SME

Ranný brífing: Danko vycítil príležitosť, odpadlíci z OĽaNO sa snažia zaujať „na Matoviča“

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Predseda SNS Andrej Danko sa chce zhovárať o „fungovaní koalície“. Po výhre Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách chce tému otvoriť na dnešnej koaličnej rade. O čo má záujem, tentoraz nehovorí. Medzi vládnymi politikmi sa ale začalo hovoriť o viacerých hypotetických výmenách ministerstiev.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strana Demokrati sa snaží pred eurovoľbami zviditeľniť trollovaním vlastných ideálov kontroverznými bilbordmi s proruskými heslami, ktoré pobúrili značnú časť verejnosti. Strana plánuje svoje konanie vysvetliť, iniciatíva Mier Ukrajine však upozorňuje, že ide o nevhodnú a neetickú kampaň.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Danko vycítil príležitosť, odpadlíci z OĽaNO sa snažia zaujať „na Matoviča“
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Zhodnotí SNS Pellegriniho výhru v prezidentských voľbách? Zasadne koaličná rada

Dva dni od prezidentských volieb Andrejovi Dankovi trvalo, kým sa opäť prihlásil k tomu, že chce riešiť „podmienky fungovania koalície do budúcnosti“. Dnes zasadne koaličná rada, kde chce SNS tému po víťazstve Petra Pellegriniho otvoriť. „Sme pripravení rokovať, pretože sa zásadne mení politická mapa,“ tvrdil v pondelok Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Už v januári predseda SNS hovoril, že prípadné zvolenie Pellegriniho za prezidenta by znamenalo ďalšiu dôležitú funkciu pre Hlas, a to podľa neho nepomerne k súčasnému rozloženiu vládnych postov podľa výsledkov koaličných strán v parlamentných voľbách 2023.

V pondelok konkrétnejšie spomínal požiadavky, ktoré sa týkajú aprílovej schôdze parlamentu. Tvrdí, že chce dosiahnuť, aby sa zákony schvaľovali.

Medzi vládnymi politikmi sa bezprostredne po prezidentských voľbách začalo hovoriť o viacerých hypotetických výmenách ministerstiev – najmä medzi Hlasom a SNS. Mimo záznamu spomínajú najmä ministerstvá školstva, hospodárstva, zdravotníctva a kultúry.

  • Koalícia sa bude skladať nanovo: Bude zaujímavé pozorovať, ako im zmeny pôjdu. Na jednej strane je nespochybniteľná zručnosť premiéra pri delení stoličiek, chlácholení nespokojencov a sýtení hladných krkov. Na druhej zasa bezkonkurenčne najnegramotnejší personálny substrát, s akým bol Fico na zostavovanie koalície odkázaný, píše Peter Tkačenko.
  • Preformátovanie vzťahov: Vlastníctvo prezidenta spevňuje pozíciu a váhu Hlasu vnútri koalície. Michal Kováč z Pellegriniho isteže nebude, avšak „podržtaškovský“ vzťah k svojmu tvorcovi sa pomaly preformátuje do emancipovanejšej polohy. Presne podľa zákona o „kolaterálnych“ vplyvoch zvyšovania funkcií, píše Peter Schutz.
  • Fico ponižuje občanov: Po médiách a neziskových organizáciách sa Fico začne zameriavať aj na radových občanov. Najmä ak sa pozrie na susedné Maďarsko, od ktorého sa očakávalo už len tiché vydýchnutie pod Orbánovou bagančou, no ktoré má odrazu v uliciach štvrť milióna ľudí, musí cítiť znepokojenie. Odteraz už sú jeho nepriatelia všetci, píše Soňa Jánošová.

Za novými proruskými bilbordmi nie sú extrémisti, ale strana Demokrati

Keď zistili, kto stojí za novými proruskými bilbordmi rozlepenými v posledných dňoch po Slovensku, zostali rozčarovaní. „Považujeme za hlbokú urážku všetkých, ktorí sú alebo boli ohrození ruskou agresiou na Ukrajine,“ protestuje iniciatíva Mier na Ukrajine, ktorá si ešte koncom marca všimla v širšom centre Trnavy bilbord s nápisom „Ukrajina je nepriateľ“.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ladený bilbord s textom „Bez Ruska neprežijeme“ a v rovnakých farbách si totiž už niekoľko dní nútene čítajú aj obyvatelia bratislavských Jaroviec a aspoň na dvoch miestach aj v Trenčíne. Nevyhnú sa im ani mnohí zo 70-tisíc dospelých Ukrajincov, ktorí utiekli pred ruskou vojenskou agresiou, či niektoré z ich 12-tisíc detí cestou zo slovenských škôl.

Bilbordy motívom zapadajú do prezidentskej kampane vyvolávajúcej strach, ktorou sa prezentoval prezidentský kandidát Peter Pellegrini, jeho straníci, premiér Robert Fico a ďalší priaznivci a podporovatelia z radov prokremeľských skupín.

Prekvapením pre nich bolo, keď sa im priamo ozval zadávateľ kampane. Sú za ním, paradoxne, politici, ktorí patria medzi najväčších zástancov členstva Slovenska v NATO a Európskej únii, rovnako aj podporovatelia vojenskej pomoci Ukrajine. „Opätovne dôrazne žiadame stranu Demokrati o okamžité zastavenie kampane, ktorú považujeme za nevhodnú a neetickú,“ odhaľuje Marián Kulich z iniciatívy Mier Ukrajine, kto za reklamou stojí.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Podpora Pellegriniho v moratóriu: Raper Rytmus či modelka Jasmina Alagič, ale aj ďalší štyria influenceri zverejnili video na podporu Petra Pellegriniho ako kandidáta na prezidenta. Ovplyvniť tým mohli viac než milión svojich fanúšikov na sociálnych sieťach. Hoci Pellegriniho niektorí propagovali aj v čase moratória, nič im nehrozí.
  • Neonacista Bombic ukazuje na Saba: Na sociálnej sieti Telegram zverejnil extrémista a youtuber Daniel Bombic alias Danny Kollár fotku hajlujúceho poslanca PS Michala Saba. O podrobnostiach týkajúcich sa kontextu fotografie či okolností, za akých vôbec vznikla, Sabo hovoriť nechce. V stručnom stanovisku uviedol, že chcel zosmiešniť ľudí propagujúcich odpornú ideológiu.
  • Danka pre nehodu neobvinia: Predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko nebude obvinený v súvislosti s nehodou, pri ktorej v januári autom poškodil v Bratislave semafor a z miesta odišiel. Prokuratúra postúpila prípad dopravnému inšpektorátu polície na priestupkové konanie, v ktorom Dankovi hrozí pokuta a uloženie zákazu viesť motorové vozidlo.

Severokórejskí zbehovia sa snažia získať politickú moc v Južnej Kórei. A darí sa im

Park Choong-kwon bol kedysi výskumníkom balistických rakiet v Severnej Kórei, jedným z cenených mozgov poverených vývojom Kim Čong-unovho zbrojného programu.

SkryťVypnúť reklamu

Budúci týždeň sa má stať juhokórejským poslancom. Bude tak štvrtým utečencom zo Severnej Kórey, ktorý bude pôsobiť v demokratickom zákonodarnom zbore na juhu.

„Myslím si, že ako zbeh by som mal zohrávať úlohu v medzikórejských vzťahoch,“ povedal 38-ročný Park, ktorý by sa mal dostať do Národného zhromaždenia v stredajších voľbách. Kandiduje za konzervatívnu stranu vedenú prezidentom Yoon Suk Yeolom, ktorý zastáva tvrdý postoj voči Severnej Kórei, a má šancu zvíťaziť vďaka systému pomerného zastúpenia, ktorý strane zaručuje určitý počet kresiel na základe podielu hlasov odovzdaných pre stranu.

