BRATISLAVA. Najtesnejšie prezidentské voľby v histórii Slovenska naznačovali prieskumy pred sobotňajším druhým kolom voľby hlavy štátu.
Ak bude mať niektorý z kandidátov pochybnosti, hlasy môže prerátať Ústavný súd. Robí to však iba vo výnimočných prípadoch a na základe dôkazov.
Niekoľko podnetov dostal aj po posledných parlamentných voľbách. Po prvom kole prezidentských volieb sa na súd nikto neobrátil.
V texte sa dočítate:
- ako sa sčítavajú hlasy v prezidentských voľbách?
- kto tvorí volebnú komisiu?
- kto môže v prípade pochybností požiadať o prerátanie hlasov?
- stalo sa to v minulosti?
- uspel niekto so žiadosťou na Ústavnom súde?
- čo sa stane, ak Ústavný súd nerozhodne do 90 dní?
- kde sa uskladňujú volebné lístky a ako dlho?
1. Ako sa sčítavajú hlasy v prezidentských voľbách?
Keď sa po dvadsiatej druhej hodine uzavrú všetky volebné miestnosti, zostanú v nich iba členovia volebných komisií a pozorovatelia, ktorí prejavili záujem sledovať sčítanie výsledkov.
Členovia volebnej komisie skontrolujú volebné schránky. Pootvárajú obálky a vytriedia platné a neplatné hlasy. Všetky platné hlasy sčítajú a zapíšu do zápisnice - výsledky vpisujú priamo do integrovaného volebného informačného systému.

Systém skontroluje zadané údaje. Dá sa to prirovnať k vypĺňaniu daňového priznania na stránke finančnej správy, ktorý rovnako upozorňuje na logické nezrovnalosti.
Ak systém pri kontrole neobjaví chyby, zápisnicu členovia komisie vytlačia a podpíšu. Ak sa v zápisnici objavia nejaké nezrovnalosti, napríklad stopercentná účasť voličov, skontroluje ju okrsková volebná komisia.
Informačný systém sumarizuje všetky zápisnice. Výsledky sčítania malých obcí preto začínajú byť viditeľné už krátko po uzavretí miestností.
2. Kto tvorí volebnú komisiu?
Volebná komisia musí mať najmenej päť členov. Členom sa môže stať občan Slovenskej republiky po dovŕšení 18 rokov.