BRATISLAVA. Európska komisia žiada od vlády Robert Fica (Smer) vysvetlenie, kde skončili prokurátori po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a prečo ich odstavili od káuz.
Denník N získal list z 28. marca, ktorý je adresovaný vicepremiérovi pre eurofondy a plán obnovy Petrovi Kmecovi (Hlas).
Opozícia vládu za možné ohrozenie čerpania peňazí kritizuje, vicepremiér Kmec slová opozície odmieta.
Ohrozenie investícií?
Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Fica, aby začal o situácii rokovať v Bruseli a prebral zodpovednosť.
Predseda PS Michal Šimečka hovorí o ohrození investícií v hodnote takmer štyri miliardy eur. "Je to zodpovednosť tejto vlády Roberta Fica," zdôraznil. Namiesto toho, aby premiér okamžite robil všetko pre záchranu európskych peňazí, natáča podľa neho videá a uráža všetkých okolo seba.
PS tiež odmieta slová premiéra o zastavení eurofondov ako o možnom "treste Západu" za nezvolenie Ivana Korčoka za prezidenta.

Poukazujú, že list prišiel ešte pred zvolením Petra Pellegriniho za hlavu štátu.
Premiér Fico musí prevziať zodpovednosť, hovorí jeho predchodca a líder kandidátky PS do eurovolieb Ľudovít Ódor.
„Veľmi si želám, aby Robert Fico prestal míňať toľko energie na hľadanie vinníkov za vlastné zlyhania - hoci treba uznať, že má na to mimoriadny talent. Najprv boli na vine vraj všemocní europoslanci za PS, potom to mala byť pomsta Európskej komisie za výsledok prezidentských volieb, a čoskoro si isto spomenie ešte aj na Ivetu Radičovú a druhú Dzurindovu vládu,” povedal Ódor.
Podľa neho je zvláštne, že Fico je štvornásobný premiér, no za všetko sú zodpovední ostatní.
Podľa dlhoročnej diplomatky a poradkyne premiérov pre európsku politiku Ľubice Karvašovej musí Ficova vláda okamžite začať konať a intenzívne lobovať, aby nám nepozastavili eurofondy. „Potrebujeme mať tím odborníkov, ktorý intenzívne rokuje s Komisiou v Bruseli a Robert Fico by mal za nimi vycestovať, nie točiť videá. Dohody sa totiž uzatvárajú za rokovacím stolom po ťažkom hľadaní kompromisov,” podčiarkla Karvašová.
Zároveň dodala, že takzvaná „suverénna zahraničná politika“ spočívajúca v silných rečiach je v skutočnosti irelevantná a vláda ňou pre ľudí na Slovensku nič nedosiahne.
Navrhnú uznesenie
Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (Slovensko, KÚ, Za ľudí) je z listu zrejmé, že komisia má veľmi podrobný prehľad o tom, čo sa na Slovensku deje.
"Európska komisia v skratke pochybuje o tom, či Slovensko dokáže účinne skontrolovať, či sa európske peniaze nerozkrádajú," vyhlásila bývalá vicepremiérka. Upozornila na otázky EK týkajúce sa zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalších zmien v trestnej politike. Na schôdzi parlamentu chce navrhnúť uznesenie, ktorým Národná rada požiada Kmeca a ministra investícií Richarda Rašiho (obaja Hlas) o správu o krokoch na ochranu európskych peňazí, poskytnutie plného znenia odpovedí komisii a predstavenie konkrétnych krokov k náprave.
Mimoparlamentná strana Demokrati doručila premiérovi list, ktorým ho žiada, aby jasne, komplexne a okamžite informoval verejnosť, aké kroky ide podniknúť, aby Slovensku neboli zastavené eurofondy a financie z plánu obnovy.
Ochrana pred korupciou
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vystríha pred stratou prostriedkov z eurofondov. Na tlačovej besede sa k tomu vyjadrovala poslankyňa parlamentu a podpredsedníčka SaS Mária Kolíková.
Nespochybňuje pritom, že politicky bolo možné rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), zdôraznila však, že by to podľa nej išlo i bez ohrozenia eurofondov či plánu obnovy.
Kolíková poukázala na to, že ÚŠP bol kľúčový pri ochrane pred korupciou.
„Ak k nám majú tiecť eurofondy, ak k nám majú tiecť peniaze z plánu obnovy a odolnosti, samozrejme, že chce vedieť, že tieto peniaze nebudú korupčne ohrozené," vraví poslankyňa.