Muži ako on chcú určovať program medzikórejských vzťahov a kľúčových otázok, ktorým budú čeliť budúce generácie v oboch Kóreách, a byť lídrami, ktorí preklenú priepasť medzi oboma polovicami polostrova v prípade ich opätovného zjednotenia.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Hodnotenie volieb na Slovensku: Výsledok volieb na Slovensku je zlou správou pre odporcov Putina, Ukrajinu a Západ, myslí si ruský opozičný politik Vladimir Milov žijúci v exile. Politik sa obáva, že Slovensko bude problémovou krajinou nadlho. Očakáva totiž, že slovenský premiér bude pokračovať v krokoch, ktorých cieľom je upevniť si moc.
  • Západ v podpore zlyháva: Západní spojenci Ukrajiny zlyhávajú pri dodávkach systémov protivzdušnej obrany, vyhlásil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. „Je nemysliteľné, že by sme ich nedokázali dodať. Západné armády majú predsa približne sto systémov Patriot a napriek tomu nedokážeme dodať tých sedem, o ktoré tak naliehavo žiadajú,“ vyhlásil Borrell.
  • Útok na leteckú školu: Dva ukrajinské drony zaútočili na leteckú školu ruského vojenského letectva v Borisoglebsku. Podľa ruských úradov sa drony podarilo zostreliť a nikto nebol zranený, podľa ukrajinských médií drony vojenskej rozviedky zasiahli podnik na opravy vojenských lietadiel v areáli leteckej školy.
  • Čínska pomoc Rusku: Čína chce posilniť strategickú spoluprácu s Ruskom, tvrdia ruské štátne médiá. Peking je už teraz najvýznamnejším spojencom Ruska, ktoré kvôli svojmu vojnovému ťaženiu proti Kyjevu čelí západným sankciám. Čína tieto opatrenia kritizuje a odmieta ruskú inváziu na Ukrajinu odsúdiť, zároveň však ťaží z nižších cien za ropu a plyn, ktorú už Rusko nemôže predávať do Európy.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Fico by o 30 percent zrezal úradníkov, Mikloš mu pripomína spackanú reformu

Na budúci rok potrebuje Slovensko ušetriť 1,4 miliardy eur, čo je konsolidácia verejných financií na úrovni jedného percenta HDP. Prvé náznaky, kde chce vláda usporiť toľko peňazí, už prenikajú na verejnosť. Okrem vyšších spotrebných daní by sa podľa premiéra Roberta Fica mali okresať aj počty úradníkov.

„Možno teraz vyplaším zamestnancov na ústrednej štátnej správe, ale myslím si, že 30-percentný rez by absolútne nebol viditeľný. A tie ministerstvá by mali rovnaký, možno dokonca ešte lepší výkon, ako majú teraz,“ vyhlásil Fico na pôde ministerstva financií.

Prepustiť takmer tretinu z celkového počtu 40-tisíc zamestnancov na ministerstvách a ústredných orgánoch štátnej správy však nie je jednoduchá, rýchla a napokon ani politicky populárna cesta.

SkryťVypnúť reklamu

Skeptický k prípadným plánom na úspory formou skresania personálu štátu je napríklad analytik inštitútu Iness Radovan Ďurana. „Premiér Fico za dvanásť rokov vlastnými činmi ukázal, že znižovanie počtu štátnych zamestnancov nie je jeho disciplína,“ konštatuje.

