Konzumácia vajíčok sezónne stúpa, a to najmä počas Veľkej noci a Vianoc, keď sa v domácnostiach oveľa viac pečie a varí.
Slovenskí predajcovia či dodávatelia vajíčok sú na tieto situácie pripravení. Slovensko je v produkcii vajec takmer sebestačné, aj keď podľa Únie hydinárov Slovenska percento sebestačnosti každým rokom klesá.
Viete, koľko vajec ročne vyprodukujú slovenské sliepky, či od čoho závisí farba škrupiny? A je pravda, že domáce vajíčka majú sýtejší žĺtok ako tie z obchodu?
Odpovede aj na tieto otázky sme hľadali s expertmi.
V článku sa dozviete:
- Koľko vajec produkujú slovenské farmy.
- Od čoho závisí veľkosť vajec.
- Čo spôsobuje farbu vajec.
- Či je žltší žĺtok kvalitnejší.
- Či treba vajcia umývať.
- Ako správne skladovať vajcia.
- Čo vyčítate z obalu.
Veľkosti ako v skúšobnej kabíne
Ten, kto kupuje vajíčka pravidelne, vie, že v ponuke obchodov najčastejšie dostane veľkosti M a L. Daniel Molnár z Únie hydinárov Slovenska túto skutočnosť dokladá aj číslami.
"Najrozšírenejšou veľkosťou je kategória M. Z celkovej ročnej produkcie vajíčok tvorí viac ako polovicu - teda 365,5 milióna kusov," hovorí odborník.
Potom nasleduje veľkosť L s počtom 158 miliónov. Vajec kategórie S sa dostane na pulty len necelých 50 miliónov kusov a najmenej je veľkých vajec označených ako XL - len niečo cez 12 miliónov.
Molnár upozorňuje, že niekedy sa v obchodoch objavia balené netriedené vajíčka. Na obale sa vtedy nachádza upozornenie "Vajcia rôznych veľkostí", ako aj celková minimálna hmotnosť v gramoch.
Od čoho závisí veľkosť vajíčka?
Veľkosť vajec ovplyvňuje množstvo faktorov. "Najdôležitejšie sú druh sliepky, jej vek a podmienky, v ktorých žije," vysvetľuje Katarína Mošovská z Farmy pod Poľanou.
Koľko vážia vajcia
Vajíčka sú do jednotlivých veľkostí triedené podľa váhy.
- Veľkosť S: menej ako 53 gramov.
- Veľkosť M: od 54 - 62 gramov.
- Veľkosť L: od 63 do 72 gramov.
- Veľkosť XL: viac ako 73 gramov.
Za dobré podmienky sa považuje, keď má nosnica teplo a svetlo. Aj preto je počas zimných mesiacov nižšia znáška. Keď sliepka ešte len začne znášať, prvé vajíčka sú veľké ako pingpongová loptička.
"S každým ďalším znesením sa vajíčko zväčšuje, až dosiahne štandardnú veľkosť," vysvetľuje farmárka. Menšie vajíčka znáša aj staršia sliepka.
V prirodzenom prostredí sliepka znáša päť až šesť rokov, potom odchádza "do dôchodku". Najvyššiu znášku má medzi druhým a tretím rokom.
"Ak má sliepka zabezpečené vhodné podmienky, je schopná zniesť vajíčko každých 25 hodín," vysvetľuje Mošovská.
Podľa odborníkov dokáže jedna sliepka v najlepšej forme vyprodukovať aj 300 vajec ročne.

Biele alebo hnedé
Tí, ktorí na Veľkú noc zdobia vajíčka, dajú za pravdu, že tie, ktoré majú bielu škrupinu, sú na farbenie lepšie. Oponovať budú asi zástancovia prírodného dizajnu, ktorému viac pristanú vajíčka s béžovou či s hnedou škrupinou.
Od čoho závisí jej farba?
"Hovorí sa, že biela sliepka znáša biele vajcia a hnedá sliepka hnedé vajcia. Nie je to úplne pravda," usmieva sa Daniel Molnár.
O farbe vajec nerozhoduje farba peria sliepky. Možno budete prekvapení, ale o farbe škrupiny vajíčka rozhoduje farba kožných lalokov na mieste, kde majú sliepky uši.
"Ak má sliepka červené až červenohnedé laloky, dajú sa od nej čakať hnedé vajcia, sliepka so svetlými lalokmi zvyčajne znáša vajcia biele," hovorí odborník, ktorý vyvracia názory niektorých ľudí, ktorí veria, že farba sa dá ovplyvniť stravou.
Nedá. To však neplatí o farbe žĺtka.
Svetlé, žlté, najžltšie
Možno vám doma zvykli vravievať, že domáce vajíčka majú žltší žĺtok a farba žĺtka vajíčok z obchodu nie je až taká žiarivo slnečná.