Fico podľa nej chcel zlikvidovať túto inštitúciu, no zdôraznila, že Slovensko sa v rámci EÚ i mimo nej zaviazalo k tomu, že bude mať mechanizmy na boj s korupciou. Kolíková tvrdí, že EK Slovensku nevyčíta nesplnené míľniky z plánu obnovy, ale novelizáciu Trestného zákona a rušenie ÚŠP. „Rozvoj krajiny, rozvoj Slovenska, jednoducho závisia od eurofondov. A toto ohrozuje a ohrozil premiér Robert Fico," myslí si.
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková doplnila, že ohrozené sú i prostriedky z plánu obnovy pre zdravotníctvo, napríklad na výstavbu a rekonštrukcie nemocníc, ale napríklad i na nákup vybavenia.
„Plán obnovy a odolnosti predstavuje v zdravotníctve jedinečnú príležitosť pre výstavbu nových lôžok, nových ambulancií či vybavenia, v celkovej hodnote 1,5 miliardy eur," vraví Bittó Cigániková.
Dodala, že niektoré zdravotnícke zariadenia už majú podpísané zmluvy, a teda majú nárok aj na financie. Vystríhala, že ak by boli Slovensku pozastavené peniaze z plánu obnovy, napokon by to mohli zaplatiť občania. Pripomenula, že Slovensko si v súčasnosti požičiava peniaze najdrahšie z Európskej únie.
Kmec kritiku odmieta
Kmec slová o ohrození čerpania financií z plánu obnovy odmieta. "To, že nám hrozí zastavenie 6,4 miliardy (eur), to je nonsens," zhodnotil na tlačovej konferencii. Hovorí o zbytočnej politizácii a kampani pred eurovoľbami. Odpoveď na list Európskej komisie avizuje na budúci týždeň.
"Je to zbytočná politizácia toho, čo sa deje okolo plánu obnovy. V každom segmente, komponente prebiehajú veľmi intenzívne rokovania s Európskou komisiou na pracovnej úrovni. Snažíme sa odpolitizovať túto debatu. Nám by malo ísť spoločne o tých 6,4 miliardy," vyhlásil Kmec. Upozornil, že predmetom konzultácií sú často veci, ktoré zdedila súčasná vláda po svojich predchodcoch.
Samotné zrušenie špeciálnej prokuratúry nie je podľa Kmeca problém. Tvrdí, že sa riešia detaily, napríklad ako sa prerozdeľujú spisy. Je presvedčený, že v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti a generálnou prokuratúrou sa 15 položených otvorených otázok podarí vyriešiť.
K štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy vysvetlil, že hodnotenie je pozastavené vzhľadom na potrebu dotiahnuť legislatívne kroky v súvislosti s prijímaním zákona o 13. dôchodkoch. Legislatíva sa má prijať na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu. "Len čo bude zákon prijatý s doplnením udržateľnosti dôchodkového systému, komisia opätovne spustí hodnotenie," uviedol.
"Všetky ostatné otvorené otázky súvisiace so štvrtou žiadosťou o platbu sú splnené," deklaroval.
Otázky Komisie
Európska komisia žiada od slovenskej vlády vysvetlenie, kde skončili prokurátori po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a aká je záruka, že budú môcť pokračovať v riešení existujúcich prípadov až do právoplatného skončenia súdneho konania.
Európska komisia zaslala 28. marca list Kmecovi, v ktorom formulovala 15 okruhov podrobných otázok k téme zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšieho osudu špeciálnych prokurátorov.
Komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR. Komisia žiada napríklad odpoveď na otázku, na ktoré oddelenia boli presunutí špeciálni prokurátori z rozpusteného Úradu špeciálnej prokuratúry.
Pýta sa, „prečo prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry neboli presunutí na oddelenia, ktoré sa zaoberajú trestnými činmi v oblasti ochrany finančných záujmov a závažnými trestnými činmi vo všeobecnosti“. Brusel tiež žiada odpoveď na otázku, aká je záruka, že prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry budú pokračovať v riešení svojich existujúcich prípadov až do skončenia súdneho konania.
„Ak nie, prečo si špeciálni prokurátori nemôžu ponechať aj prípady, ktoré boli od 19. marca 2024 v prípravnom konaní?“ chce vedieť komisia.
Podľa informácií Denníka N Európska komisia dokonca priamo pohrozila Slovensku zastavením peňazí z plánu obnovy.