BRATISLAVA. Interrupcia by mala byť povolená v prípade vážnych komplikácií. Podobná zásada by mala platiť aj pri eutanázii, ktorá je pre väčšinu obyvateľov Slovenska tiež prípustná, ak je človek ťažko alebo nevyliečiteľne chorý.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus , ktorý urobila pre prolife organizáciu Fórum života. Výsledky zverejnili v stredu. Zisťovanie názorov na kultúrno-etické otázky robí Fórum života od roku 2007 v päťročných intervaloch.
Nadpolovičná väčšina ľudí je podľa aktuálneho prieskumu aj za to, aby osoby rovnakého pohlavia mali také isté práva ako heterosexuáli a mohli uzavrieť registrované partnerstvá. Avšak až takmer dve tretiny nesúhlasia s tým, aby si mohli adoptovať deti.
Tento názor má aj 40 percent tých, ktorí volia Progresívne Slovensko.
Od roku 2007 sa názory obyvateľov Slovenska na konzervatívno-liberálnej škále podľa šéfa Focusu Martina Slosiarika pohybujú akoby na sínusoide. Od liberálnejších názorov v nultých rokoch tohto storočia, cez konzervatívnejšie v predchádzajúcom desaťročí až po opätovný návrat k liberálnejším názorom po roku 2019.

Za konzervatívnejšími náladami v minulom desaťročí vidí šéfka Fóra života Marcela Dobešová najmä referendum o rodine, ktoré bolo v roku 2015 a riešilo otázky adopcií rovnakopohlavných párov či sexuálnej výchovy v školách. Keďže sa na referende zúčastnilo iba 21 percent ľudí, nebolo platné.
Za nárastom liberálnejších názorov v posledných piatich rokoch naopak môžu byť podľa Slosiarika také udalosti, ako vražda dvoch LGBTI ľudí Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred kaviarňou Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave v októbri 2022.
"Prieskum ukázal, že Slováci sú v kultúrno-etických otázkach konzistentní už 17 rokov, s miernym nárastom liberálnych postojov," vraví Dobešová. Obyvatelia Slovenska sú podľa nej "konzervatívnejší v otázke homosexuálnych zväzkov než liberálni politici a liberálnejší v otázke interrupcií než konzervatívni politici".
"Nás zaujímajú názory ľudí, ktorým chceme dať nádej a nie ich strašiť. Tieto prieskumy robíme aj pre stratégiu, aby sme vedeli, ako máme s ľuďmi komunikovať," odpovedala Dobešová na otázku, prečo jasne konzervatívna organizácia Fórum života robí zisťovania, z ktorých vyplýva, že sa spoločnosť liberalizuje.
Napriek v mnohých ohľadoch "liberálnym" výsledkom prieskumu ho oceňuje aj hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Katarína Jančišinová. Je podľa nej dôležité, aby aj cirkev poznala názory ľudí a aby boli kladené otázky objektívne.
V článku sa dočítate
- za akých okolností obyvatelia Slovenska pripúšťajú umelé prerušenie tehotenstva,
- či je pre nich prípustná eutanázia a v akých prípadoch,
- ktoré pohlavie je viac za registrované partnerstvá.
Interrupcie pri ohrození života
Až 86 percent ľudí u nás pripúšťa umelé prerušenie tehotenstva z nejakého dôvodu. Najväčšia časť z tejto skupiny (52 %) pripúšťa interrupcie z vážnych dôvodov, akými sú napríklad ohrozenie života matky, poškodený plod alebo znásilnenie ženy.
Za možnosť interrupcie z akýchkoľvek dôvodov je vyše tretina obyvateľov Slovenska - 34 percent. Táto skupina za posledných päť rokov podľa prieskumu narástla o desať percent. Slosiarik upozorňuje, že ju posilnili najmä ľudia, ktorí boli ešte pred piatimi rokmi v skupine pripúšťajúcej interrupcie len z vážnych dôvodov.
Naopak za úplný zákaz interrupcií je už roky zhruba desatina obyvateľov Slovenska.
Indikátorom v názore na umelé prerušenie tehotenstva je rodinný stav respondentov. K interrupciám sú oveľa otvorenejší rozvedení a ľudia v nezosobášených zväzkoch než v manželstvách či slobodní ľudia. Medzi rozvedenými je až polovica za interrupcie z akýchkoľvek dôvodov.
Umelé oplodnenie je pozitívne vnímané
Viac ako tri štvrtiny respondentov (76 %) podľa prieskumu súhlasia s názorom, že nie je nič zlé na umelom oplodnení, pretože dáva šancu neplodným párom mať dieťa.
Katolícka cirkev tradične odmieta umelé oplodnenie aj preto, že pri ňom môže dôjsť k zničeniu embryí. Robert Bezák však ešte ako trnavský arcibiskup v roku 2010 pre denník SME povedal, že sú rodičia, ktorí takto „dostali deti a sú šťastní". Z prieskumu vyplýva, že väčšina obyvateľov Slovenska s ním súhlasí.
S umelým oplodnením naopak nesúhlasí takmer pätina ľudí (19 %). Najviac, takmer polovica (48 %) podporuje vo voľbách KDH.
Avšak pri pokusoch na ľudských embryách je už slovenská spoločnosť oveľa konzervatívnejšia. S názorom, že sú nemorálne a mali by byť zakázané, súhlasí takmer polovica (49 %) opýtaných. Pohľad, že tieto pokusy prispievajú k liečbe chorôb, má 41 percent respondentov.
Eutanázia pre nevyliečiteľne chorých
Perspektíva vyliečenia sa z choroby sa skloňuje aj pri otázke eutanázie. S tým, že ťažko chorí pacienti by mali mať možnosť rozhodnúť sa, či chcú ďalej žiť, súhlasí až 57 percent opýtaných.
Opačný názor, že človek nesmie byť pozbavený života ani v prípade, že trpí nevyliečiteľnou chorobou a želá si smrť, súhlasí vyše tretina (37 %) respondentov.

