BRATISLAVA. S príchodom jari sa zvyšuje počet stretnutí medveďov s ľuďmi. Tragédiu mladej dvojice v Nízkych Tatrách, ktorá sa stretla s medveďom v oblasti, kde nemala byť, a najmä pohyb mladého medveďa po Liptovskom Mikuláši využívajú aj politici, ktorí chcú presadiť nižšiu ochranu medveďov na Slovensku.
Mnohí ľudia však plánujú stráviť v prírode aj veľkonočné sviatky. Denník SME spísal manuál a modelové situácie, ako sa pri stretnutí s medveďom správať, čo si treba do lesa zobrať a čomu sa treba vyhýbať.
Na otázky odpovedal Stanislav Kováč, ktorý správanie medveďov pozoruje desiatky rokov. O zvieratách natáča filmy a prednáša na školách. Je poľovníkom a zároveň sa posledných dvadsať rokov venuje ochrane zvierat.
Čo si má človek zobrať do prírody, aby predišiel stretnutiu s medveďmi?
Keď ide človek na miesto, kde je očakávaný výskyt medveďov, treba si so sebou zobrať sprej na medvede. Kováč upozorňuje, že sprej nesmie byť v ruksaku, ale má byť na dosah ruky. Dôležitou súčasťou prevencie je v lese sa nahlas rozprávať, keď je človek sám, môže si pískať.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418
„Mám to aj zaznamenané na záberoch, ako medvede reagujú. Keď začujú ľudský hlas, otočia sa a odídu,“ hovorí Kováč.
Pomôcť vie aj rolnička. Neplatí už často opakované pravidlo, že v lese treba byť ticho, aby sme nerušili zvieratá.
„Keď sa chcem vyhnúť medveďovi, tak musím na seba včas upozorniť,“ zdôrazňuje Kováč.
Sú nejaké oblasti, ktorým by sa ľudia mali v jarnom období vyhýbať?
Kováč hovorí, že 90 percent medveďov je po dlhej zime vyhladovaných. Strádali aj pred zimným spánkom, pretože na jeseň nepadla žiadna bukva, čo je ich prirodzená potrava.
„Všetky medvede budú hľadať prvé oziminy, prvé zelené polia pod horami a ďateliny,“ vysvetľuje Kováč.
Medzi najbežnejšie oziminy patria pšenica, jačmeň, raž, ovos a ďalšie obilniny, ako aj niektoré druhy strukovín. Za rizikové miesta na strenutie s medveďmi preto Kováč považuje okraje lesov a polia pri ľudských obydliach.
„Vysoko v horách sú ešte lúky pod snehom alebo suché a tam nemajú čo žrať,“ dodáva odborník.
Akým miestam sa treba v lese vyhnúť, prípadne zvýšiť ostražitosť?
Keď sa človek blíži k húštinám, mal by vydávať zvuky alebo aspoň cinkať kľúčmi.
Kováč upozorňuje aj na polia, z ktorých sa medvede ani nevracajú naspäť do lesa - ale až v čase dozrievania kukurice a ovsa. „Priestory medzi lesom a poľom sú veľmi rizikové, hlavne, keď je kukurica veľmi blízko pri lesnom poraste,“ hovorí.
Aké aktivity by ľudia v prírode nemali robiť, pretože by nimi mohli medvede prilákať?
Kováč by sa vyhol behaniu, najmä v oblastiach, kde sú medvede rozšírené. Za ďalšiu problémovú aktivitu považuje kŕmenie zveri.
„Mnohí fotografi, filmári, lákajú medvede kŕmením, hotelieri, chatári, vyhadzujú odpadky, farmári zasa uhynuté zvieratá,“ vymenúva. Uhynuté telo zvieraťa je síce pre ekosystém prospešný, no zároveň láka medvede bližšie k obydliam.
Pripomína, že na miestach, kde hrozí stretnutie s medveďom, by ľudia nemali púšťať psy z vôdzky. Stáva sa totiž, že pes po medveďovi vyrazí, začne naňho štekať a keď sa medveď po psovi rozbehne, ten ho privedie priamo k majiteľovi.
Čo robiť, keď medveďa zazriem z veľkej diaľky?
Väčšina ľudí si myslí, že keď medveď zbadá človeka, tak hneď zaútočí. Kováč zdôrazňuje, že to nie je pravda. „Až 999-krát medveď utečie, tisíci raz nešťastnou zhodou okolností príde k obrannému útoku,“ odhaduje.
Ak má človek pocit, že ho medveď z veľkej vzdialenosti nezaregistroval, Kováč odporúča schovať sa a vydávať pokojné zvuky.
„Môžem začať búchať palicou o strom. Ideálny je kovový zvuk alebo hlasový podnet,“ hovorí. Medveď tak nevidí človeka, nemá dôvod útočiť a na základe zvukov, ktoré vyhodnotí ako nebezpečné, väčšinou utečie.

Je dôležité vyhnúť sa priamemu očnému kontaktu, medveď by sa mohol domnievať, že naňho chce človek zaútočiť. „Medveď má zlý zrak, veľakrát nevie rozoznať, o aký zvuk ide, preto sa postaví na zadné, neznamená to, že ide útočiť,“ vysvetľuje odborník.
Zviera zaútočí iba v prípade, keď sa cíti ohrozené. Keď človeka nepočuje, ako prichádza, a ten ho prekvapí. Alebo v prípade, ak ide o medvedicu s mláďatami.
Čo keď si ma medveď všimne a kráča smerom ku mne?
