BRATISLAVA. Peter Pellegrini vyhral prezidentské voľby, pretože sa mu podarilo zmobilizovať jeho voličský potenciál. No volebná analýza SME ukazuje, že ani Ivan Korčok neobstál zle.
Prozápadnejších voličov dokázal zmobilizovať v porovnaní s dnešnou opozíciou pred parlamentnými voľbami dokonca lepšie než jeho súper nacionalistickejších voličov.
Pellegrini vyhral aj preto, že mal od začiatku silnejší tábor, z ktorého sa dalo mobilizovať.
V týchto voľbách sa voliči rozhodovali podľa deliacich čiar, ktoré nakreslili už parlamentné voľby. Korčoka volila prozápadná opozícia, Pellegriniho zmiešaný tábor voličov vládnej koalície a ďalších skôr prorusky orientovaných voličov.
Tam možno zaradiť aj voličov Aliancie, ktorí majú v zahraničnopolitických otázkach podobné názory ako voliči vládnej koalície. Odmietajú vojenskú pomoc Ukrajine a podporujú spoluprácu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Aj politici Aliancie majú bližšie k vládnym stranám než k parlamentnej opozícii.

V minulosti sa správanie voličov v prezidentských voľbách od správania v parlamentných voľbách odlišovalo viac. Zuzana Čaputová či Andrej Kiska dokázali získať hlasy aj mimo tradičných straníckych táborov. Vďaka tomu obaja porazili kandidátov Smeru s výrazným náskokom.
Korčok, ako bývalý minister Matovičovej a Hegerovej vlády, ktorého podporovala celá prozápadná opozícia, mal ťažšiu pozíciu. Jeho voličský potenciál bol viac ohraničený.