SME

Ranný brífing: V Hlase majú problém priznávať majetky, vrahyni dovolanie nepomohlo

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Po Petrovi Náhlikovi má aj Štefan Gašparovič, ďalší poslanec Hlasu, nepriznanú nehnuteľnosť. Jeho apartmán v Chorvátsku je v susedstve iných slovenských politikov. O nezrovnalostiach strana Hlas mlčí, poslancov preverí parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Prípad vraždy 16-ročného Tomáša, za ktorú odsúdili jeho kamarátku Juditu, uzavreli aj na Najvyššom súde zamietnutím dovolania o zrušení 12-ročného trestu. Definitívne sa jej tak rozplynuli nádeje, že sa dočká oslobodenia, prípadne aspoň skrátenia trestu.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... V Hlase majú problém priznávať majetky, vrahyni dovolanie nepomohlo
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite víkendové vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis INDEX. Prečítate si, ako prišiel Boris Kollár k miliónom. Dozviete sa aj, ako je to so sporením v druhom pilieri a či je skutočne také nevýhodné, ako tvrdia niektorí politici. SME na celý víkend spolu s časopisom Index stojí len 1,95 eur.

SkryťVypnúť reklamu


Ďalší poslanec Hlasu nepriznal nehnuteľnosť. Tentoraz v Chorvátsku

Rovnako ako člen predsedníctva Hlasu Peter Náhlik, zatajil v majetkovom priznaní lukratívnu nehnuteľnosť aj ďalší významný člen strany. Poslanec Štefan Gašparovič s manželkou podľa zistení SME vlastnia apartmán v chorvátskom letovisku Sukošan. Gašparovič je zároveň krajským predsedom Hlasu v Bratislave, starostom obce Slovenský Grob aj župným poslancom.

Apartmán má v známej turistickej lokalite v severnej Dalmácii asi jedenásť kilometrov od Zadaru. V Sukošane je najväčší jachtársky prístav v Chorvátsku. Apartmány tam majú viacerí ľudia zo slovenskej politiky a biznisu. Napríklad lobista a bývalý herec Michal Gučík, ktorý je spájaný aj s utajenou vilou poslanca Náhlika v bratislavskej Vrakuni.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci a štátni funkcionári musia zverejňovať údaje o svojich majetkoch každoročne. Naposledy tak museli urobiť, keď vlani po septembrových voľbách nastúpili do Národnej rady. Gašparovič priznal medzi nehnuteľnosťami iba dom v Slovenskom Grobe. O apartmáne v Chorvátsku tam zmienka nie je.

Nezrovnalosti v majetkových priznaniach poslancov Hlasu preverí parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Ak by sa preukázalo porušenie zákona, hrozila by obom poslancom vládnej strany pokuta vo výške trojnásobku mesačného platu. Vo výbore, ktorý o tom rozhoduje, má však koalícia väčšinu.

Judita, odsúdená za vraždu kamaráta, nepochodila ani s dovolaním na Najvyššom súde

Časť verejnosti dokázala presvedčiť o svojej nevine, no nepresvedčila ani jeden z troch súdov. Známy prípad brutálnej vraždy 16-ročného Tomáša Teličáka, za ktorú odsúdili jeho kamarátku a rovesníčku Juditu Hanu Konečnú, uzavreli aj na Najvyššom súde.

SkryťVypnúť reklamu

Senát Petra Paludu začiatkom marca odmietol dovolanie, ktoré ešte ako tínedžerka podávala Judita so svojím advokátom v roku 2021.

Mimoriadnym opravným prostriedkom sa domáhali, aby sudcovia Najvyššieho súdu zrušili viac než 12-ročný trest, ktorý dostala za vraždu spolužiaka z mája 2019. Judita ho podľa odsudzujúcich verdiktov zabila v silnom afekte, keď do neho bodla až 49-krát.

Zamietnutím dovolania sa definitívne rozplynuli nádeje dnes už 21-ročnej Judity, že sa dočká oslobodenia, prípadne aspoň skrátenia trestu. Právoplatne je odsúdená na 12 rokov a 4 mesiace do väzenia pre mladistvých.

V krátkosti z domova:

  • Ficova neprípustná kritika: Premiér Robert Fico skritizoval pôsobenie sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta a jeho senátu. Ústavný súd podľa neho viackrát konštatoval, že Kliment konal nezákonne a očakáva začatie disciplinárnych konaní. Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta považuje verejné ataky na sudcov pre ich rozhodovaciu činnosť za neprípustné a mimoriadne nebezpečné.
  • Koniec mobilov v školách: Pre prvý až tretí ročník základných škôl bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov. Od štvrtého ročníka bude platiť výnimka v prípade, ak si používanie mobilu vyžaduje štátny vzdelávací program. Od šiesteho ročníka v prípade, ak to vyžaduje ŠVP alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania. Rezort školstva termín zavedenia zákazu nespresnil.
  • Sestra mala kradnúť opiáty: Ampulky s neminutými zvyškami liekov nevyhadzovala, ale ďalej používala. Sestra je podozrivá, že tak šetrila na liekoch a zvyšné nové neotvorené ampulky si brala domov. Fakultná nemocnica v Trenčíne a polícia vyšetrujú sestru, ktorá podľa nich takto kradla najmä opiáty, ktoré potom chýbali pacientom po operácii. Traja z nich dostali otravu krvi.

Ak chceš, aby tvoj otec žil, budeš pre nás pracovať. Ako Rusko verbuje ukrajinských špiónov?

Ukrajinský vojak bojoval proti Rusom na fronte, keď si prišli po jeho rodičov na okupovanú východnú Ukrajinu. Podľa ukrajinskej bezpečnostnej služby ich odviedli z domu a mučili. Potom vojaka kontaktoval ruský agent s ultimátom: Zmeň stranu a staň sa špiónom pre Rusko, inak bude tvoja rodina opäť trpieť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby vojak nakoniec súhlasil, že bude pomáhať Rusku. Ako SBU uviedla v tlačovej správe, vojak konal na základe pokynov svojho ruského spojenca a plánoval pridať jedovatú látku do zásoby vody v komplexe práčovní, ktoré využívajú vyšší dôstojníci.

Agentúra uviedla, že prekazila plán otráviť ukrajinské vojenské velenie v juhovýchodnej Záporožskej oblasti po tom, ako sa Rusi vyhrážali jeho rodine. Bol obvinený z vlastizrady a hrozí mu doživotie.

Incident ponúka pohľad na taktiku, ktorú ruské bezpečnostné služby používajú na verbovanie Ukrajincov. Vo vojne, v ktorej sa bojové línie za posledný rok posunuli len málo, môže akákoľvek informácia poskytnúť výhodu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Prepustili bosa všetkých bosov: V čase, keď sa ruské väzenia plnia kritikmi vojny na Ukrajine, sa na slobodu dostal kráľ ruského podsvetia Zacharij Kalašov. Skrátený trest v podobných prípadoch je veľmi výnimočný. Kremeľ však teraz môže podľa expertov siahať po kriminálnych živloch, aby suplovali aktivity ruských agentov v zahraničí.
  • Podpora NATO Ukrajine: Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ráta s vytvorením fondu na vojenskú pomoc Ukrajine v objeme sto miliárd eur, ktoré by sa míňali v priebehu piatich rokov. Lídri krajín NATO odsúhlasili prípravy na dlhodobejšiu vojenskú pomoc Ukrajine, no Stoltenbergov nápad na vytvorenie fondu zatiaľ vyvolal zmiešané reakcie.
  • Žiadni vojaci NATO na Ukrajine: Nemáme v úmysle poslať na Ukrajinu bojové jednotky NATO, vyhlásil generálny tajomník aliancie Stoltenberg. Ukrajinu podporujeme v jej obrane proti ruskej agresii, to z nás nerobí stranu konfliktu, dodal šéf NATO po skončení rokovania ministrov zahraničia členských krajín bloku v Bruseli.
  • Ukrajina potrebuje Patrioty: Ukrajina žiada spojencov z NATO, aby jej poskytli ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot. V Bruseli to uviedol ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba s tým, že od Patriotov závisí záchrana ukrajinských životov.
  • Vyšší počet útokov: Rusi podľa Inštitútu pre štúdium vojny zvyšujú počet a rozsah mechanizovaných pozemných útokov, čo sa zvyčajne časovo zhoduje s rozsiahlymi útokmi raketami a bezpilotnými lietadlami na energetickú infraštruktúru. Podľa expertov tak Rusi pravdepodobne chcú ukrajinské velenie donútiť, aby systémy protivzdušnej obrany nasadilo ďalej od frontových línií.
  • Útoky na obytné štvrte: V Charkove zabili ruské dronové útoky a nálety najmenej štyroch ľudí. Medzi obeťami sú aj traja záchranári, ktorí na mieste jedného z útokov pomáhali s odpratávaním následkov predchádzajúceho úderu. Dvanásť ďalších osôb utrpelo zranenia. Starosta Ihor Terechov uviedol, že útoky smerovali na obytné budovy v „husto obývanom obvode Charkova“.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Čo bude s fabrikou duchov? Na Spiši sa investori do obrovskej výrobnej haly hľadajú ťažko