Podľa Kováča je namieste zvyšovať intenzitu zvukov. Ak medveď človeka nevidí, netreba vychádzať zo skrýše. Keď sa stále približuje, netreba robiť paniku. Kováč hovorí, že staršie medvede môžu mať aj horší sluch.
„Niekedy je lepšie nerobiť nič. Stáva sa, že sa medveď tri metre od vás otočí a ide ďalej, neútočí len tak z ničoho nič,“ hovorí.
Keď medveď beží oproti a vidí človeka, oplatí sa vizuálne zväčšiť svoj objem - napríklad roztiahnutím bundy a začať hlasnejšie kričať.
Môže prísť aj k takzvanému výhražnému útoku, ktorým si medveď chráni teritórium. „Rozbehne sa smerom ku nám a pár krokov pred nami odskočí, dáva tým najavo svoju dominanciu,“ hovorí Kováč s tým, že vo väčšine prípadov sa medveď po výhražnom útoku stiahne.
Čo mám robiť, keď už je medveď príliš blízko. Dá sa rozoznať, že bude útočiť?
Medveď zväčša pred útokom hrabne alebo buchne labou o zem smerom k domnelému riziku. Môže aj zarevať, čo je znak nervozity.
„Škľabí papuľu tak, že mu koniec spodnej sánky ovisne, akoby robil nejaký pískavý zvuk a dychčí,“ opisuje odborník.
V takej chvíli je už načase použiť sprej. Štatistiky, ktoré má Kováč k dispozícii, hovoria, že správne použitie spreja dopadlo vo väčšine prípadov lepšie ako použitie krátkej strelnej zbrane, kde nesprávne zasiahnutý medveď útočil ďalej.
Upozorňuje, že na sprejoch sa uvádza zväčša väčší dosah, niekedy až osem metrov. Z jeho praxe však vyplýva, že väčšina sprejov účinkuje na vzdialenosť menej ako šesť metrov - aj to v bezvetrí. Sprej preto odporúča použiť na päťmetrovú vzdialenosť.
Sprej obsahuje kapsaicín, ktorý medveďa páli v očiach aj v hrdle. V malom percente prípadov sa medveď nevzdá ani po takomto zásahu. Vtedy neostáva nič iné, iba sa dať do polohy mŕtveho.
Kedy je ešte vhodné hrať mŕtveho?
V prípadoch, keď človek nemá inú účinnú zbraň. „Keď je jasné, že sa medveď rúti na nás a nevieme ho zastaviť,“ vysvetľuje Kováč.
Správna pozícia je bruchom smerom k zemi, ruky si prekrížiť nad hlavou a rozkročiť nohy, aby medveď človeka nevedel ľahko otočiť. „Je to psychicky náročné, ale platí, že čím viac sa človek hýbe, tým viac to môže evokovať u toho medveďa, že útočí,“ dodáva.
V prípade, ak má so sebou človek ruksak, čiastočne ho chráni, ak má bicykel, je dobré si ho na seba položiť a kolesom si chrániť hlavu. Najpodstatnejšou zásadou je ostať v pokoji a nehýbať sa.
Existuje aj iná možnosť?
Vo svete sú známe aj prípady, keď človek začal s medveďom bojovať. „Boli prípady, keď chlap chytil do ruky kameň a tresol ním medveďa do oka,“ hovorí Kováč. Opisuje prípad z Rumunska, kde len šesťročný chlapec medveďa udrel do hlavy palicou a ten utiekol.
Pripomína však, že každé stretnutie je jedinečné a vždy dopadne tak, ako chce zviera. Boj s medveďom sa nemusí oplatiť, preto by sa mal doň človek pustiť iba v situácii, keď nevidí iné východisko a má šancu použiť nejakú zbraň.
Je nejaká situácia, keď je lepšie utiecť?
Utekať Kováč odporúča iba vtedy, ak má človek šancu dobehnúť do bezpečia, napríklad auta alebo obydlia skôr ako medveď. Prízvukuje, že hoci zviera pôsobí ťarbavo, vie zopár minút utekať rovnakou rýchlosťou ako trénovaný jazdecký kôň.
Keď človek nemá istotu, že dobehne do bezpečia, neodporúča utekať. „Lepšie je cúvať, rozprávať smerom k medveďovi, nepozerať mu do očí a pomaly sa vzďaľovať,“ vysvetľuje.
Môžem na medveďa použiť strelnú zbraň, ak ju mám v legálnej držbe?
Každý, kto má zbraň, ju môže v prípade útoku medveďa použiť. „Ak je zbraň v rukách skúseného strelca, medveď sa dá zastaviť,“ hovorí Kováč.
Problém nastáva, keď je medveď iba postrelený a pokračuje v útoku ďalej.
Použitie zbrane musí držiteľ nahlásiť na políciu. Tá každé použitie zbrane mimo strelnice vyšetruje. Ak vyšetrovateľ vyhodnotí, že zbraň bola skutočne použitá v krajnej núdzi, žiadny postih nehrozí.
V čom sa situácia líši, keď medveďa stretnem v intraviláne?
Medvede, ktoré sú už na ľudí zvyknuté, ich vnímajú rovnako ako iné zvieratá.
„Keď stretnete takéhoto medveďa, darmo sa budete prejavovať, búchať alebo rozprávať,“ vysvetľuje Kováč. Takýto medveď väčšinou prejde okolo človeka bez povšimnutia. Najlepšie je si ho nevšímať a nepribližovať sa k nemu.
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418

Beata
Balogová
