je členom v širšej báze, na ktorej títo ľudia spolupracujú,“ povedal neurčito.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod druhý: Francúzsko, teroristi a Veľká noc

Šutaj Eštok ako ďalší dôvod zvolania Bezpečnostnej rady označil, že Francúzsko zvýšilo v reakcii na moskovský útok stupeň teroristického ohrozenia z tretej na štvrtú najvyššiu úroveň.

Potom však informoval, že Slovensko teraz podobný krok neprijme. Keďže v Rusku išlo o nábožensky motivovaný útok, podľa ministrových informácií chce Slovensko posilnením hliadok zabezpečiť podujatia k Veľkej noci - najväčším kresťanským sviatkom.

Rada neriešila nič nové

Denník SME sa o Tadžikovom prípade rozprával s piatimi dobre informovanými zdrojmi z prostredia ministerstva vnútra. Z ich vyjadrení vyplýva, že nejde o novú informáciu.

Upozornili, že to bol minister vnútra, ktorý ohrozuje bezpečnosť Slovenska, keď v pondelok vyzradil, kde sa zaistený nachádza. Riziko je to podľa nich najmä pre policajtov v Sečovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Presná nie je podľa nich ani informácia, že ide o teroristu. V skutočnosti je z terorizmu podozrivý.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Terorizmus

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu