BRATISLAVA. Vláda navrhuje parlamentu schváliť návrh ústavného zákona o možnom odstrele rizikových medveďov v skrátenom legislatívnom konaní.
Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila na svojom rokovaní.
"Návrh ústavného zákona reaguje primárne na opakujúce sa situácie, keď bol výskyt medveďa hnedého zaznamenaný v husto osídlených oblastiach či katastrálnych územiach obcí, ktoré nemožno vnímať ako oblasti prirodzeného výskytu medveďa hnedého," uviedol envirorezort.
Priblížil, že cieľom návrhu ústavného zákona je vytvoriť jednotný právny rámec, ktorým sa ustanovia osobitné výnimky upravujúce prípady, keď je potrebné, aby ochrana medveďa hnedého ustúpila vyššiemu celospoločenskému záujmu, a to ochrane života a zdravia človeka.
Ministerstvo životného prostredia ďalej tvrdí, že výrazné zvýšenie populácie medveďa na Slovensku si vyžaduje účinnú reguláciu, ktorá zabezpečí primeranú ochranu ľudí. "Ochrana rastlín a živočíchov nemôže byť nadradená ochrane života a zdravia človeka, pretože
je to práve ochrana života a zdravia človeka, ktorá musí mať najvyššiu prioritu a byť favorizovaná z pozície ochrany SR," skonštatovalo.
Súčasný legislatívny rámec nie je podľa rezortu postačujúci na efektívnu a aktuálnu ochranu života a zdravia osôb na Slovensku.
Nárast útokov medveďa na človeka je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) masívny. Tvrdí, že minulý rok bolo 12 útokov, tento rok ich koncom marca bolo deväť.
"Odmietame teórie niektorých pseudoochranárov a liberálov, že medvede majú právo na život väčšie ako človek. Rovnako tak aj tvrdenia, že ak medveď zaútočí na človeka, musíme čakať a reagovať až dodatočne," podotkol.
Vláda minulý týždeň v stredu (27. 3.) schválila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa.
Zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania.
Vláda ďalej rokovala o:
- Z vecných priorít pri uzatváraní medzinárodných zmlúv v ďalšom období ostávajú v popredí záujmu SR zmluvy finančno-ekonomického charakteru. Vyplýva to z návrhu vecných a teritoriálnych priorít, ktorý v súvislosti so správou o vykonávaní medzinárodných zmlúv v stredu prerokovala a schválila vláda.
Vláda vzala na vedomie informáciu o pretrvávajúcich bezpečnostných problémoch súvisiacich s vládnou sieťou Govnet. Materiál predložil vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer), ktorý má do 4. mája obnoviť nad vládnou sieťou bezpečnostný dohľad za súčinnosti ministra informatizácie Richarda Rašiho (Hlas).
Slovensko evidovalo vlani k septembru 1110-percentný nárast sekundárnej tranzitnej migrácie zo západobalkánskej trasy, čo predstavovalo 33 455 zadržaných cudzincov. Vyplýva to zo správy o činnosti hlavného hraničného splnomocnenca SR, ktorú vláda vzala na vedomie.
Európsky súd pre ľudské práva v roku 2023 pridelil na preskúmanie 457 sťažností voči SR, slovenskej vláde notifikoval 143 sťažností. Takisto vydal 18 rozsudkov, ktorými rozhodol o 19 sťažnostiach. Zo svojho zoznamu prípadov vyčiarkol 19 sťažností na základe zmieru dosiahnutého medzi stranami (13 rozhodnutiami) a tri sťažnosti na základe jednostrannej deklarácie vlády. Vyplýva to zo Správy o činnosti zástupcu Slovenskej republiky pred ESĽP za rok 2023, ktorú vláda vzala na vedomie.
Slovensko si 1. mája slávnostne pripomenie 20. výročie členstva v Európskej únii. Zároveň sa 2. mája uskutoční medzinárodná konferencia, ktorá bude tematicky zameraná na budúcnosť EÚ, Slovenska v nej a na európsky kontext udržania a rozvoja slovenského hospodárstva. Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila vláda.
Slovenská republika sa vlani zúčastnila na 16 zahraničných misiách, operáciách a ďalších aktivitách medzinárodného krízového manažmentu, v rámci ktorých pôsobilo 460 príslušníkov Ozbrojených síl SR, Policajného zboru a civilných expertov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informovalo v Správe o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2023, ktorú vláda vzala na vedomie.
Na podujatia pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie bude smerovať temer 624-tisíc eur. Vyplýva to z Návrhu organizačného a finančného zabezpečenia podujatí k 20. výročiu členstva Slovenskej republiky v Európskej únii, ktorý na rokovaní schválila vláda.
Koncepcia väzenstva na roky 2022 až 2030 a jej strednodobé i dlhodobé úlohy potrebujú objektívnu a realistickú revíziu. Návrh revidovaných úloh má minister spravodlivosti do konca júna predložiť na rokovanie vlády. Kabinet sa na tom uzniesol na rokovaní.