DETVA. V lokalite Želobudská skalka na Poľane mali po napadnutí medveďom utrpieť zranenia dve osoby. Na miesto boli vyslaní leteckí záchranári i Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody.
Na sociálnej sieti o tom informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.
Podľa ochranárov malo k udalosti dôjsť mimo intravilánu a tiež mimo turistického chodníka. "Dvaja muži boli vrtuľníkom prevezení do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici s poraneniami tváre, dolných aj horných končatín," priblížila manažérka pre komunikáciu Kristína Bocková.
Leteckým záchranárom sa miesto udalosti podarilo lokalizovať priamo z paluby vrtuľníka. "Vzhľadom na to, že išlo o ťažko dostupný terén, kde sa nedalo pristáť, a s pravdepodobnosťou, že sa tam medveď stále môže pohybovať, boli postupne obaja muži z miesta pomocou palubného navijaka urýchlene evakuovaní a transportovaní na miesto bezpečného medzipristátia," informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe Zuzana Hopjaková.

Ako dodala, záchranári pacientom poskytli neodkladné ošetrenie a liečbu a s vážnymi zraneniami ich previezli do Banskej Bystrice.
Obaja pacienti boli pri leteckom prevoze do nemocnice pri vedomí. "Záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici 49-ročného muža s polytraumou a 39-ročného muža s povrchovým poranením ramena," uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Petra Klimešová.
Stav oboch pacientov po prijatí v banskobystrickej nemocnici je stabilizovaný. "Jeden pacient bol prijatý na kliniku úrazovej chirurgie. Druhý na kliniku maxilofaciálnej chirurgie a podrobuje sa chirurgickému zákroku," priblížila pre TASR hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Ružena Maťašeje.
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418