BRATISLAVA. Prezidentský kandidát Ivan Korčok má k víťazstvu v prezidentských voľbách blízko, isté ho však stále nemá.
Víťazovi prvého kola prezidentských volieb Korčokovi v poslednom prieskume od agentúry NMS Market Research pre SME vyjadrilo pred rozhodujúcim druhým kolom podporu 51,7 percenta voličov.
Jeho súpera - lídra koaličného Hlasu a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho by volilo 48,3 percenta opýtaných.
Rozdiel v podpore oboch kandidátov je tak 3,4 percenta v prospech Korčoka. Z tohto odstupu vyplýva, že šancu stať sa prezidentom má stále aj Pellegrini.
Merania totiž pracujú s presnosťou na 95 percent. V presnejšom vyjadrení tak Korčok oslovuje 48 až 55,4 percenta voličov, zatiaľ čo Pellegrini 44,6 až 52 percent voličov.
Korčok by mal najvyššiu - 95-percentnú pravdepodobnosť víťazstva v prípade, že by sa tieto intervaly podpory neprelínali. Agentúra zisťovala popularitu oboch kandidátov medzi 28. marcom až 2. aprílom na vzorke 1045 respondentov formou online prieskumu.
Aj keď Pellegrini získava významné množstvo voličov od neúspešných kandidátov - najmä od Štefana Harabina, Korčokovi sa podarilo presvedčiť aj úplne nových voličov, ktorí v prvom kole nevolili - hovorí analytik NMS Mikuláš Hanes.
Kandidáti spustili svoju kampaň pre druhé kolo bezprostredne po zatvorení volebných miestností po prvom kole v sobotu v noci 23. marca.
Pellegrini sa so stratou 124-tisíc hlasov na Korčoka z prvého kola volieb okamžite pustil do kampane, v ktorej využil aj Bezpečnostnú radu štátu či tlačovky svojich ministrov na svoju propagáciu, ale aj na strašenie ľudí.
Dva dni po prvom kole minister vnútra z jeho strany Hlas narýchlo zvolal zasadnutie Bezpečnostnej rady pre údajnú hrozbu teroristu z Tadžikistanu, na ktoré prišiel aj Pellegrini, hoci ani nie je jej členom.
Predseda Hlasu pravidelne straší aj vysielaním slovenských vojakov na Ukrajinu, aj koncom "sociálnodemokratickej vlády", ak sa nestane prezidentom, hoci hlava štátu ani na jedno z toho dosah nemá.
Korčok prakticky okamžite po prvom kole začal ľudí zvolávať na zhromaždenia na vlastnú podporu v Bratislave, Košiciach, Prešove či v Banskej Bystrici.
V prvom dueli pred druhým kolom volieb na RTVS minulý štvrtok dokázal predčiť Pellegriniho, keď na tvrdenia predsedu Hlasu systematicky reagoval - vyvracal ich alebo zasadzoval do kontextu.
Denník SME na základe dát NMS podrobnejšie vysvetľuje silné aj slabé stránky oboch kandidátov pred začiatkom moratória, ktoré sa začne o polnoci zo stredy na štvrtok.
1. Bojujú o maďarského voliča, súboj je pomerne tesný
Na Slovensku žije približne 340-tisíc voličov maďarskej národnosti, z ktorých chuť zúčastniť sa na voľbách deklaruje 65,6 percenta. Z nich 55 percent chce dať hlas Pellegrinimu, 45 percent Korčokovi.