BRATISLAVA. Ukázal už, ako riadi traktor, bager aj pilotuje lietadlo, tiež ako vešia záclony. Vrcholiaca prezidentská kampaň však doviedla Petra Pellegriniho z Hlasu až do kostola. Nasnímal tam celú sériu fotografií, ktoré pridal na sociálne siete.
V prvom rade Dómu sv. Martina kľačí so spätými rukami a sklonenou hlavou, na ďalšej fotografii už s úsmevom podáva ruku staršej žene vedľa neho na znamenie pokoja.
Zachytil aj bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského, ktorý slúžil sobotnú omšu. Biskupi pritom žiadneho z kandidátov oficiálne nepodporili.

V instagramovom poste pridal Pellegrini k sérii fotografií emotikon bieleho srdca so slovami o veľkonočných sviatkoch, v ktorých sa spája „kresťanský odkaz nádeje a znovuzrodenia života“.
Výrazná kampaň s odkazom na vieru by u Pellegriniho menej bila do očí, keby v minulosti sám nepriznával, že veci viery vníma skôr povrchne a do kostola bežne nechodí.
„Nie som praktizujúci katolík, bol som len pokrstený, ale zvyky a veriacich rešpektujem. Každý človek niekomu alebo niečomu verí, je to prirodzené, pomáha to prežiť ťažké chvíle,“ povedal Pellegrini v roku 2019 v rozhovore pre Plus 7 dní . Poskytol ho v čase, keď bol premiérom za Smer.

Pellegriniho narábanie s vierou v kampani pripomína Roberta Fica zo Smeru a jeho neúspešnú prezidentskú kampaň z roku 2014. Rozbehol ju spomienkou na detstvo, keď sa prvýkrát verejne prihlásil k viere.
„Prešiel som svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca birmovkou. Keby som si dnes mal urobiť profil vo vzťahu ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH,“ tvrdil Fico vo svojom prvom predvolebnom videu.
V nasledujúcich mesiacoch začal Fico útočiť na svojho protikandidáta Andreja Kisku aj témou viery, keď neskoršieho prezidenta spájal so scientologickou cirkvou, čo sa ukázalo ako nepresné.
Pellegriniho vzplanutie viery prekvapuje obdobne, keďže sa k nej dosiaľ nikdy verejne nehlásil.
Jeho protikandidát Ivan Korčok, ktorého vo voľbách podporilo aj KDH, si cez sviatky vystačil s jedinou fotografiou tohto druhu. Je na nej s manželkou v sprievode farárky vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici.

Jeden na Bradlo, druhý na Javorinu
Veľkonočná pauza v ostrej prezidentskej kampani priniesla aj snímky pri veľkonočnom stole, pletenie korbáčov, ale aj stretnutia s ľuďmi.
Obe strany sa snažili nepodceniť situáciu a urobiť všetko, čo robí aj protikandidát. Jeden išiel na Bradlo, druhý si to namieril na Javorinu. Jeden si dal pohárik páleného pri turistike, súper zas pohár piva s partiou známych na námestí.
Rozdiely sa ukázali v detailoch.
Kým Korčok avizoval výstup na Mohylu M. R. Štefánika na Bradle niekoľko dní vopred a záujem o udalosť nahlásili na sociálnych sieťach stovky ľudí, Pellegrini prekvapil. V takmer rovnakom čase začal uverejňovať na instagrame snímky a videá z pochodu na Veľkú Javorinu, kam ho podobne ako Korčoka prišli podporiť desiatky ľudí.
Pellegrini sa im prihováral slovami, že miesto na pomedzí Slovenska a Moravy si vybral aj ako symbol spájania a dobrých vzťahov.
„Naznačuje jedinečnosť, keď sa dva národy žijúce v jednom štáte mierovou cestou a priateľsky rozhodli ísť každý vlastnou cestou, vlastným osudom a napriek tomu zostali nadštandardnými priateľmi,“ hovoril Pellegrini.
Jeho slová by sa rovnako dali vztiahnuť aj na oddelenie jeho strany Hlas od materskej strany Smer. Potvrdila to práve sobotná akcia v Javorine, na ktorú pozýval na facebookovom profile Smer – Prievidza. Záujemcom ponúkal aj autobus z mesta zadarmo, upozornil Denník N.
Z výstupu neskôr zostrihal kampaňový tím krátky šot, na ktorom účastníci výstupu vysvetľujú, prečo budú voliť Pellegriniho. V rukách držia slovenské zástavy či vlajky s iniciálami PP, aké používa v kampani predseda parlamentu.
Prítomný bol aj neúspešný politik, takisto bývalý kandidát na prezidenta, Eduard Chmelár.
Akcia sa v konečnom dôsledku nápadne podobala na Korčokov výstup na Bradlo. Aj tam viacerí ľudia držali slovenské vlajky, objavila sa aj vlajka Európskej únie.
Bývalého ministra diplomacie, ktorý hovoril najmä o vlastenectve a jeho falošných podobách, prišli podporiť aj viacerí opoziční politici, medzi nimi Michal Truban z PS či Martina Holečková z KDH.

