BRATISLAVA. Šéf poradcov premiéra Roberta Fica a poslanec Erik Kaliňák (obidvaja Smer) dal podľa jeho vlastných slov pokyn námestníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavlovi Gašparovi, aby prelustroval osobné účty novinárov.
Synovec ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) tak urobil v reakcii na podozrenie, že je platený Rusmi. Toto podozrenie vyplýva zo správy českej tajnej služby - Bezpečnostnej informačnej služby (BIS).
Erik Kaliňák sa vyskytol na zozname politikov, ktorí poskytli rozhovor proruskému serveru Voice of Europe. Stalo sa tak pred tromi týždňami.

Úlohou tohto média je podľa BIS ovplyvňovať nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu tým, že dáva priestor antisystémovým a proruským politikom. Česko server minulý štvrtok zablokovalo.
Niektorí z politikov, ktorí dali rozhovor tomuto médiu, dostali podľa BIS za to zaplatené. Erik Kaliňák odmieta, žeby to bol jeho prípad. O tom, že by mal dostať zaplatené, nie sú dôkazy.
Napriek tomu považuje šéfka Osobitného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Mária Kolíkova (SaS) reakciu Erika Kaliňáka na podozrenie tým, že chce lustrovať novinárov, za "zjavné nepochopenie právneho štátu a demokracie". V rámci nich podľa nej Kaliňák ako poradca premiéra a poslanec nemá oprávnenie žiadať takúto analýzu o novinároch.
Bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko, ktorý v súčasnosti pracuje pre nadáciu Zastavme korupciu, považuje žiadosť Erika Kaliňáka o lustrovanie novinárov za "prinajmenšom nekompetentnú".
V článku sa dočítate
- prečo chce Erik Kaliňák lustrovať novinárov
- čo na to SIS
- ako to bolo s rozhovorom pre proruský web Voice of Europe
Pokyn Gašparovi
"Práve preto som už včera kontaktoval Paľa Gašpara a požiadal ho o hĺbkovú kontrolu finančných prepojení všetkých slovenských médií, ako aj osobných účtov jednotlivých aj tu stojacich novinárov," reagoval v stredu Erik Kaliňák pred novinármi na podozrenie, že je na zozname politikov, ktorých podporuje Rusko.
SIS neodpovedala na otázku, či Kaliňák dal Gašparovi takýto pokyn a ako na to reagoval námestník tajnej služby. Jej hovorkyňa Zuzana Morávková len uviedla, že SIS "monitoruje a vyhodnocuje potenciálne bezpečnostné hrozby namierené proti záujmom Slovenskej republiky a získané informácie poskytuje príjemcom zo zákona". Tým však Erik Kaliňák ako šéf poradcov premiéra a poslanec nie je.

V reakcii na to, či SIS považuje za normálne, aby vyhovela požiadavke Kaliňáka lustrovať novinárov, Morávkova uviedla, že nie je úlohou tajnej služby "monitorovať osoby, ktoré nepredstavujú bezpečnostnú hrozbu pre Slovenskú republiku“.
"V tejto súvislosti by som rada upozornila, že lustráciu novinárov, hoci nie takúto, sme tu už mali a skončilo sa to na konci vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice," vraví v tejto súvislosti Kolíková.
Bolo to v čase, keď bol policajným prezidentom otec Pavla Gašpara Tibor. Ten je v súčasnosti šéfom brannobezpečnostného výboru parlamentu. Námestníka SIS Pavla Gašpara považuje Kolíková za "fakticky aktuálneho šéfa SIS".
Prečo chce Erik Kaliňák lustrovať novinárov
- je to jeho reakcia na podozrenie, že za rozhovor pre proruský web Voice of Europe mohol dostať peniaze
- Kaliňák to odmieta a nie sú na to ani dôkazy
- rozhovor poskytol pred tromi týždňami
- rozoberali sa v ňom eurovoľby
- Proruský web česká BIS minulý týždeň zablokovala.
Predsedníčka parlamentného výboru na kontrolu SIS vraví, že nemá "žiadnu vedomosť o oprávnení poslanca Erika Kaliňáka, aby si vyžiadal takúto analýzu a ani aby ju získal".
"Vyjadrenie Erika Kaliňáka považuje nadácia Zastavme korupciu prinajmenšom za nekompetentné, no ak sa potvrdí, že SIS skutočne vykonáva hĺbkovú kontrolu finančných prepojení všetkých slovenských médií, ako aj osobných účtov jednotlivých novinárov, ide o hrubé zneužitie právomoci SIS," vraví aj Daňko.
Bývalý šéf NAKA považuje zároveň za smiešne, ak sa Erik Kaliňák bráni proti podozreniu, že by mohol byť financovaný zo zahraničia, tým, že disponuje previerkou na stupeň utajenia.
"Pripomínam, že aj v minulosti polícia obvinila viaceré osoby, ktoré páchali trestnú činnosť, no mali previerku na stupeň utajenia," vraví Daňko. Išlo podľa neho napríklad o akcie Matrioška a Kaťuša.
Najvýraznejšou postavou týchto dvoch akcií bol bývalý funkcionár vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavel Bučka z Liptovského Hrádku. Je podozrivý z dlhodobej spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou. Mal jej odovzdávať mimoriadne citlivé dokumenty.

Rozhovor pre proruský server
Rozhovor pre proruský server Voice of Europe poskytol Erik Kaliňák na nedávnom česko-slovenskom večere diplomacie. Počas neho ho podľa jeho slov oslovilo spomínané médium.
„S týmto médiom komunikovali aj ďalší ľudia, ktorých som videl. Spýtali sa ma nejaké otázky, tak som im odpovedal,“ povedal minulý týždeň Kaliňák pre SME. Predtým vraj dané médium nepoznal a rovnako ani nevedel o jeho pozadí, či viac o mužovi, ktorý ho oslovil.
„Nejako špeciálne som sa ani nepýtal. Ani na vlastnícku štruktúru,“ hovorí Kaliňák. Popiera, že by mu muž, ktorý s ním robil rozhovor, ponúkol peniaze či ďalšiu formu spolupráce.
„Bol to rozhovor dvoch tridsiatnikov ohľadom európskej politiky. Neviem, či tam vidím nejaký hrôzostrašný des, ktorý opisujete. Ak sú nejaké informácie, určite to môžu orgány činné v trestnom konaní preveriť,“ dodal Kaliňák.
Celý rozhovor bol prakticky o eurovoľbách. Otázky sa týkali nedávneho pozastavenia členstva Smeru vo frakcii Strany európskych socialistov. Ale tiež toho, či Kaliňák registruje novú politickú stranu bývalej komunistky Sarah Wangerknechtovej v Nemecku. Prípadne, ako vníma vplyv USA cez mimovládne organizácie a cez médiá.
Rozhovor s Kaliňákom v angličtine bol nahraný na videu, na webe bol priložený aj textový prepis, a to dokonca aj s možnosťou prepnúť text do viacerých jazykov. Vďaka tomu si ho vie prečítať širšie publikum.
Hoci česká BIS už minulý týždeň zverejnila zásah proti ruskej propagandistickej a vplyvovej sieti, ktorá v Európe poskytovala financie proruským politikom, české médiá nenaznačujú, že by bol niekto zo slovenských politikov alebo strán (Smer, SNS) aj na výplatnej páske Ruska. Okrem Kaliňáka poskytla serveru Voice of Europe ešte vlani v decembri rozhovor aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS).
Rusi mali podľa českej tajnej služby záujem ovplyvňovať výsledky eurovolieb najmä v šiestich krajinách EÚ – Nemecku, Francúzsku, Poľsku, Belgicku, Holandsku a v Maďarsku.
Na internete sa objavil aj zoznam politikov, ktorým Voice of Europe poskytol priestor. Neznamená to, že títo politici dostávali od proruskej vplyvovej siete peniaze, iba priestor. Medzi nimi boli okrem spomínaných Kaliňáka a Šimkovičovej aj Milan Uhrík (Republika), Ján Čarnogurský a Miroslav Radačovský (Slovenský patriot).

Beata
Balogová