Zaujímavý pohľad v tejto súvislosti ponúka aj medziročný trend. Za posledných päť rokov narástla skupina schvaľujúca eutanáziu o osem percentuálnych bodov.
Samozrejme, k eutanázii sa stávajú pozitívnejšie mladší ľudia ako seniori. Takzvanú "dobrú smrť" by umožnili dve tretiny ľudí (66 %) do 24 rokov, ale len polovica seniorov nad 65 rokov.
Registrované partnerstvá sú strop
Podobne ako pri interrupciách či eutanázii majú obyvatelia Slovenska liberálnejšie názory aj v otázke registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia.
Výsledky prieskumu
- Registrované partnerstvá:
- za - 51 %
- proti - 45 %
- Manželstvá LGBTI:
- za - 36 %
- proti - 60 %
- Adopcie detí od LGBTI:
- za - 16 %
- proti - 69 %
- Interrupcie
- z akýchkoľvek dôvodov - 34 %
- z vážnych dôvodov - 52 %
- zo žiadnych dôvodov - 9 %
- Umelé oplodnenie:
- za - 76 %
- proti - 19 %
- Pokusy na embryách:
- za - 41 %
- proti - 49 %
- Eutanázia:
- pre ťažko chorých: 57 %
- proti: 37 %
Zdroj: Agentúra Focus, zber dát od od 14. do 21. februára 2024, vzorka 1025 respondentov.
Vyše polovica opýtaných (51 %) uviedla, že ľudia s homosexuálnou orientáciou by mali mať právo uzatvoriť so svojím partnerom či partnerkou zväzok, ktorý by im garantoval rovnaké ekonomické práva ako zosobášeným manželom.
V tejto súvislosti Slosiarik poznamenáva, že uzákonenie registrovaných partnerstiev viac podporujú ženy ako muži. Zároveň skupina podporovateľov registrovaných partnerstiev od roku 2019 mierne narástla.
Naopak, s registrovanými partnerstvami nesúhlasí 45 percent ľudí. V tejto skupine je až 34 percent respondentov, ktorí s nimi "rozhodne" nesúhlasia.
Z prieskumu Focusu však vyplýva, že registrované partnerstvá sú nateraz na Slovensku strop toho, čo by mohli LGBTI ľudia očakávať.
S manželstvami osôb rovnakého pohlavia nesúhlasia až takmer dve tretiny (60 %) opýtaných. Za päť rokov sa táto skupina zmenšila o tri percentá.
Ešte väčší odpor vyjadrili respondenti v prieskume k adopciám rovnakopohlavnými pármi. Až takmer dve tretiny (69 %) s nimi nesúhlasia.
Až štyria z desiatich voličov PS si neželajú, aby si páry rovnakého pohlavia mohli adoptovať deti.
Šéf Focusu tento jav vysvetľuje tým, že mnohí zo súčasných voličov liberálnej strany sú jednak konzervatívnejší ako jej vedenie a zároveň ju volia preto, lebo aktuálne je to najsilnejšia opozičná strana, ktorá má reálnu šancu poraziť Smer.

Beata
Balogová
