Peter Pellegrini bojkotoval diskusiu s Ivanom Korčokom v rádiu Expres. Nebol pritom v regiónoch, ako tvrdil, ale u sestry na Miletičovej v Bratislave. Pritom ešte pred týždňom intenzívne volal Korčoka do spoločnej diskusie, hoci sa spoločnému duelu pred prvým kolom volieb vyhýbal.
Dezinformátori pred druhým kolom volieb posielajú svoje publikum k volebným urnám voliť „menšie zlo“. To tvorí do veľkej miery aj voličstvo Štefana Harabina. Z približne 260-tisíc voličov, ktorí ho v prvom kole volili, sa teraz tri štvrtiny chystajú voliť Pellegriniho.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Pellegrini bojkotoval diskusiu v Exprese. Klamal, že bol v regiónoch, bol v Bratislave
- Pellegrini je pre nich menšie zlo. Dezinfoscéna sa pred druhým kolom mobilizuje
- Rusom predal aj dáta z ministerských mobilov. Rakúsku rozviedku infiltrovali špióni
- Odmeny aj vyššie dôchodky. Kampaň za štátne alebo ako Ficova vláda tlačí do paláca Pellegriniho
- Hancko a Sauer sa zapísali do histórie. Pri debute zaujal aj menej známy hráč
- Tváre vidí zdeformované. Mužovi, ktorý sa bál chodiť do obchodu, pomohla zelená farba
Pellegrini bojkotoval diskusiu v Exprese. Klamal, že bol v regiónoch, bol v Bratislave

Peter Pellegrini nehovoril pravdu, keď neúčasť v dueli s prezidentským kandidátom Ivanom Korčokom odôvodnil stretnutiami s voličmi v regiónoch. V čase, keď Korčok sedel v štúdiu rádia Expres a odpovedal na otázky moderátora Braňa Závodského, Pellegrini bol v Bratislave.
Do diskusie bol pritom pozývaný, účasť však ešte cez víkend odmietol. V utorok svoju neúčasť vysvetľoval na svojom účte na facebooku takto: „A prosím, nenechajte sa zmiasť, hoci Rádio Expres stále avizuje upútavku na dnešný prezidentský duel, ja som včas a vopred oznámil, že sa rozhovoru nezúčastním, keďže budem s vami v regióne,“ napísal.
Denníku SME sa ho podarilo odfotografovať v čase debaty na Miletičovej ulici v Bratislave, pred budovou, kde má kanceláriu Pellegriniho sestra. Sídli tam niekoľko firiem, ktorých konateľkou je Eva Pellegrini.
Pellegrini pritom ešte pred týždňom intenzívne volal protikandidáta Korčoka do spoločnej diskusie, hoci sa spoločnému duelu pred prvým kolom volieb vyhýbal a zúčastnil sa len jedného v televízii Markíza.
- Duel v Markíze: Súboj Korčoka a Pellegriniho o víťazstvo v prezidentských voľbách vrcholil duelom v televízii Markíza. Obaja kandidáti si dávali odkazy. Nepromovali svoj program, aby lákali ďalších voličov, ale snažili sa demotivovať potenciálnych voličov súpera od účasti na voľbách.
- Kto porušil volebný zákon: Počas prezidentskej kampane podali tretie strany, ale aj samotní kandidáti viacero podnetov pre porušenie volebného zákona. Tie medializované poukazujú najmä na antikampaň proti Korčokovi. Či niekto porušil zákon o volebnej kampani, sa verejnosť pred druhým kolom volieb nedozvie.
- Pellegriniho tajomná vila: Vlastní luxusný byt v štvrti Zuckermandel priamo pod hradným kopcom. Zároveň si Pellegrini ako predseda parlamentu prenajíma bunku v ubytovni pre mimobratislavských poslancov. Najnovšie zistenia SME ukázali, že okrem toho užíva aj vilu v bratislavskej Vrakuni, ktorá mu oficiálne nepatrí. Načo mu je, nechcel povedať.
- Herci v kampani: Pellegriniho kampaň mala ukázať autentických občanov, niektorí voliči z jeho videa sú iba herci. Na záberoch sa objavuje desiatka ľudí, ktorí hovoria o argumentoch, prečo chcú voliť Pellegriniho za prezidenta. Podľa zistení Denníka N sú traja z nich len komparzisti, nie autentickí voliči.
Pellegrini je pre nich menšie zlo. Dezinfoscéna sa pred druhým kolom mobilizuje