  • Treba byť ostražitý: Náhle prepustenie tretiny úradníkov ochromí schopnosť štátu zabezpečovať rôzne agendy. O to viac, že za takýmto škrtom možno po skúsenostiach z uplynulých mesiacov badať snahu porátať sa s kritickou časťou aparátu. Ministerstvo životného prostredia, kde skončil posledný dlhoročný šéf sekcie a odborník na klímu, je toho živým príkladom, píše Jakub Filo.
  • Rošády ako kamufláž: Zdravou indíciou, že „konsolidáciou“ kamufluje Fico IV onakvejšie čistky než bývalé, je táto laická predstava: Ako by asi pomohlo slovenskému deficitu a dlhu veľamesačné dvoj-, troj- i štvornásobné odstupné pre tisíce štátnych zamestnancov? A ako by následne pomohli vysúdené kompenzácie tých, ktorí by sa aj s odstupným odvolávali? Pýta sa Peter Schutz.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Nemocnica mieri do dražby: Nemocnica v Hnúšti má za sebou dve dekády pohnutej histórie. Jej najnovšiu kapitolu píše banka, ktorá sa rozhodla uplatniť si záložné právo a posiela komplex nemocničných budov do dražby. Verí, že v nej nájde nového majiteľa pre nehnuteľnosti.
  • Nová štvrť v Bratislave: Jeden z najväčších a najočakávanejších realitných projektov v Bratislave a na Slovensku vôbec napreduje. Developer Nového Lida, ktorý má ambíciu vytvoriť na pravom brehu Dunaja medzi Starým mostom a Mostom Apollo novú štvrť, odhalil ďalšie podrobnosti.
  • Ako sa sklárne postavili útlmu: Sklárstvo je energeticky náročný biznis, ktorý v uplynulých rokoch zasiahli vyššie ceny energií. Vlani sa situácia dostala do normálu, z čoho profitovali aj slovenské podniky, ktoré pôsobia v tejto branži. Majú však diametrálne odlišné výrobné zameranie, ako aj klientelu, čo bolo určujúce pre dosiahnuté finančné výsledky.

Francúzi kritizujú nešikovnosť Škriniara. Úplne to pokazil, píšu a cítia znepokojenie

„Boli to ťažké mesiace,“ opísal svoju absenciu Milan Škriniar. Slovenský reprezentant chýbal Parížu St. Germain od začiatku januára. Svoj návrat na ihrisko absolvoval v úvode apríla, a to v derby zápase “Le Classique” proti Olympique Marseille.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľnom zápase proti poslednému celku tabuľky francúzskej Ligue 1, Clermont Foot, sa objavil po prvýkrát po zranení v základnej zostave svojho tímu. Mala to byť pravdepodobne akási skúška, či zvládne väčšiu záťaž. Zápas s mužstvom zo samého dna tabuľky mal byť skvelou príležitosťou.

Luis Enrique nechal svoje najväčšie esá na lavičke. Po chabom výkone celého mužstva v prvom polčase, po ktorom Parížania prehrávali 0:1, sa im podarilo v druhom dejstve oživiť hru. Nakoniec aj skórovať, ale len raz. Po dueli prvého s posledným sa body delili.

Inkasovaný gól mnohí pripisujú práve slovenskému futbalistovi, ktorého v 67. minúte na trávniku nahradil Marquinhos. „Jediná strela v prvom polčase, žiadne veľké vzrušenie a hlavne inkasovaný gól Habiba Keitu po nešikovnosti Milana Škriniara,” napísal francúzsky L'Equipe.

SkryťVypnúť reklamu


Ľuďom vracajú darcovské príspevky a hľadajú kompromisné riešenie s rodinou Milana Lasicu

Keď sa rozchýrilo, že Milan Lasica krátko pred smrťou nahral svoj posledný album a 1. novembra minulého roku sa v premiére zverejnil aj videoklip úvodného singla k albumu, verejnosť napäto očakávala výsledok.

Značný záujem potvrdila aj crowdfundingová kampaň na platforme Donio, ktorú podporilo vyše tritisíc darcov v sume vyše 200-tisíc eur. Tie mali slúžiť na financovanie a finalizáciu projektu Básnenie, jeho súčasťou mal byť album s jedenástimi pesničkami aj obrazy výtvarníkov a fotografie Lasicu, ktoré vznikli počas nahrávania.

No už krátko po tom, ako autori projektu avizovali vydanie albumu, sa celý projekt zadrhol. Problémom bolo, že projekt zaskočil Lasicovu rodinu, tá nesúhlasí s formou jeho realizácie a považuje autorov projektu za nedôveryhodných.

SkryťVypnúť reklamu

Autori projektu teraz ohlásili, že idú vracať vyzbierané peniaze darcom. „Vaše peniaze, ktoré sú od začiatku v bezpečí na účte Donio, nemôžeme prijať, lebo rodina pána Lasicu si to nepraje. A keďže my sme s dedičkami majetkových práv pána Lasicu nikdy nechceli bojovať, čo sme vyjadrili už niekoľkokrát, rozhodli sme sa túto ich podmienku akceptovať a prijať,“ vysvetlil hlavný autor projektu Marek Kučera vo vyhlásení.

V krátkosti z kultúry:

  • Inscenácia o rakovine: Režisér Peter Mazalán vo svojich inscenáciách kombinuje vážnu hudbu, nezvyčajné architektonické priestory a veľmi osobné príbehy. V niekoľkých dielach sa venoval poruchám autistického spektra. Vo svojej najnovšej inscenácii hovorí o rakovine prsníka, z ktorej sa prednedávnom liečila jeho sestra.
  • Inscenácia Odliv: Činohra Slovenského národného divadla uvádza inscenáciu Lukáša Brutovského Odliv. Je to dielo, ktoré v aktuálnej situácii môže vyvolať extrémne reakcie. Salvy očistného smiechu, ale aj smútok zo súčasnosti a obavy z budúcnosti.
  • Finálová desiatka Anasoft litery: Desiatka literárnej ceny Anasoft litera 2024 prináša prevažne diela známych autoriek a autorov. Dôležité miesto má pandemická téma, ktorá však nie je centrálna ani samoúčelná, ale tvorí pozadie komplexnejšej reflexie súčasnej, výrazne polarizovanej slovenskej spoločnosti.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Kohút na víne je francúzska klasika. Ukážeme vám ako na to.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Koaličná rada, na ktorej chce SNS otvoriť tému fungovania koalície
  • Strana Demokrati bude vysvetľovať svoju neetickú kampaň do eurovolieb
  • Ústavnoprávny výbor bude vypočúvať kandidátov na sudcu Ústavného súdu
  • Poslanci Európskeho parlamentu budú hlasovať o pakte o migrácii a azyle

Dnes v histórii

10. apríla 1815 explodoval na severe indonézskeho ostrova Sumbawa stratovulkán Tambora. Išlo o jednu z najsilnejších explózií v zaznamenanej ľudskej histórii. Desaťtisíc ľudí zomrelo hneď pri erupcii. Popol z erupcie sa rozptýlil po celom svete a znížil globálnu teplotu. Na následky tejto katastrofy, na vzniknutý hladomor a choroby zomrelo ďalších vyše 80-tisíc ľudí.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 596
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 914
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 740
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 819
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 310
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 003
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 962
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


5
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


12
Fabrika patrí k najväčším zamestnávateľom v regióne.

Za najväčšie výkyvy môžu konkrétne spoločnosti.


Ilustračné foto.

Kornel Földvári sa nehneval. Smial sa podvodníkom a prospechárom.


68

Sportnet

Servác Petrovský v drese Slovenska.

Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025 odohrajú v Piešťanoch dvojzápas s Nemeckom.


TASR
Francúzska cyklistka Pauline Ferrand-Prévotová sa stala víťazkou Paríž -  Roubaix 2025.

Pauline Ferrand-Prévotová napodobnila svojho partnera.


Futbalisti FC Tatran Prešov.

Liptovský Mikuláš mal byť po jeseni najväčším rivalom Prešova v boji o priamy postup, no už stráca aj na druhé miesto


Michael Schumacher vo farbách Ferrari.

Mimoriadne cenný kúsok pôjde do aukcie, získané finančné prostriedky pôjdu na výskum o demencii.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu