BRATISLAVA. Sám obvinený nikdy nebol, no nemal od toho ďaleko. Nasledujúce mesiace zrejme naplno ukážu, aké podozrenia sa spájajú s nastávajúcim prezidentom Petrom Pellegrinim.
Na súdoch by mali prvýkrát odznieť svedectvá, ako v roku 2014 údajne zobral 150-tisícový úplatok v škatuli od šampanského.
Tri kľúčové výpovede o korupcii končiaceho šéfa Hlasu by mali zaznieť v procese s oligarchom z úzadia Smeru Miroslavom Výbohom. Očakávaný súd sa mal začať 4. marca, no sudca Michal Truban bez uvedenia dôvodu dva týždne predtým pojednávanie zrušil.
Po víkendovom víťazstve Pellegriniho v prezidentských voľbách sa denník SME pozrel na to, za akých okolností je možné vyšetrovať či priamo stíhať hlavu štátu.
Ústava hovorí, že prezidenta možno stíhať „iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu“. Na ostatné veci teda Pellegrini získa akúsi dočasnú imunitu, ktorá sa na neho bude vzťahovať, kým bude v úrade.
Ak by ho polícia pre spomínané podozrenia z prijímania úplatku chcela obviniť, musela by počkať na koniec jeho mandátu v roku 2029.
Vyšetrovaniu však formálne nič nebráni a polícia spadajúca pod ministerstvo Pellegriniho možného nástupcu na čele Hlasu Matúša Šutaja Eštoka môže konať.
Ide o podobnú situáciu, do akej sa dostal bývalý prezident Andrej Kiska.
Jeho firmu KTAG, ako aj jej konateľa Eduarda Kučkovského, polícia vyšetrovala ešte za Kiskovho úradovania, Kučkovského aj obvinila pre podozrenia z daňových podvodov vo februári 2019.
Kiskovi sa v júni 2019 skončil päťročný prezidentský mandát a v decembri 2019 polícia obvinila aj jeho. Koncom minulého roka ho uznal Okresný súd v Poprade za vinného, čaká sa však na výsledok odvolania.
Z bývalých prezidentov sa blízko policajného vyšetrovania dostal aj Ivan Gašparovič. V decembri 2012 bol počas súkromnej poľovačky vo vojenských lesoch pri Malackách postrelený 61-ročný poľovník a Gašparovič bol prítomný. Policajti uzavrela prípad s výsledkom, že muž si chodidlo prestrelil sám.

Preberanie úplatku svedkovia nevideli
Pellegriniho meno sa spomína v kauze Mýtnik, ktorá sa týka nákupov IT systémov na finančnej správe. O úplatku vypovedajú jej niekdajší prezident František Imrecze, ale aj jeho údajný „odosielateľ“, podnikateľ v IT Michal Suchoba.
Čo hovorí ústava
Prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu.
O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada Slovenskej republiky trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov.
Obžalobu podáva Národná rada na Ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne.
Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať.
Obaja spolupracujúci obvinení opisujú, ako Pellegrini dostal za prvej za vlády Smeru úplatok od Suchobu za pomoc jeho biznisu. Išlo údajne o odmenu za pomoc pri zavádzaní virtuálnej registračnej pokladnice, ktorú mala štátu dodať Suchobova firma Allexis, a to výrazne predraženú, ako tvrdí obžaloba v kauze Mýtnik.
Peniaze vraj Suchoba posielal za to, aby Pellegrini ako štátny tajomník ministerstva financií pomohol so schválením potrebnej legislatívy pre projekt.
Úplatok zabalený v žltej škatuli od šampanského Cristal však podľa svedkov neodovzdával sám, ale cez prostredníka, ktorým bol Výboh. Ten vraj peniaze prebral v hoteli Carlton v Bratislave a pri ďalšom stretnutí so Suchobom a s Imreczem iba odkázal, že „Pelle ďakuje“.
Na tieto dve výpovede nadväzuje aj jedna nepriama výpoveď bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha, ktorý sa aj sám priznal k braniu úplatkov. Polícii opísal, ako mu Imrecze naznačil podplácanie Pellegriniho, ktorý s projektom virtuálnej pokladnice najskôr nesúhlasil a neskôr zmenil názor.
„Pýtal som sa Imreczeho, ako to zariadil. Konkrétne priamo mi to nepovedal, ale naznačil mi, že museli pánu Pellegrinimu poskytnúť finančné prostriedky," vypovedal Čech v prípravnom konaní podľa televízie Joj.
Pellegrini aj Výboh úplatky odmietajú.
„Nikdy som vo svojej verejnej funkcii nič nežiadal a ani nič nedostal,“ povedal Pellegrini, ktorý ako svedok vypovedal na NAKA ešte v júni 2022.
Po výsluchu spochybňoval slová Imreczeho a Suchobu s tým, že „výpovediam týchto ľudí sa jednoducho nedá dôverovať a ich účelovosť je zrejmá".
Polícia v jeho prípade narazila na to, že ho nikto priamo nevidel preberať peniaze. Výboh vinu poprel a bez ďalšieho priameho svedectva či podporných dôkazov by bolo málo pravdepodobné, že by obžaloba obstála na súde.
Na Výboha však už obžaloba podaná je, vinia ho z viacerých skutkov. Hoci ju dnes už zrušená špeciálna prokuratúra posunula súdu ešte v novembri 2021, proces sa dodnes nezačal.

Kauze Výboha hrozí premlčanie
Výboh žije dlhodobo v zahraničí, najmä v Monaku a Spojených arabských emirátoch. Slovensko na neho vydalo medzinárodné zatykače, no neskôr ich zrušilo.
Ďalšia komplikácia nastala v tom, že sa najskôr menili sudcovia v prípade, a tiež, keď sudca Truban najskôr obžalobu odmietol.
Keď mu Najvyšší súd prikázal v kauze konať, mal sa proces začať pred mesiacom. Po zrušení termínu však zatiaľ nový termín stanovený nebol.
Ak by začala platiť novela Trestného zákona, ktorej účinnosť dočasne pozastavil Ústavný súd, Výbohova kauza by sa zaradila k tým, ktoré budú premlčané.
Začiatkom mája sa pred špecializovaný súd postaví Suchoba, súd bude schvaľovať dohodu o vine a treste za niektoré čiastkové skutky, ku ktorým sa priznáva. Nejde však o jeho priznanie úplatku pre Pellegriniho.
Dohodu o vine uzavrel pred rokom vo februári aj Imrecze, ktorého odsúdili na päť rokov podmienečne s finančným trestom 202-tisíc eur. Trest dostal za to, že od Suchobu zobral úplatky pre seba aj pre svojich podriadených na finančnej správe.
Pri oboch spolupracujúcich obvinených ide len o čiastkové dohody. Naďalej ich vyšetrujú v iných prípadoch.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
