BRATISLAVA. Pre Slovensko by bolo najlepšie, ak by sa stal predsedom parlamentu šéf SNS Andrej Danko.
Spolu s prezidentom Petrom Pellegrinim a premiérom Robertom Ficom (Smer) by takáto "trojička" poukazovala na stabilitu vládnej koalície aj Slovenska. V relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal Fico.
Voľba prezidenta nebola súčasťou koaličnej zmluvy
Rešpektuje však, že post patrí podľa platnej koaličnej zmluvy Hlasu. Téme nového predsedu sa koalícia podľa jeho slov bude venovať až o niekoľko týždňov až mesiacov.
Fico to označil za svoj politický názor. Zotrvanie podpredsedu parlamentu Petra Žigu na poste vedenia parlamentu považujú v koalícii za dočasné riešenie. Na koaličnej rade sa dohodli na postupe na najbližšej schôdzi, kde bude veľa dôležitých zákonov. Preto sa majú postu šéfa Národnej rady venovať až neskôr.
"Potrebujeme teraz schváliť dôležité zákony, potrebujeme sa pripraviť na júnové voľby a potom sa môžeme o tejto téme baviť. Musí vzniknúť dohoda vládnej koalície," povedal s tým, že bez dohody vládnej koalície by "trojička" bola iba sen.
Strana Hlas zareagovala, že s týmto názorom premiéra nesúhlasí. Ako strana uviedla, vládna koalícia sa riadi platnou koaličnou zmluvou, ktorá stanovuje rozdelenie zodpovednosti vládnych strán vrátane pozície premiéra.
„Táto zmluva vychádza z pomerov v Národnej rade SR po parlamentných voľbách, pričom tieto pomery sa po prezidentských voľbách nijakým spôsobom nezmenili a voľba prezidenta nebola súčasťou koaličnej zmluvy," uzavrela strana Hlas.
Nadstranícky a orientovaný doľava
Fico nebude tlačiť na späťvzatie podania Trestného zákona na Ústavný súd SR. Ako uviedol, budúcemu prezidentovi Petrovi Pellegrinimu (Hlas) nemôže vstupovať do jeho rozhodnutí. Predseda vlády dodal, že išlo najmä o zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Ústavný súd rozhodol iba o pozastavení účinnosti novelizácie Trestného zákona. Trestný poriadok zostal prakticky nedotknutý," dodal Fico s tým, že Ústavný súd SR musí povedať, čo je ústavné a čo nie. „Privítal by som, keby ústavný súd čo najrýchlejšie rozhodol o tom, čo vidí ústavné alebo neústavné na zmenách, ktoré sme urobili v Trestnom zákone," vyhlásil Fico.
Ako Fico ďalej uviedol, s novým prezidentom bude chcieť normálne komunikovať. „Nie je tu žiadny vzťah nadradenosti ani podradenosti," uviedol Fico s tým, že spolupráca prezidenta, predsedu vlády a predsedu parlamentu je základom úspechu Slovenska. Od Pellegriniho premiér očakáva, že bude prezidentom ľudovým, nadstraníckym a ľavicovo orientovaným.
Premiér si myslí, že rozhodujúcim momentom pre víťazstvo Pellegriniho v prezidentských voľbách bolo stretnutie koaličných lídrov, ktorí ho vo voľbe podporili. Víťazstvu Pellegriniho podľa Fica výrazne pomohla vládna koalícia.
Veto členstva Ukrajiny v NATO
Akonáhle sa skončí vojna, bude záujem na štandardizácii vzťahov s Ruskom, uviedol Fico, ktorý zopakoval, že chce robiť politiku na všetky štyri svetové strany.
„Chcem robiť politiku dobrých priateľských vzťahov s každým, kto má o takúto politiku záujem,“ vyhlásil Fico s tým, že Ukrajina je susedom Slovenska, a preto majú záujem aj o to, aby boli vzťahy s Ukrajinou normálne.

„Len máme iný názor,“ uviedol Fico a dodal, že ak bude mať Ukrajina ambíciu vstúpiť do NATO a bude premiérom, tak bude presviedčať poslancov, aby toto rozhodnutie vetovali. „Členstvo Ukrajiny v NATO je dobré akurát na tretiu svetovú vojnu. Nám svedčí nezávislá Ukrajina,“dodal Fico.
Premiér sa vyjadril aj o pakte o migrácii, ktorý prijala EÚ. Ako pripomenul, hlasovali proti tomuto paktu. Predseda vlády ho vníma ako povinnú solidaritu, ktorú odmietajú.
„Každá krajina by sa mala sama rozhodovať, ako bude pomáhať,“ vyhlásil Fico a dodal, že SR sa pridá k iniciatívam na zmenu paktu. „Ak bude možnosť zmeniť tento nezmysel, tak to budeme podporovať,“ uzavrel Fico.
Sociálne príspevky rušiť nechce
Jedným zo zdrojov konsolidácie verejných financií na Slovensku je prezamestnanosť v štátnej správe, povedal Fico. Koalícia však pri úsporách nechce podľa neho znižovať sociálny štandard obyvateľov.
"Ja vidím obrovskú prezamestnanosť v ústredných orgánoch štátnej správy. Keď som prišiel na úrad vlády, tam bolo o stovky ľudí viac, všade všelijakí 'dohodári'. Na ministerstvách sú obrovské počty ľudí. Ak sa dohodneme na vláde, že z úradu vlády musí odísť 30 % ľudí, nikto si to ani nevšimne, pokiaľ ide o objem práce, ktorá je na úrade. Máme teda prezamestnanosť. To hovorím nielen o Úrade vlády SR, ale aj o všetkých ministerstvách," spresnil premiér.

"Na druhej strane sú oblasti, kde ľudí potrebujeme. Napríklad, ak chceme zaviesť alternatívne tresty, tak potrebujeme probačných úradníkov, aby túto prácu vykonávali. Nehovorím, že prezamestnanosť je všade 30-percentná, ale všade na ústredných orgánoch štátnej správy je priestor na to, aby sa znižoval počet úradníkov," zdôraznil.
Predseda vlády nechcel hovoriť o konkrétnych číslach úradníkov. "Tvrdím, že je obrovská prezamestnanosť. A ak sa pýtame, kde hľadať zdroje, tak tvrdíme, že toto je jeden zo zdrojov. My potrebujeme (na konsolidáciu) 1,4 miliardy eur. Nemôžeme však pri konsolidácii ísť proti sociálnemu štandardu ľudí. Nepôjdeme do znižovania sociálnych dávok, do znižovania podpory v nezamestnanosti. Nepôjdeme do rušenia príspevkov pri narodení dieťaťa, do rušenia detských prídavkov či 13. dôchodkov," priblížil.
Doplnil, že Slovensku v ekonomickom rozvoji "utiekli" susedné štáty. "Musím preto naštartovať všetky motory ekonomiky. Preto ideme do zjednodušovania verejného obstarávania, do zmeny posudzovania vplyvov (podnikania) na životné prostredie. Ideme zvýhodňovať strategické investície. Musíme všetky peniaze skoncentrovať na to, aby sa naša krajina rozhýbala a popritom potrebujeme mať aj spotrebu. Je dobré, ak ekonomický rast v krajine je založený aj na spotrebe. Musíme nájsť aj peniaze na boj s cenami potravín, pretože potraviny v SR sú stále drahé," dodal predseda vlády.