Idylu narušil falošný web
Pellegrini sa bol počas sviatkov tiež učiť v Hrochoti, ako sa pletú korbáče, bol si pozrieť starú škodovku z roku 1967. Fotografoval sa aj pri tradičnom oštiepku či slovenskom chlebe, ktorý osobitne vyzdvihol.
Korčok sa ukázal pri veľkonočnom stole, ale aj so skalickým trdelníkom a bol si tiež zabehať s poznámkou, že behať proti vetru je namáhavé, ale baví ho to.
Ešte v piatok musel Korčok reagovať na falošný web ivankorcok2024.sk, ktorý obsahoval falošné citáty pod jeho menom či myšlienky, ktoré sú v rozpore s jeho vyjadreniami a prísľubmi, ako napríklad, že sa snaží o pozastavenie eurofondov pre Slovensko.
Web mal dokonca zaplatenú reklamu, takže sa pri vyhľadávaní mena Ivan Korčok zobrazoval ako prvý. Na podvodnú stránku upozornila stránka Hoaxy a podvody, za ktorou je bývalý admin policajného facebooku Dávid Puchovský. Dnes pracuje ako poslanecký asistent Jaroslava Spišiaka z PS.
„Analytický tím zistil, že v zdrojovom kóde uvedenej stránky sa nachádza odkaz na videosúbor v tvare (…). Uvedený odkaz môže, ale nemusí naznačovať, že web bol postupne vytváraný na neznámej a nevyhľadateľnej adrese /ik.creoadvertising.online, kde boli sústreďované jednotlivé súčasti stránky,“ upozornila stránka.
Tým padlo podozrenie priamo na Pellegriniho tím, keďže agentúra Creo Advertising pracuje pre Hlas, ale aj priamo pre Pellegriniho kampaň. Digitálna stopa tak buď usvedčuje autorov podvodnej stránky, alebo ukazuje zneužitie komerčnej značky agentúry.
„Pred druhým kolom volieb nemusí byť človek úplný Sherlock Holmes, aby vedel, odkiaľ fúka vietor. A že túto reklamu nenájde na transparentnom účte môjho protikandidáta, hoci podľa odborníkov a metadát tú falošnú stránku urobili presne tí istí ľudia, ktorí robia kampaň Petra Pellegriniho,“ povedal Korčok.
Jeho skutočná webstránka zas čelila v tom čase hackerským útokom a cez víkend napokon zostala úplne nefunkčná.
Pellegrinimu odkázal, že aj vo vyostrenej kampani by sa mali rešpektovať nejaké hranice.
Protikandidát z Hlasu i Creo Advertising spájanie s falošným webom odmietli. Pellegrini hovoril, že ide len o „údajný hackerský útok“ na Korčokov web a na hrane konšpirácie situáciu prirovnal k septembru, keď čelil hackerskému útoku aj web Progresívneho Slovenska.
„Nikdy sme sa nedozvedeli, ako to bolo v skutočnosti, pretože to progresívcom v kampani zjavne nepomohlo, a tak celý ,útok‘ išiel po voľbách do stratena. Rovnaký scenár dnes skúša pán Korčok a rovnaký bude aj výsledok,“ odkázal Pellegrini v stanovisku.

Podporovatelia a jeden milenec
Dvojica prezidentských kandidátov presviedča pred druhým kolom aj tvárami, ktoré ich podporujú.
Pellegriniho posty na sociálnych sieťach doplnil okrem spomínaného Chmelára aj najmladší poslanec Hlasu, 24-ročný Michal Bartek, ktorý sa zúčastnil aj na výstupe na Javorinu, a to spolu s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Šéfa parlamentu podporil aj dlhoročný člen Zväzu protifašistických bojovníkov Emil Janovic.
Korčok zas pred druhým kolom volieb zverejnil videá, na ktorých ho podporili emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, český kňaz a profesor Tomáš Halík, ale aj herečky a herci ako Henrieta Mičkovicová či Juraj Kemka. Podporu mu vyjadril aj bývalý premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor, ktorý sa prihovára na videu v maďarčine so slovenskými titulkami. Ide zrejme o snahu vyvážiť podporu šéfa Aliancie Kisztiána Forróra pre Pellegriniho.
Bez väčšej odozvy zostalo video neúspešného prezidentského kandidáta z prvého kola Igora Matoviča, ktorý sa vo štvrtok vyjadroval k Pellegriniho letu na súkromnom lietadle do Košíc. Šéf Hlasu tvrdil, že sa nezaujímal, komu patrí stroj, ktorý si prenajal. V skutočnosti ho pritom vlastní firma s väčšinovým podielom poslanca Hlasu Petra Náhlika, ktorý má blízko k oligarchovi Vladimírovi Poórovi.
Matovič pripomenul, že Náhlik je jeden z členov predsedníctva Hlasu a označil ho tiež za Pellegriniho milenca.
Hlas tému označil za nechutnú antikampaň a spojil ju so spomínanými útokmi na Korčokovu webovú stránku. Rovnakou logikou by vraj Pellegriniho tím mohol tvrdiť, že jeho protikandidát „stojí za celou nechutnou antikampaňou, ktorú voči Petrovi Pellegrinimu vedú Korčokovi podporovatelia vrátane Igora Matoviča“.
Za zmienku stoja aj posty na sociálnych sieťach, ktorých autorom je minister Šutaj Eštok. Sponzorované príspevky, v ktorých Šutaj Eštok útočí na Korčoka, sú v prospech jeho straníckeho šéfa Pelleginiho.
Príspevok s názvom Dôležitý odkaz pre kandidáta vojny – Ivana Korčoka sponzoruje minister napriek zákonu, ktorý zakazuje viesť kampaň tretím stranám. Práve jeho ministerstvo pritom za voľby zodpovedá.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
