BRATISLAVA. Jeden sa prezentuje ako umiernený konzervatívec, ale u časti kresťanov má nálepku kandidáta liberálnych strán. Druhý je kandidátom koalície, ktorá sa síce hlási ku konzervatívnym hodnotám, ale sám hlasoval napríklad za návrh registrovaných partnerstiev.
Má pre kresťanov po prvom kole prezidentských volieb, v ktorom vypadli jasne konzervatívni kandidáti, historik Patrik Dubovský a Igor Matovič (strana Slovensko), zmysel si vyberať medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim?
Na túto otázku neodpovie katolícka ani evanjelická cirkev. Nevydajú žiadne stanovisko.

Väčšina kňazov a teológov, ktorých denník SME oslovil s touto otázkou, však tvrdí, že vždy má zmysel hlasovať za kandidáta, ktorý lepšie zosobňuje hodnoty, ktoré volič vyznáva, hoci nie je ideálny.
Druhé kolo prezidentských volieb bude 6. apríla. Dubovský už podporil Korčoka, Matovič sa ešte jasne nevyjadril.
V článku sa dočítate
- či sa cirkvi vyjadria k voľbám,
- či kresťania volia podľa zamerania liberál a konzervatívec,
- či má zmysel vyberať si medzi Korčokom a Pellegrinim.
Cirkvi bez stanoviska
"Predsedníctvo evanjelickej cirkvi ani jej Zbor biskupov aktuálne neplánujú vydať k druhému kolu prezidentských volieb žiadne oficiálne stanovisko ani vyjadrenie," vraví hovorkyňa vedenia cirkvi Jana Nunvářová.
Neodpovedala na otázku, či evanjelika Korčoka považujú za umierneného konzervatívca, ako on sám o sebe hovorí.
Z katolíckych biskupov sa k voľbám nepriamo vyjadril len predseda Konferencie biskupov Slovenska, košický arcibiskup Bernard Bober. Pri príležitosti pondelkového 36. výročia Sviečkovej manifestácie okrem iného povedal, že "od nás závisí, akým smerom sa naša krajina bude uberať". Je to zrejme narážka na Korčokove prozápadné postoje a Pellegriniho koketovanie s Ruskom.
"V prvom rade je to vec katolíckej cirkvi, ako sa rozhodne," odpovedá katolícky disident a kresťanskodemokratický politik František Mikloško na otázku, či by cirkvi pred voľbami mali vydať stanovisko. "Ak by sa cirkev mala vyjadriť, tak len tak, aby ľudí vyzvala, aby išli k voľbám," povedal.
Zisky v prvom kole
- Ivan Korčok - 42,5 %
- Peter Pellegrini - 37 %
Katolícky kňaz z Borinky na Záhorí Karol Moravčík nečaká, že cirkev vydá nejaké vyhlásenie. "Podobne ako v minulosti, bolo by to len také všeobecné," vraví. Nemyslí si, že by to malo význam.
Naopak, katolícky farár z bratislavských Rusoviec Marián Prachár si myslí, že cirkev by sa mala vyjadrovať k princípom, o ktoré vo voľbách ide. Formu vyjadrenia cez pastiersky list v kostole nepovažuje za najlepšie riešenie.
Známy český katolícky teológ Tomáš Halík vraví, že skôr ako oficiálna katolícka a evanjelická cirkev by sa mali k voľbám vyjadriť nejaké jej osobnosti, ktoré sú pre "väčšinu čoraz viac sekulárnej spoločnosti morálnou a intelektuálnou autoritou". Ako príklad spomenul niekdajšieho trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Ten v pondelok v Košiciach podporil Ivana Korčoka.
"Je sväté právo Bezáka vystúpiť na podporu Korčoka," komentuje jeho rozhodnutie Mikloško. Podobne ako Halík povedal, že bývalý trnavský arcibiskup je dnes vnímaný skôr ako súkromná osoba, a využíva svoju autoritu, ktorú v spoločnosti má.
Prachár vraví, že nekomentuje prezidentských kandidátov, lebo ich nepozná. To však neplatí o ich postojoch a vyjadreniach, ku ktorým nemá ako kňaz problém zaujať postoj a diskutovať o nich.

Nerozhoduje, či je liberál, alebo konzervatívec
Korčoka za prezidenta podporilo aj Mikloškovo materské KDH. Myslí si, že toto odporúčanie malo rozhodujúci vplyv na to, že tradične katolícke regióny Orava a Spiš, ale aj evanjelické Liptov a Turiec ho väčšinovo volili v prvom kole. Medzi opýtanými je však osamotený.
"Odporúčanie KDH bolo jedným kamienkom v mozaike rozhodovania, ale nie hlavným," vraví katolícky teológ Jozef Žuffa.
"Prekvapilo by ma, keby sa ľudia na Orave a Spiši orientovali podľa KDH," hovorí aj Moravčík.
Od viacerých dlhoročných členov KDH vraj počul, že kritizovali vedenie hnutia za podporu Korčoka. "Že ak KDH nedalo svojho kandidáta, nemalo nikoho podporiť," približuje ich názor.
Prachára hlasovanie obyvateľov Oravy a Spiša neprekvapuje. Podobne ako oni podľa neho uvažujú aj mnohí katolíci v Bratislave a iných mestách.
"Myslím si, že ľudia sú už trocha unavení z polemiky, či je niekto liberál, alebo konzervatívec," vraví Žuffa. Toto hodnotové zaradenie už podľa neho nehrá u mnohých ľudí prím pri rozhodovaní vo voľbách.

Obaja príliš liberálni
Nie však u všetkých. "Že Orava a Spiš hlasovali väčšinovo za pána Korčoka, rešpektujem," vraví známy cirkevný právnik a farár v Dlhej nad Oravou Ján Duda. Dodáva, že v prvom kole prezidentských volieb nebol voliť. Z jeho slov vyplýva, že ani v druhom nepôjde.
Korčoka nepovažuje za konzervatívca. "Považujem ho za kandidáta Progresívneho Slovenska, Sasky a, žiaľ, i KDH," vraví.
Podobný názor má aj bývalý minister vnútra v druhej vláde Mikuláša Dzurindu Vladimír Palko. Korčok je pre neho progresívny liberál a Pellegrini ľavicový liberál. Palko jednoznačne neodpovedal na otázku, či pôjde voliť v druhom kole.
"Voľby sú tajné. K tomu patrí aj účasť a neúčasť. Keď si volíme medzi dvoma menami, máme tri možnosti, ako sa zachovať," naznačuje.

Hoci Mikloško vraví, že Palko má na neúčasť v druhom kole právo, väčšina oslovených tvrdí, že správnejšie je niekoho podporiť, hoci nie je ideálny.
V živote sa podľa Žuffu neprijíma väčšina rozhodnutí v štýle - buď bude ideálne riešenie, alebo nebude žiadne.
"Postoj - iba ideálny kandidát - nikomu a ničomu neposlúži. Ani vlastným hodnotám, ktoré človek v sebe nosí," vraví aj Moravčík.
"Ak jeden z kandidátov iba o čosi lepšie spĺňa očakávania, ktoré chcem dožičiť sebe aj tejto krajine, tak ho pôjdem voliť." V druhom kole pôjde voliť, podobne ako Prachár.
"Niektorí ľudia sa hlásia k postoju, že kandidát síce nie je ideálny, ale je dôležité sa k ideálu aspoň približovať, preto pôjdu voliť," vraví Prachár. Tak sa na veci podľa neho pozerá aj pápež František.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