Peter Pellegrini nie je pre nich ideálnym kandidátom, no z jeho protikandidáta Ivana Korčoka majú väčšiu hrôzu. Voľbu Pellegriniho berú ako voľbu menšieho zla, ale aj garanciu stability vládnej koalície, ktorú podporujú.
Takáto je v súčasnosti atmosféra v dezinformačných médiách a kanáloch, ktoré sleduje aj množstvo voličov Štefana Harabina. Takmer 265-tisíc voličov, ktorí volili v prvom kole Harabina, má teraz potenciál rozhodnúť voľby v prospech Pellegriniho.
Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry NMS pre denník SME, z ktorého vyšiel Korčok ako mierny favorit s náskokom 3,4 percenta, pôjdu v druhom kole voliť tri štvrtiny voličov Harabina a 93 percent z nich dá hlas Pellegrinimu. Prieskum pred prvým kolom ukazoval o niečo nižšiu účasť týchto voličov.
Pellegrini tak môže z Harabinovych voličov teoreticky vyťažiť až o 170-tisíc hlasov viac ako Korčok. Rozdiel medzi favoritmi v prvom kole bol pritom len 123-tisíc hlasov.
- Podľa Focusu vyhrá Pellegrini: Druhé kolo prezidentských volieb by veľmi tesne vyhral Peter Pellegrini s podporou 50,8 percenta hlasov voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza. Ivan Korčok by získal 49,2 percenta hlasov.
- Pellegriniho milota nestačí: Mnohí voliči si mýlia „ľudovosť“ alebo skôr populizmus s ľudskosťou. lenže Pellegrini takejto „ľudovosti“ nikdy nebude schopný alebo lepšie povedané, ani nevieme, lebo sa zatiaľ neprejavil ako svojprávny politik. A po týchto voľbách už ani nebude, nech už dopadnú akokoľvek, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Západný ako Vladivostok: Pellegrini „si tiež myslí, že patríme na Západ“. Pellegrini je však západný asi ako Vladivostok. Kandidát koalície je „moskovita“ ako lusk, keďže jeho identitu politickú (i ľudskú) dvadsať rokov budoval a formoval Fico, píše Peter Schutz.
- Kam sa podel Danko: V SNS možno pochopili, kto im robí hanbu. S výnimkou Fica sa už takmer nikto neunúva zmieniť jeho meno, za SNS hovorí Taraba s Michelkom a vôbec, akoby ani nikomu nechýbal. To hovoríme o predsedovi koaličnej strany pred druhým kolom tesných prezidentských volieb, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Náhlik si neuvádza dom: Poslanec Hlasu Peter Náhlik, na ktorého firmu DeGarde je registrované lietadlo, ktorým cestoval prezidentský kandidát Peter Pellegrini do Košíc, má dom v bratislavskej Vrakuni. Náhlik dom neuvádza vo svojom majetkovom priznaní za rok 2022, hoci má ako poslanec zo zákona takúto povinnosť.
- Kauza Glance House sa chýli k záveru: Nový hráč v kauze Glance House vyplatil najhlasnejšieho z poškodených klientov Františka Horvátha. Pohľadávku podvedeného klienta odkúpila firma v konkurze. Ten sa už teraz k prípadu, v ktorom boli namočení Marian Kočner aj Dobroslav Trnka, nechce vyjadrovať.
- Vymedzenie voči Tarabovi: Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska sa vymedzil voči statusu ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, v ktorom uviedol, že web RTVS namiesto príbehu o najväčších sviatkoch predkladá „duchaplný príbeh“ o Zuzane Fialovej. Herečke vyjadrila podporu zdieľaním platformy SME TU aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Rusom predal aj dáta z ministerských mobilov. Rakúsku rozviedku infiltrovali špióni

Mal to byť obyčajný teambuilding zamestnancov vedenia rakúskeho ministerstva vnútra. Na kanoe na jednom z ramien Dunaja boli v lete 2017 šéf služobného úradu a jeden z najvplyvnejších ľudí na ministerstve Michael Kloibmüller, riaditeľ polície, šéf imigračného úradu aj manželka súčasného rakúskeho kancelára Karla Nehammera, ktorá vtedy na ministerstve pracovala. Práve pre jej nešikovnosť sa kanoe prevrátilo a ľudia z vedenia ministerstva skončili v Dunaji.
Na prvý pohľad nepodstatný incident z ministerského teambuildingu je však jednou z ústredných tém najväčšej špionážnej kauzy, ktorú Rakúsko v posledných týždňoch zažíva.
Bezprostredne po incidente totiž svoje zmočené telefóny odovzdali zamestnancovi Spolkového úradu na ochranu ústavy a boj proti terorizmu, aby z nich zachránil dáta. IT technik však obsah telefónov nakopíroval a dal ich Egistovi Ottovi, ďalšiemu pracovníkovi rozviedky. Ott neskôr dáta z telefónov šéfa polície či šéfa služobného úradu predal Rusku.
Minulý týždeň Otta zatkla polícia, keďže pre Rusov zrejme pracoval roky. Kauza však ukazuje, že ruskí agenti sa infiltrovali nielen do rakúskych tajných služieb.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zníženie veku pre mobilizáciu: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon znižujúci vek pre mobilizáciu do vojny s Ruskom z 27 na 25 rokov. Zákon čakal na prezidentov podpis desať mesiacov. Poslanci novelu zákona o brannej povinnosti a vojenskej službe prijali už vlani v máji. Do platnosti vstúpi deň po zverejnení.
- Útok dronmi v Tatársku: Drony zaútočili na industriálne objekty v ruskom Tatársku, ktoré leží vyše 1 100 kilometrov od Ukrajiny. Pri útokoch utrpelo zranenia niekoľko ľudí. Cieľmi útokov boli priemyselné objekty v mestách Jelabuga a Nižnekamsk, vrátane jednej z najväčších ruských ropných rafinérií.
- Financie na muníciu: Nemecko podporí českú iniciatívu na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu 576 miliónmi eur. Nemecký minister obrany Boris Pistorius už v polovici marca oznámil, že Berlín zaplatí 180-tisíc delostreleckých granátov, konkrétnu sumu ale vtedy neuviedol. K iniciatíve sa pripájajú aj ďalšie krajiny.
- Rošády v námorných silách: Do funkcie veliteľa ruských námorných síl vymenovali admirála Alexandra Moisejeva, ktorý bol vedením dočasne poverený od 19. marca. Minister obrany Sergej Šojgu informoval aj o vymenovaní viceadmirála Konstantina Kabancova za veliteľa Severnej flotily, zatiaľ čo veliteľom Čiernomorskej flotily sa stal Sergej Pinčuk.
Zo zahraničných webov:
- ECFR: Putinova porážka na Ukrajine zlepší šance druhého Ruska
- Foreign Policy: Ukrajina vyhráva vojnu na inom fronte
- Foreign Affairs: Prekážky pre diplomaciu na Ukrajine
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Odmeny aj vyššie dôchodky. Kampaň za štátne alebo ako Ficova vláda tlačí do paláca Pellegriniho

Viac než 20-tisíc vojakov dostane odmeny a bývalí policajti zase dostali ubezpečenie, že napriek zlej finančnej situácii im štedro porastú dôchodky. Nielen tieto opatrenia vláda robí medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb. Koaličnému kandidátovi Petrovi Pellegrinimu v kampani pomáhajú za štátne peniaze viacerí ministri.
Minister obrany Robert Kaliňák rozhodol 27. marca o udelení odmeny pre viac ako 20-tisíc vojakov a zamestnancov ministerstva. Odmena má byť vo výške 500 eur, a to za plnenie služobných úloh v mesiacoch január až marec, a má byť vyplatená ešte pred druhým kolom prezidentských volieb.
„Na základe rozhodnutia budú odmenení všetci profesionálni vojaci a zamestnanci ozbrojených síl, ktorí sú v služobnom či v pracovnom pomere k 15. marcu 2024,“ píše sa v dokumente, na ktorý upozornil exminister obrany Jaroslav Naď.
Takéto plošné odmeny sa pritom zvyčajne udeľujú na konci roka alebo v lete pred letnými dovolenkami.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zaplietli sa s finančnými skupinami: V roku 2020 spoločnosť Topholz prepisovala svoje historické rekordy. Tržby spracovateľa dreva z hornej Nitry atakovali magickú hranicu desiatich miliónov eur. Firma sa nedávno dostala do problémov, ktoré vyvrcholili tým, že podľa všetkého príde o strechu nad hlavou.
- Súboj špekulantov pokračuje: Ide o jeden z najväčších prípadov platobnej neschopnosti za posledných niekoľko rokov s dnes už typickou schémou. Skupina Helske Group skrachovala s obrovskými dlhmi, teraz sa rieši predaj fabriky v Levoči.
- Putin bohatým zvýši dane: Ruský prezident Vladimir Putin nariadil úradníkom a zákonodarcom urýchlene sa venovať zvýšeniu daní zámožným spoluobčanom a prosperujúcim firmám, aby naplnil štátny rozpočet, ktorý tento rok minie každý tretí rubeľ na armádu a výrobu zbraní.
Hancko a Sauer sa zapísali do histórie. Pri debute zaujal aj menej známy hráč

Jakub Kojnok, tímový manažér slovenskej reprezentácie Dávidovi Hanckovi častokrát vraví, že má jedného dvojročného syna a ďalšieho adoptovaného. Vtipkuje. Okrem malého Adama je vraj jeho synom aj Leo Sauer, najmladší slovenský reprezentant.
Dávid mu po prestupe do Feyenoordu Rotterdam veľa pomohol. S aklimatizáciou v novom prostredí. Slovenská dvojica v slávnom holandskom klube funguje výborne. Dávid Hancko hrá životnú sezónu a Leo Sauer ho skvele dopĺňa.
Cez víkend sa odchovanci žilinského futbalu zapísali do histórie. Stali sa vôbec prvým slovenským duom, ktoré skórovalo v jednom zápase Eredivisie. „Dve slovenské hviezdy skórujú. Po prvýkrát v histórii,“ uvádzajú sociálne siete Feyenoordu Rotterdam.
Druhý Feyenoord hostil ôsmy Utrecht. Po vyše hodine hry bol stav vyrovnaný 2:2. Potom však do útoku zavelil v skvelej forme hrajúci Hancko a ľavačkou poslal favorita do vedenia. Famózny slovenský výkon zavŕšil v 85. minúte striedajúci Leo Sauer, ktorý po piatich minútach na ihrisku ušiel obrane Utrechtu a upravil na konečných 4:2.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Tváre vidí zdeformované. Mužovi, ktorý sa bál chodiť do obchodu, pomohla zelená farba

Viktor Sharrah sa jedného dňa zobudil a zrazu všetci ľudia okolo neho vyzerali ako démoni z hororu. Ústa mali pretiahnuté do zvláštnej grimasy, mali natiahnuté oči, v lícach hlboké vrásky a uši špicaté ako elf či Spock zo seriálu Star Trek. Sharrah sa snažil vysvetliť spolubývajúcemu, čo vidí, ale ten si myslel, že sa zbláznil.
A aj on sám si to začínal myslieť. Netušil, že trpí veľmi vzácnou neurologickou poruchou, pri ktorej ľudia vidia črty tvárí zdeformovane. Nazýva sa prosopometamorfopsia a dodnes lekári poznajú menej ako sto zdokumentovaných prípadov.
Sharrahov prípad je ešte vzácnejší. Tváre vidí zdeformované celé a neustále - iní pacienti hlásia, že vidia skreslene iba polovicu tváre alebo určité črty a iba občas. Navyše Sharrah vidí znetvorené iba reálne tváre a svoj odraz v zrkadle, na fotkách či na obrazovke vidí ľudí normálne.
Vďaka tomu sa vedcom prvýkrát podarilo zrekonštruovať, čo presne vidí človek s prosopometamorfopsiou.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Nový pohľad na čiernu dieru: Supermasívnu čiernu dieru v srdci našej galaxie odfotili astronómovia prvýkrát iba pred dvoma rokmi. Úplne nový záber z Teleskopu horizontu udalostí teraz odhalil v okolí našej čiernej diery Sagittarius A* silné magnetické pole.
- Rizikové faktory demencie: Výskumníci skúmali genetické a modifikovateľné rizikové faktory, ktoré prispievajú k zraniteľnosti „najkrehkejších častí mozgu“, skúmaním skenov mozgu takmer 40-tisíc relatívne zdravých účastníkov z britskej biobanky. Zistili, že cukrovka, znečistené ovzdušie a konzumácia alkoholu by mohli byť najväčšími rizikovými faktormi demencie.
- Botox po dvadsiatke: Ľudia vo veku dvadsať a tridsať rokov čoraz častejšie podstupujú botox v nádeji, že zastavia tvorbu vrások. Tento postup je známy ako preventívny botox. Avšak naozaj to funguje? Hoci bol botulotoxín dobre preskúmaný na rôzne účely, neboli vykonané rozsiahle klinické štúdie o jeho dlhodobom používaní na prevenciu vrások.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Už nemal existovať, čierny kašeľ je späť
- Vizita: Víno narúša architektúru spánku, syr navodzuje nočné mory. Je to naozaj tak?
- Vedátor: Pôvod našej hmotnosti spočíva v časticiach, ktoré sme nepozorovali priamo
Karikatúra

Recept dňa

I jednoduché jedlo ako špagety sa dá pokaziť. Ako nezbabrať osvedčený recept špagety Carbonara?
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády Roberta Fica
- Stretnutie lídrov koaličných strán na ústredí SNS k prezidentským voľbám
- Mimoriadny príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej na RTVS
- Finálový prezidentský duel medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim na RTVS
- Stretnutie šéfov diplomacie NATO pri príležitosti 75. výročia podpísania Severoatlantickej zmluvy
Dnes v histórii

3. apríla 1948 podpísal americký prezident Harry Truman zákon o Marshallovom pláne, v rámci ktorého poskytli USA západnej Európe pomoc vo výške 13,3 miliardy dolárov (ekvivalent 173 miliárd v súčasnosti). Marshallov plán prispel k hospodárskej rekonštrukcii vojnou zničenej západnej Európy, obnovil priemysel, poľnohospodárstvo a oživil medzinárodný obchod.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
