BRATISLAVA. Poslanci nebudú v utorok mimoriadne rokovať o návrhu ústavného zákona o odstrele medveďov. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady.
Utorkovú schôdzu zrušili na žiadosť ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS). Chce nájsť s časťou opozície zhodu na zákone.
Návrh ústavného zákona aj návrh na skrátené legislatívne konanie má byť zaradený na najbližšiu riadnu schôdzu. Tá je zatiaľ naplánovaná od 16. apríla.
Taraba v pondelok ráno rokoval s opozičným KDH. Hnutie nesúhlasí s ústavným zákonom z dielne vlády, navrhuje vlastné riešenie. Minister tvrdí, že návrh hnutia k odstrelu medveďov ide podobným smerom ako návrh ústavného zákona.
Minister chce využiť niekoľko dní na expertíznu prípravu spoločného zákona.
Vláda podľa neho trvá na tom že najúčinnejšie riešenie je ústavný zákon. Myslí si, že do troch týždňov bude na Slovensku konečne efektívne riešenie odstrelu medveďa.
KDH nevidí riešenie v ústavnom zákone
KDH nevidí riešenie v ústavnom zákone. Podľa podpredsedu KDH Viliama Karasa by sa Slovensko týmto zákonom mohlo dostať do konfliktu s EÚ. Hrozí tiež podľa neho riziko "westernových" prestreliek v rámci osídlení.
Hnutie navrhuje v rámci zákona o civilnej ochrane predefinovať pojem mimoriadna situácia.
Pokiaľ by sa vyhlásila mimoriadna situácia, tak na výnimku, ktorá sa udeľuje v rámci zákona o ochrane prírody, by sa nemusel aplikovať správny poriadok.
Výnimka by sa teda mohla udeliť bez správneho konania a efekt udelenia výnimky by bol podľa KDH efektívnejší.
Za mimoriadnu udalosť by sa podľa kresťanských demokratov mohol považovať aj výskyt divej zveri mimo jej prirodzeného výskytu v intraviláne obce, vykazujúci znaky ohrozenia života a zdravia obyvateľstva a poškodenia majetku. Dodali, že potrebná bude aj novelizácia zákona o ochrane prírody, zrevidoval by sa aj proces udeľovania výnimiek na ministerstve životného prostredia.
Karas hovorí o snahe prepojiť zákon o ochrane prírody s mimoriadnou situáciou.
SaS žiada pracovnú skupinu
Opozičná SaS Tarabu žiada, aby na úrovni rezortu zriadil pracovnú skupinu s odborníkmi naprieč politickými stranami s cieľom dosiahnuť celospoločenský konsenzus.
"Problém s medveďom je a je reálny. A keď je problém treba ho riešiť," poznamenal poslanec parlamentu Alojz Hlina (SaS). Nemyslí si, že riešením situácie by bola zmena zákona o civilnej ochrane.
Na pracovnej skupine by podľa Hlinu mohli dospieť ku konsenzu, ako sa dá problém riešiť.
PS presadzuje efektívny manažment
Opozičné PS sa zhoduje s KDH, že ústavný zákon z dielne Tarabu je "prehnaný nástroj, ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí".
"Ide o pokus koalície preniesť vinu na opozíciu, keďže sa ukazuje ich úplná neschopnosť riešiť problém," skonštatovala poslankyňa Tamara Stohlová. Téma odstrelu medveďov nemá podľa nej byť v ústavnom zákone.
Poukázala na to, že Slovensko má k dispozícii nástroje pre strety s medveďmi, napríklad zásahový tím, ktorý funguje mimo zdĺhavého správneho konania.
Potrebuje však podľa nej posilniť materiálne a personálne, minimálne na úrovni každého národného parku. Za rovnako dôležité považujú preventívne opatrenia - zabezpečenie odpadkov, plodín a zvierat, riešenie vnadísk, komunikáciu s verejnosťou či jej edukáciu. Na júnovú schôdzu predloží návrh legislatívy na posilnenie prevencie.
Poslankyňa upozornila, že riešenie navrhnuté v ústavnom zákone je nebezpečné. "De facto 500 metrov od obce by mohlo široké spektrum ľudí narábať so zbraňou v snahe zastreliť medveďa. Vieme, že to nie je jednouchá vec," poznamenala.
Vláda koncom marca odobrila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa.
Zákon by umožňoval v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bolo by možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania.
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Ľahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418