Dokončená je síce už tri roky, ale nič nevyrába. Aj tak by sa dal opísať jediný hodnotný majetok firmy Helske, teda fabrika pri Levoči, ktorá mala produkovať sadrokartóny a nanoomietky.

Najnovšie sa do pozornosti médií a verejnosti dostala opäť, pretože jej pôvodná materská skupina Helske Limited so sídlom v Londýne sa v Česku dostala do insolvencie, pretože nedokáže splácať záväzky voči veriteľom, o čom ako prvé informovali české Hospodářske noviny.

Tento proces sa môže skončiť finančným ozdravením firmy alebo jej konkurzom. Rozhodne sa o tom na veriteľskej schôdzi, ktorá sa má konať koncom leta.

Ako sa insolvencia materskej firmy dotýka fabriky v Levoči? Aký bude jej osud po prípadnom bankrote Helske? Dá sa ešte obnoviť jej pôvodná výroba? INDEX prináša odpovede na najdôležitejšie otázky o budúcnosti tejto továrne na Spiši.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Útlm online hier: V ére covidových lockdownov prudko rástol záujem o počítačové hry. Zlaté obdobie je však definitívne preč. Firmy, ktoré vyvíjajú online hry, vlani čelili silnému útlmu. Najväčšiemu slovenskému hernému štúdiu, spoločnosti Pixel Federation, klesli medziročné zisky na tretinu a dvojka na trhu, firma PowerPlay Manager, sa po ziskových rokoch prepadla do 400-tisícovej straty.
  • Predaj licencie na lietajúce auto: Slovenská spoločnosť Klein Vision vyvíjajúca lietajúce auto AirCar v marci predala licenciu na jeho výrobu čínskemu investorovi Hebei Jianxin Flying Car Technology. Podľa Štefana Kleina to vytvára predpoklad pre dokončenie vývoja predsériového prototypu a vybudovanie továrne na výrobu lietajúceho auta v Číne.
  • Koniec foodory na Slovensku: Donášková služba foodora, ktorá na Slovensku pôsobila od roku 2021, ukončila svoju činnosť. Dôvodom tohto rozhodnutia je zmena investičných priorít spoločnosti. Na ceste k udržateľnému rastu a dlhodobému úspechu sa premiestňuje do krajín s väčšími príležitosťami.

Chcel ísť do NHL, Rusi ho poslali na vojnu. Fedotov zažil peklo

Dlhé roky sa môžete stretnúť so zaužívanou tézou, že športovci patrili v komunistických krajinách a Sovietskom zväze či Rusku k prominentným skupinám ľudí. Boli súčasťou akejsi vyššej vrstvy. Aj tak však existuje množstvo príbehov, ktoré dokazujú, že aj ich mohol režim zneužívať na zastrašovanie verejnosti prostredníctvom neľudských zverstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Donedávna si asi málokto vedel predstaviť, že by sa to udialo v dnešnej dobe. Odo dní, keď komunisti mučili česko-slovenských hokejistov a po vykonštruovanom procese ich poslali do uránových baní v Jáchymove, už uplynulo viac než 70 rokov.

Ani dnešný svet však zjavne nie je taký slobodný, aký by sme si ho priali. Na stret s ruskými praktikami má totiž veľmi čerstvé spomienky ruský hokejový brankár Ivan Fedotov. Keď vysvitlo, že chce odísť do NHL, zatkli ho priamo na ulici, otrávili ho a poslali na vojnu.

Teraz sa sčista-jasna objavil v USA. „Moje pocity sú skvelé. Boli to ťažké dva roky,“ zhodnotil Fedotov stručne, no veľavravne peklo, ktorým si musel prejsť. Mnohí sa pýtajú, prečo ho vlastne z Ruska konečne pustili a prečo to urobili práve teraz. Odpoveď sme sa nedozvedeli a zrejme sa ani nedozvieme, ak ju neprezradí sám Fedotov. Šikany však mal zrejme dosť a Rusi si dokázali svoje.

SkryťVypnúť reklamu


Disciplína učí, trest nie, tvrdí psychologička, ktorá kritizuje láskavú výchovu

Mladí rodičia už nechcú nasledovať trend láskavého rodičovstva. Tvrdia to aspoň tí, ktorí sa zapojili do mesačného prieskumu rodičovskej stránky What to expect. V rámci viac ako päťmiliónovej komunity matiek hovoria o tom, aký náročný môže byť tento štýl výchovy.

Influenceri, ktorí propagovali láskavé výchovné techniky, zaznamenali na sociálnych sieťach nárast v roku 2020. Láskavé rodičovstvo nabáda rodičov, aby si uvedomovali zložitosť pocitov svojich detí a reagovali na ne emocionálne inteligentným spôsobom.

„Teraz však čoraz viac rodičov tvrdí, že tento prístup nezohľadňuje ich vlastné emócie. Sociálne médiá sú dnes zaplavené rodičmi, ktorí kritizujú láskavé rodičovstvo za to, že je nerealistické - alebo ešte horšie,“ píše WTE. V najbližších mesiacoch očakávajú, že ešte viac rodičov sa skôr prikloní k prístupu, ktorý kombinuje podporu a disciplínu a vedie k dôvere k svojmu inštinktu.

SkryťVypnúť reklamu

Láskavé rodičovstvo kritizuje aj klinická psychologička Emily Edlynnová. Jednou z jej hlavných výčitiek je, že síce predpisuje ideálnu prvú reakciu na správanie dieťaťa, ale necháva rodiča „v štichu“ ako reagovať, keď dieťa správanie nezmení.

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

  • Prečo sa deti smejú: Bábätká sa usmievajú a smejú ešte skôr, ako sa naučia rozprávať. A hoci vám môže napadnúť, že dôvodom pre smiech je len čistá radosť, nie je to úplne tak. Vedecké štúdie ukazujú, že v detskom smiechu je niečo oveľa viac ako radosť či veselosť.
  • Krása je vecou rutiny: Základom krásy je pekná pleť, bez ohľadu na to, koľko máte rokov. Čím skôr so starostlivosťou začnete, tým viac pokožke predĺžite mladosť. Základom je, samozrejme, domáca starostlivosť: poriadne odlíčenie, používanie prípravkov, ktoré pleti sedia a na cene pritom až tak nezáleží.
  • Vracia sa rýchle randenie: Ako zvonové džínsy alebo strieborné šperky, aj ďalší trend zo začiatku tisícročia sa aktuálne vracia do módy. Je ním „rýchle randenie“, pri ktorom záujemcovia absolvujú sériu krátkych rozhovorov s potenciálnymi partnermi. Ide o dôsledok nespokojnosti so zoznamovacími aplikáciami.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Symbol domácej pohody je bábovka. Vyberte si z najlepších receptov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Vyhlásenie po pracovnom rokovaní premiéra Roberta Fica a ministra práce Erika Tomáša
  • Minister dopravy Jozef Ráž bude informovať o stavebnom zákone a amnestiách na čierne stavby
  • KDH bude informovať o odmietnutí „pretláčania“ práva na potrat do Charty základných práv EÚ
  • Europol zverejní prvú správu o najväčších európskych zločineckých organizáciách

Dnes v histórii

5. apríla 1614 sa 14-ročná Pocahontas, dcéra náčelníka indiánskeho kmeňa Powhatan žijúceho vo Virgínii, vydala za vlastníka tabakových plantáží Johna Rolfea. Sobášom sa skončila niekoľkoročná vojna kmeňa s osadníkmi, ktorí si založili mesto Jamestown ako prvé trvalé sídlo kolonistov z Anglicka na americkom kontinente.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu