BRATISLAVA. Vo väzniciach v Leopoldove a v Hrnčiarovciach nad Parnou volilo Pellegriniho deväť z desiatich väzňov.
V Liptovskom Mikuláši záhadne zmizlo z jedného okrsku 270 hlasovacích lístkov a v obci Okružná dopadli voľby presne tak ako celoslovensky.
Vybrali sme 10 zaujímavostí z prezidentských volieb, ktoré sme objavili vo volebných dátach Štatistického úradu.
V Okružnej ako v celej krajine
V obci Okružná volili ľudia presne tak, ako dopadli voľby celoslovensky. Pellegrini tam dostal 53,12 percenta a Korčok 46,87 percenta hlasov. V žiadnej inej obci sa nič také už nestalo.
Obec v okrese Prešov má zhruba 500 obyvateľov a volebná účasť bola takmer 69 percent.
Starostom je Vladimír Magač, ktorý kandidoval v komunálnych voľbách za Hlas. Porazil kandidáta Smeru. V parlamentných voľbách tam vyhral Hlas s 26 percentami, druhé PS malo 23 percent.
Väzni volili Pellegriniho
Trestná politika novej vlády môže byť lákadlom pre mnohých odsúdených, pretože vďaka novému Trestného zákonu sa niektorí môžu dostať skôr z väzenia.
Zbor väzenskej a justičnej stráže hovorí, že celkovo volilo približne 1900 odsúdených alebo obvinených, čo je zhruba každý piaty väzeň.
Iba dve väznice na Slovensku majú samostatný volebný okrsok, takže presne vidíme, ako sa v nich volilo.
V leopoldskej väznici získal Pellegrini 92 percent. V Hrnčiarovciach nad Parnou mal 89 percent.
Porovnanie malých výhier
Korčok zvíťazil v 424 mestách a dedinách, Pellegrini v 2 491. V 11 obciach sa voľby skončili remízou.
Pellegrini zvíťazil s výnimkou bratislavských a košických okresov aspoň v jednej obci v každom okrese. Korčok nezvíťazil v žiadnej obci či v meste až v 21 okresoch.
Absolútne víťazstvo
V šiestich obciach volili ľudia iba jedného kandidáta. Boli to obce Kesovce, Martinová, Španie Pole, Petrovo, Potoky, Šarbov.
Vo všetkých vyhral Pellegrini. Korčok nezaznamenal podobný úspech ani raz.
Zmizlo 270 obálok
V Liptovskom Mikuláši v treťom okrsku si prebralo hlasovacie lístky takmer 700 voličov, no až 270 neodovzdalo obálku.
Stalo sa to na Gymnáziu M. M. Hodžu. Na tejto škole boli ešte ďalšie dva okrsky, no tam sa nič také nestalo a obálky odovzdali okrem jedného voliča všetci, ktorí si prebrali hlasovacie lístky.
V okrsku nakoniec zvíťazil Korčok, mal 63 percent hlasov, čo je najviac zo všetkých okrskov v meste. Celkovo v Mikuláši tesne prehral, mal 49 percent hlasov.
Až 166 hlasovacích lístkov zmizlo aj v treťom ilavskom okrsku.
V oboch prípadoch ide s najväčšou pravdepodobnosťou len o chybu v zápisnici okrskovej volebnej komisie. Volebná účasť v oboch okrskoch dosahuje podľa oficiálnych záznamov 96, resp. 97 percent, čo je výrazne viac ako v iných okrskoch v meste.
Najnižšia a najvyššia účasť
Celková volebná účasť v druhom kole volieb prekvapila. Najnižšia bola na košickom Luníku IX. Volili tam len štyri percentá voličov a s veľkým náskokom vyhral Pellegrini.
V parlamentných voľbách pritom na rómskom sídlisku dokázalo úspešne zmobilizovať voličov OĽaNO.
Stopercentná volebná účasť nebola nikde. Najbližšie sa k nej priblížila obec Ondavka v okrese Bardejov. Voliť prišlo 18 z 19 voličov. Dve tretiny z nich volili Pellegriniho.
Druhé kolo v Harabinovej bašte
Ľubica v okrese Kežmarok je rodiskom Štefana Harabina, tradične ide o baštu konzervatívcov. V parlamentných voľbách v obci vyhralo OĽaNO a tretie skončilo KDH.
V prvom kole získal Harabin v Ľubici 33 percent a 516 voličov. Z väčších obcí to bol jeho najlepší výsledok. Vyhral tam však Korčok.
V druhom kole prišlo voliť ešte viac ľudí. Korčokovi pribudlo 191 hlasov, ale Pellegrinimu 678 hlasov a vyhral.
Za Pellegriniho hlasovali voliči Harabina, no dokázal mobilizovať aj voličov Smeru a Hlasu. Okrem toho ho však v obci museli voliť aj konzervatívni voliči.
Ľubica tak celkom dobre symbolizuje voličské presuny, ktoré sa diali na celom Slovensku.

Najväčší skok a najväčší prepad
Najväčší nárast voličov medzi prvým a druhým kolom zaznamenal Pellegrini v obci Radnovce v okrese Rimavská sobota, ktorú obývajú prevažne maďarskí Rómovia. V prvom kole tam vyhral Krisztián Forró s 86 percentami a Pellegrini mal len deväť percent. V druhom kole už mal takmer 98 percent.
Korčok zase zaznamenal najväčší percentuálny úbytok hlasov medzi prvým a druhým kolom, a to v obci Vyšná Boca, ktorá je turistickým strediskom v Nízkych Tatrách.
V prvom kole ho volilo 84 ľudí a stačilo to na jasné víťazstvo v obci (60 percent). V druhom kole mal už len 20 voličov (28 percent) a s Pellegrinim prehral. Nie je jasné, koľko voličov tvorili obyvatelia obce a koľkí volili s hlasovacím preukazom.
Súboj v rodisku
Banská Bystrica mala vo voľbách symbolický význam. Je rodným mestom oboch kandidátov. Prezidentskí kandidáti zvyčajne vo svojich rodiskách vyhrávajú.
Aj Korčok, aj Pellegrini viedli v meste kampaň, Korčok tam mal verejné zhromaždenie len pár dní pred druhým kolom a Pellegrini v Bystrici ohlasoval svoju kandidatúru.
Volebná účasť v meste bola až 68 percent a tesne vyhral Korčok (53 percent).
Kampaň na juhu
Prezidentskí kandidáti sa medzi prvým a druhým kolom snažili prihovárať aj voličom maďarskej národnosti. Pellegrini odletel do Kráľovského Chlmca, Korčok mal volebný míting v Dunajskej Strede.
V Kráľovskom Chlmci získal Pellegrini 71 percent, takže aktivita mu zrejme priniesla úspech.
Korčok síce v Dunajskej Strede tesne prehral, no výsledok 48 percent bol lepší než jeho celkový výsledok v lokalitách s prevažne maďarsky hovoriacim obyvateľstvom.
Prezidentské voľby 2024

- SME minúta: Výsledky prezidentských volieb 2024 (online)
- Výsledky prezidentských volieb 2024 (druhé kolo)
- Oficiálne výsledky prezidentských volieb 2024
- Volebná mapa: Ako volili obce v prezidentských voľbách
- Volebná mapa: Ako volili okresy v prezidentských voľbách
- Výsledky volieb v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná účasť: Koľko ľudí volilo v prezidentských voľbách?
- Fico uniesol aj prezidentský palác (komentár šéfredaktorky)
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby (Kontext Jakuba Fila)
- Pellegrini to nakoniec dal na Zemana (komentár)

Beata
Balogová
