BRATISLAVA. Ochranka, auto, kancelária a servis k nej. Novozvolený prezident to všetko môže mať krátko po vyhlásení výsledkov volieb - ak je jeho predchodca k nemu ústretový. Dôležitá je podmienka ak.
Príbehy dvoch prezidentov, bývalého Andreja Kisku a súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej, sa v čase pred ich inauguráciou dosť výrazne odlišovali. Ide zhruba o obdobie dvoch mesiacov medzi zvolením za prezidenta a inauguráciou, ktorá je zvyčajne okolo 15. júna.
Kým Kisku dlhé týždne ignoroval jeho predchodca Ivan Gašparovič, Čaputovej Kiska ako svojej nástupkyni hneď vychádzal v ústrety.
"Veľkú rolu zohráva ľudský faktor," vraví bývalý Kiskov hovorca Roman Krpelan, dnes riaditeľ denníka SME. Na odovzdávanie funkcie neexistujú podľa neho pevne zaužívané pravidlá.
V článku sa dočítate:
- kedy novozvolený prezident dostane ochranku,
- či dostane automaticky aj kanceláriu,
- čo všetko musí pred inauguráciou pripraviť.
Zavolá alebo nezavolá?
Prvý signál, ako sa končiaci prezident bude správať k nástupcovi, sa ukáže už počas volebnej noci, keď sa čaká na výsledky prezidentských volieb.
Kým Kiska prišiel Čaputovej zagratulovať do Starej tržnice v Bratislave, kde mala volebný štáb, Kiska čakal márne aj na telefonát od Gašparoviča.
"Novozvolený prezident Andrej Kiska sa snažil skontaktovať s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Požiadal ho o stretnutie. Gašparovič však niekoľko týždňov na ponuku stretnutia nereagoval," spomína si na toto obdobie Krpelan.
Gašparovič sa s Kiskom stretol až zhruba tri týždne pred inauguráciou, ktorá bola 15. júna 2014. Nezavolal ho do prezidentského paláca, ale do prezidentského zámočka v Tatranskej Javorine.
"Gašparovič nepustil Kisku do prezidentského paláca skôr, ako bol inaugurovaný," vraví Krpelan.
S Čaputovou si končiaci Kiska dohodol stretnutie už počas volebnej noci.
Ochranka rýchlejšia ako Gašparovič
Na rozdiel od Gašparoviča ochranka na Kiskovo zvolenie 29. marca 2014 reagovala takmer okamžite.
"Prvýkrát Kisku telefonicky kontaktoval Úrad pre ochranu ústavných činiteľov po volebnej noci v nedeľu ráno," spomína si Krpelan. S ochrankou sa podľa neho prvýkrát stretli v pondelok a odvtedy už mal novozvolený prezident ochranku.
"Novozvolený prezident dostane ochranku v momente, keď Štatistický úrad potvrdí výsledky druhého kola volieb," vysvetľuje ministerstvo vnútra.
S čím môže (teoreticky) počítať novozvolený prezident:
- s ochrankou,
- autom,
- kanceláriou,
- pomocou pracovníkov prezidentskej kancelárie.
Nastávajúci prezident má právo zasiahnuť do personálneho zloženia ochranky.
"Personálne zloženie ochranného tímu je možné upraviť tak, aby medzi ochrankármi a chránenými osobami boli vyrovnané profesionálne vzťahy," vysvetľuje ministerstvo. Kiska právo upraviť personál ochranky využil.
Potom sa rieši prezidentovo bývanie, prípadne ochrana miesta, kde už býva. Prezidentská vila je v zlom stave, takže poslední traja prezidenti bývali na rôznych miestach.
S ochrankou novozvolenému prezidentovi pridelia aj auto. Kiskovi polícia podľa Krpelana pridelila vozidlo, ktoré malo 12 rokov a najazdených takmer 400-tisíc kilometrov. "Hneď na druhej ceste sa pokazilo," spomína. Ministrom vnútra bol vtedy Robert Kaliňák zo Smeru.
Tajné stretnutia v hoteli
Hoci sa novozvolený prezident ešte neujal úradu, už pred inauguráciou s tímom plánujú prvé zahraničné cesty či sa oboznamujú s fungovaním úradu.
Je výhodou, ak má novozvolený prezident pridelenú kanceláriu a môže komunikovať so zamestnancami paláca.
"Ešte počas volebnej noci Kiska Zuzane Čaputovej ponúkol kancelárie v prezidentskom paláci. Ona a jej tím ich využívali až do inaugurácie," vraví Krpelan.
Gašparovič Kiskovi žiadnu kanceláriu neposkytol, budúci prezident si preto prenajal zasadačku v hoteli Devín v Bratislave, ktorú používal ako kanceláriu.
Zamestnancom prezidentského paláca Gašparovič zakázal stretávať sa s Kiskom.
"Napriek tomu sa najmä ľudia z protokolu prezidentského paláca tajne stretávali s Andrejom Kiskom v hoteli Devín," vraví Krpelan.

Ľudia z protokolu potrebovali riešiť prípravu inaugurácie a prvé Kiskove oficiálne zahraničné cesty.
"Andrej Kiska sa poznal z minulosti s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, s ktorým o zahraničných cestách diskutoval ešte pred inauguráciou," vraví Krpelan.
Hoci novozvolený prezident ešte nie je oficiálne vo funkcii, sčasti môže rozhodnúť o tom, ako bude vyzerať jeho inaugurácia. Môže napríklad upraviť jej priebeh a má vplyv aj na výber hostí.
Dôležité sú aj prvé zahraničné cesty. Prvá býva do Česka, čo sa zrejme nezmení ani po týchto voľbách. Štefan Harabin, ktorý chcel ísť na prvú návštevu do Moskvy, vypadol v prvom kole.
Každoročne v júli býva aj summit NATO, na ktorý ide už nový prezident. Tento rok v júli bude vo Washingtone a bude slávnostný, k 75. výročiu aliancie.
Neposlednou úlohou novozvoleného prezidenta je zostaviť si tím, ktorý mu bude pomáhať počas funkčného obdobia.
Čaputová nebude robiť prieky
Prezident, ktorý vzíde z dvojice Ivan Korčok a Peter Pellegrini, sa podľa hovorcu Zuzany Čaputovej Martina Strižinca nemusí báť nijakých komplikácií pri preberaní úradu.
"Prezidentka je pripravená zagratulovať víťazovi volieb a zároveň sa s ním dohodnúť aj na spoločnom stretnutí," vraví.
Dostane tiež dočasné priestory v prezidentskom paláci pre seba aj pre svoj tím.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
