BRATISLAVA. Prezidentskí kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini avizujú v prípade víťazstva vo voľbách konštruktívnu spoluprácu s vládou.
V súvislosti so zahraničnopolitickým smerovaním krajiny hovoria o zotrvaní Slovenska v Európskej únii i v Severoatlantickej aliancii (NATO). Vyplýva to z ich vyjadrení počas stredajšej predvolebnej debaty RTVS.
O slovenskej ekonomike
Korčok by chcel vedieť, aký je reálny obraz slovenskej ekonomiky a aký je postoj vlády k robeniu odvážnych opatrení. "Tu nie je dôvod s vládou bojovať, tu budem spolupracovať s vládou a parlamentom," podotkol.
Pellegrini by chcel na vládu vplývať tak, aby sa prípadná konsolidácia nedotkla občanov krajiny.
"Nepodpísal by som zákon, ktorý by znamenal drastické zvýšenie výdavkov pre bežných občanov," dodal s tým, že o konkrétnych opatreniach nevie.

O zahraničnej politike
Obaja kandidáti deklarovali nesúhlas s prípadným zrušením práva veta členských štátov EÚ pri hlasovaní o niektorých zásadných otázkach.
Slovensko je podľa Pellegriniho pevne ukotvené v EÚ aj v NATO, musí však robiť suverénnu politiku, ktorá háji záujmy krajiny. V súvislosti so situáciou na Ukrajine preferuje mierové riešenia a koniec zabíjania. Je proti tomu, aby sa Slovensko stalo súčasťou vojenského konfliktu.
Korčok považuje NATO za bezpečnostnú poistku, volá však po silnejšej zahraničnej politike EÚ.
Všetky konflikty, kde prichádzajú civilisti o život, vníma ako tragédiu. "Odsudzujem spôsob, akým vláda Benjamina Netanjahua pokračuje vo vojenskej operácii v Gaze," doplnil.
Zopakoval, že o prípadnom vyslaní slovenských vojakov do konfliktov v zahraničí rozhoduje vláda a parlament.
O rozhodnutí kandidovať
Pellegrini v rámci diskusie tiež povedal, že rozhodnutie kandidovať za prezidenta bolo najvážnejšie v jeho politickej kariére.
Nesúhlasí s tvrdeniami, že by jeho prípadným víťazstvom vo voľbách mohlo prísť k destabilizácii Hlasu a poslaneckého klubu. Strana je podľa neho pripravená na to, aby mohla pokračovať v napĺňaní programového vyhlásenia vlády. Svoju kandidatúru vníma ako záväzok ľuďom.
Korčok priblížil, že v minulosti odmietol vstúpiť do straníckej politiky a svoju kandidatúru na prezidenta považuje za logický krok. Zdôraznil, že je občiansky kandidát a váži si podporu tých strán, ktoré mu ju dali. Vlastenectvo nemá podľa neho rozdeľovať krajinu, ale ju spájať.
Podľa Pellegriniho ide najmä o to, aby sa v každom kúte Slovenska žilo ľuďom rovnako.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)