BRATISLAVA. Bábková sála kultúrneho domu v Galante, plné hľadisko, pred oponu na javisko prichádzajú hlavní protagonisti. Motívom je zlepšenie života Maďarov na Slovensku.
"Ide nám o dobré spolunažívanie,“ uvádzal hlavný aktér na pódiu, hoci pred pätnástimi rokmi napätie medzi menšinou a slovenskou majoritou pomáhal zvyšovať.
Bol ním premiér Robert Fico, ansámbel viacerých jeho ministrov a tiež prominentný hosť - predseda maďarskej strany Aliancia a neúspešný prezidentský kandidát z prvého kola Krisztián Forró. Obecenstvo tvorili novinári.
Výjazdové zasadnutie vlády v meste so štvrtinovým zastúpením obyvateľov maďarskej národnosti a so šéfom najpopulárnejšej národnostnej strany len desať dní pred druhým kolom prezidentských volieb nebolo náhodné.
Hlasy takmer polmiliónovej maďarskej menšiny výrazne prispejú k tomu, či sa prezidentom stane Ivan Korčok, alebo líder koaličného Hlasu s Ficovou podporou Peter Pellegrini. Zabezpečiť to má práve Forró výzvou svojim voličom.
Kým vláda zasadala na výjazde v galantskom kulturáku, o päťdesiat kilometrov ďalej v Nesvadoch neďaleko Komárna jedna z vyše 60-tisíc voličov Forróa pofajčievala pred svojím obchodíkom. Aj na ňu sa Pellegrini spolieha cez Forróove odporúčanie, koho by mala voliť.
Forróa v prvom kole majiteľka obchodu podporila, "lebo on je Maďar, aj my sme Maďari". Čuduje sa, keď sa dozvie, že v jej obci Nesvady s 50-percentným zastúpením obyvateľov maďarskej národnosti v prvom kole zvíťazil Korčok.
"Ešte sa rozhodnem," odpovedá na otázku, komu dá hlas o dva týždne. Jej kamarátka, tiež volička Forróa, však zapochybuje po otázke, či je pre ne odporúčanie predsedu Aliancie rozhodujúce. "Nemyslím si."
Forróovi sa za posledné týždne podarilo napasovať sa v rozhodujúcej časti kampane do dôležitej pozície. Aj samotné zasadnutie vlády v Galante je jeho zásluhou, priznal pred týždňom.
Zistenia denníka SME z regiónu južného Slovenska spolu s dátami však ukazujú, že získanie priazne Forróa zrejme nebude pre Pellegriniho zlomom, ktorý mu zabezpečí víťazstvo vo voľbách.
Pellegriniho hra maďarskou kartou
Vo dverách obchodu s darčekmi v meste Kolárovo vyčkáva na zákazníkov predavačka. Poteší sa, že si v rozhovore po dlhom čase precvičí slovenčinu. V meste s desaťtisíc obyvateľmi, je tak ako ona, viac ako sedemtisíc maďarskej národnosti.
Dopredu oznamuje, že sa o politiku veľmi nezaujíma. Už teraz však vie, komu dá svoj hlas v druhom kole. "Pellegrinimu," rozhodne odpovedá. Je jej sympatickejší a "aj s tým Orbánom vychádza".
Presne voličov a voličky s takým nastavením Pellegrini očakáva v druhom kole desiatky tisíc. Už v pondelok, asi tridsať hodín po prvom kole volieb, bol na stretnutí so starostami a s primátormi z južných okresov a tiež so šéfom Aliancie Forróom. Získaval si ich práve tým, že vyjadril uznanie maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, s ktorým sympatizuje aj Aliancia a časť jej voličov.
"Vzťahy s Maďarskom a Viktorom Orbánom budú pokojné, priateľské a spolupracujúce," sľuboval do budúcna, ak sa stane prezidentom. S Orbánom sa stretol krátko pred voľbami. "Hľadáme takých priateľov, ktorí tiež milujú mier," povedal Orbán po spoločnom obede.
Pellegrini otvorene ukazuje svoju hru maďarskou kartou - využívanie sentimentu "slovenských" Maďarov voči Maďarsku. Spriaznenosť s režimom Viktora Orbána živí maďarská vláda už roky. Miliónmi eur dotuje kultúru, cirkev či maďarské školstvo na južnom Slovensku.
Problémy, ktorým sa nevenuje slovenská vláda, sanuje "Orbán bácsi". Takto familiárne, v preklade Ujo Orbán, ho volá majiteľka obchodu z obce Nesvady.
Od neho dostávajú Maďari žijúci na Slovensku príspevok napríklad za to, ak dajú svoje dieťa do školy či škôlky s maďarským vyučovacím jazykom. Stačí vypísať tlačivo škole.
Aj na jej vnučku im prišli tento rok peniaze - 250 eur. Maďarská vláda sa vplyvovou kampaňou netají ani v názve tohto podporného programu: "Na rodnej zemi po maďarsky".
Aby Pellegrini znásobil šance na mobilizáciu maďarských voličov, v stredu využil súkromné lietadlo, aby sa načas prepravil z Bratislavy do 500 kilometrov vzdialeného Kráľovského Chlmca na debatu s podpredsedom Aliancie Györgym Gyimesim.
Zo spoločnej tlačovky Pellegriniho s Forróom krátko predtým vyplynulo, že podpora od Aliancie je politický obchod.

Aj keď chce byť Pellegrini nadstraníckym prezidentom a vzdať sa v takom prípade členstva v Hlase, Forróovi sľúbil také opatrenia, na ktoré by ako prezident nemal vplyv - napríklad výstavbu novej nemocnice v Rimavskej Sobote.
Mohol by ich však zariadiť, ak bude v skutočnosti udržiavať väzby na vládnu koalíciu.
Forró a Pellegrini nasmerovali Alianciu k rozkolu
Celá Pellegriniho kampaň na juhu krajiny vychádza z presvedčenia, že Maďari Forróovi načúvajú. "Nepoznám veľmi pána Forróa," vysvetľuje predavačka z Kolárova, prečo ho ani v prvom kole nevolila.
V stredu večer však vysvitlo, že Pellegriniho spolupráca s Foróom mu nielenže nemusí dostatočne pomôcť, ale môže mu aj vyslovene uškodiť. Podľa najnovších informácií totiž Forróovo vyjadrenie podpory Pellegrinimu môže byť len jeho sólo akciou.
Predsedu Hlasu totiž podporil bez vedomia vedenia jeho vlastnej strany a v rozpore s rozhodnutím predsedníctva Aliancie. Podpredseda Aliancie Szabolcs Mózes sa v stredu večer za Forróove kroky ospravedlnil "každému Maďarovi".
"Dnes sme zostali nemilo zaskočení, až podvedení, keď sme sa dozvedeli, že končiaci predseda maďarskej Aliancie nedodržal víkendové rozhodnutia predsedníctva strany," napísal Mózes na facebooku.
Nielen dohoda v strane, ale aj "elementárna logika" podľa Mózesa káže, že sa mala Aliancia najskôr stretnúť s oboma kandidátmi, a teda aj s Ivanom Korčokom. Až potom malo podľa neho prísť rozhodnutie o podpore.
"Je poburujúce, že členovia predsedníctva - a Maďari na Slovensku - sa správu o zrušení rokovania s Ivanom Korčokom dozvedeli z jeho facebooku, a správu o tom, že kandidát strany (a podľa niektorých správ aj strana samotná) podporil Petra Pellegriniho, sa dozvedeli z live vysielania," dodal.
Forró tvrdí, že šlo o jeho "vnútorné rozhodnutie", za ktoré sa vie postaviť. Dodal, že s Pellegrinim nevyjednával ako predseda Aliancie, ale ako prezidentský kandidát z prvého kola.
Pellegrini a Forró tak mohli naštartovať mechanizmy, ktoré vedú k rozkolu v jedinej významnejšej strane zastupujúcej maďarskú menšinu na Slovensku, čo je v rozpore s Pellegriniho hlavným volebným motívom o "pokoji, hrdosti a dôstojnosti pre Slovensko".
Forró nemusí byť pre Pellegriniho prospešným spojencom
Aj keď Forróa ako prezidentského kandidáta volilo v prvom kole 65 558 voličov, v skutočnosti to nie je ani len polovica zo 130-tisíc voličov, ktorí pred pol rokom dali v parlamentných voľbách hlas jeho strane Aliancia.
K maďarskej národnosti sa pritom na Slovensku hlási 456-tisíc ľudí a významná časť z nich si už v prvom kole vybrala priamo Korčoka alebo Pellegriniho.
Podľa dát z volieb je ich súboj o maďarskú komunitu na Slovensku vyrovnaný. V obciach s nadpolovičným zastúpením Maďarov volilo v prvom kole Pellegriniho 25,2 percenta voličov, zatiaľ čo Korčoka 22,4 percenta.
Od soboty sa teda rozohral súboj o zvyšných 40,9 percenta voličov, ktorí volili Forróa, a tiež tých ľudí z komunity, ktorí na prvé kolo vôbec neprišli.
Dáta agentúr NMS a AKO naznačujú, že aj bez stredajšieho incidentu vnútri Aliancie nemá Pellegrini Forróových voličov istých. Mnohí odporúčanie predsedu Aliancie doteraz neplánovali vypočuť.
Z meraní NMS týždeň pred prvým kolom vyplýva, že na druhé kolo chce prísť len 57,9 percenta Forróových voličov a z nich 70 percent plánuje voliť Korčoka. Tento vysoký zisk pre víťaza prvého kola však môže skresľovať malá vzorka respondentov.
Vyše 30 percent Forróových voličov plánuje voliť Korčoka podľa prieskumu AKO z rovnakého obdobia. Aj neskorší prieskum AKO zo soboty ukazuje, že Korčoka by malo prísť podporiť 31 percent Forróových priaznivcov, Pellegriniho 28 percent.
Ďalších jedenásť percent týchto voličov z prvého kola už voliť neplánuje a zvyšných 31 percent je nerozhodnutých.
Mínus pre Pellegriniho nemusí byť plusom pre Korčoka
Korčok sa ešte v sobotu počas volebnej noci blysol vetou v maďarčine: "Kellemes meglepetés, köszönöm szépen" - "Príjemné prekvapenie, ďakujem pekne," znela odpoveď na otázku, ako chce osloviť maďarskú komunitu na Slovensku.
"Normálne ma veci hnevajú, ale toto ma bolí," komunikoval, že bol vykreslený ako človek, ktorý má výhrady k maďarskej komunite a vzápätí im vyslovil úctu za ich prínos Slovensku.
Ani Ivan Korčok napriek víťazstvu v prvom kole volieb nemá priazeň väčšej časti maďarskej komunity na Slovensku istú. Na jeho stranu sa však v stredu priklonil niekdajší popredný člen SMK a neskôr Mosta-Hídu a dnes predseda Maďarského fóra Zsolt Simon.
"Sme presvedčení, že Ivan Korčok je väčšou garanciou na zachovanie demokratického právneho štátu a našej zahraničnopolitickej orientácie," vysvetlil.
Simon priznal, že má výhrady voči obom kandidátom, ale ako "zástupca voličov maďarskej národnosti" nemôže zostať ticho.
Keď predseda Aliancie vysvetľoval, prečo Korčoka odmietol podporiť, povedal, že niekdajší minister zahraničia by sa mohol javiť ako protimaďarský politik. Vysvetlil to aj tým, že Korčok ako šéf diplomacie kritizoval dvojaké občianstvo Maďarska.
Antikampani bol Korčok v posledných rokoch vystavený najmä Gyorgyom Gyimesim, bývalým poslancom za OĽaNO a dnes podpredsedom Aliancie.
Gyimesi čelil kritike od slovenskej diplomacie, keď sa bez jej vedomia stretol s maďarským ministrom zahraničia. Korčoka nazýval "žoldnierom" a "hungarofóbom" v čase, keď Gyimesi s vtedajším premiérom Igorom Matovičom (vtedy OĽaNO) dali testovať ruskú neregistrovanú vakcínu Sputnik v maďarských laboratóriách. Korčok Sputnik nazýval nástrojom hybridnej vojny, ktorú Rusko vedie proti krajinám Európskej únie.
"Som demokrat, preto volím Korčoka," hovorí 26-ročný Ladislav maďarskej národnosti z obce Nesvady. Názor na to, kto má byť budúcim prezidentom, ale v rodine nemajú jednotný.
"Ja verím normálnym médiám, nie konšpiráciám a nie som sprostý," pridáva ďalšie dôvody vlastného rozhodnutia. Korčokovho súpera Pellegriniho vníma ako predlženú ruku Fica. "Veď on nemá na nič názor," opisuje, ako vidí predsedu Hlasu.
Podobných voličov sa bude Korčok snažiť získať stretnutiami aj na južnom Slovensku. Na štvrtok večer avizuje míting v Dunajskej Strede.

Maďari majú deväť dní na rozmyslenie
Aktuálny boj o maďarského voliča dobre ilustrujú traja dôchodcovia debatujúci po maďarsky v stredu pred obedom na námestí pred mestským úradom v Kolárove.
Všetci sú maďarskej národnosti. Jeden nechodí voliť vôbec, druhý chce voliť Pellegriniho a tretí Korčoka.
"Korčok nás zatiahne do vojny," vraví podporovateľ Pellegriniho, ktorý sa pochváli, že už má viac ako 80 rokov. Na námestie prišiel na bicykli.
Keď padne otázka, ako to Korčok spraví, odpovedá: "Veď áno, kompetencie na to prezident nemá. Ale ľudia sú takí." Dôchodca sleduje televíziu a správy, informácie čerpá aj z facebooku.
"Ja budem voliť Korčoka," ozve sa jeho známy sediaci na lavičke. Smejú sa na tom, že on je ešte mladý, lebo má iba po sedemdesiatke. Dôchodca nemá rád Smer a vraví, že svoj názor nebude meniť pre misku gulášu.
"Pellegrini sa odčlenil od Smeru a nie je od neho iný," vraví. Korčoka vraj sleduje už dlhšie a zdá sa mu sympatický.
Trojica sa tesne pred poludním rozišla na obed. Každý inam. V rovnakom čase sa ministri z javiska bábkového divadla v Galante začali vytrácať - mnohí vrátane premiéra bez toho, aby si aspoň vypočuli otázky novinárov.
Napríklad o kauze Hedviga Malinová, o spoločnej vláde s odporcom Maďarov Jánom Slotom z SNS a o odoberaní slovenského občianstva, ak človek prijal aj občianstvo druhej krajiny, čo bola reakcia na politiku, ktorú presadzoval Viktor Orbán.
Členovia vlády potom posadali do limuzín a diaľnicou sa vrátili do Bratislavy.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
