BRATISLAVA. Kritické televízie koaliční politici označili za jedného zo svojich hlavných nepriateľov. Bojkotujú politické diskusie, útočia na vybraných novinárov, vyhrážajú sa, že televíziám stopnú príjmy zo štátnej reklamy. Koalícia momentálne pracuje aj na finálnom návrhu o novej verejnoprávnej televízii, v ktorom chce vláda viac kontroly nad jej vysielaním.
Vládni politici sa pritom tvária, že televízie nepotrebujú. Nový prieskum agentúry Focus a think-tanku Globsec pre medzinárodný projekt The Eastern Frontier Initiative, na ktorom sa zúčastňuje aj denník SME, však naznačuje opak. Napriek rastúcej sile sociálnych sietí je televízia podľa prieskumu stále najdôležitejším zdrojom. Väčšina ľudí na Slovensku totiž tvrdí, že informácie čerpá práve z televízneho spravodajstva.
„My už dnes máme tú silu a komfort, že vás môžeme zhlboka ignorovať,“ odkazoval mainstreamovým médiám pred niekoľkými dňami minister životného prostredia Tomáš Taraba po konflikte s redaktorkou Markízy Martinou Törökovou.
„Mne je úplne jedno, čo povie nejaká Markíza. Na našich voličov to nemá žiadny vplyv,“ hovoril zase Robert Fico v rozhovore pre denník Štandard v marci.
Fico vtedy opisoval, ako sa v Smere naučili, že úspech im zabezpečia sociálne siete, alternatívne médiá a stretnutia s občanmi. Vládne strany skutočne dokážu takto osloviť množstvo ľudí. Niektoré Ficove videá na facebooku majú aj 200- či 300-tisíc pozretí. Pred parlamentnými voľbami boli tieto čísla aj násobne vyššie.
Televízia stále na prvom mieste
No aj keď to vládni politici otvorene nepriznávajú, televízie sú pre nich stále veľmi dôležité.
Podľa prieskumu Focusu a Globsecu televíziu považuje za zdroj informácií až 62 percent ľudí na Slovensku.
U voličov Smeru a Hlasu je to dokonca ešte o niečo viac - u voličov Hlasu až 70 percent. Súvisí to s tým, že majú viac voličov vo vyšších vekových kategóriách, u ktorých televízia ostáva dominantným informačným zdrojom.
Televízie sú na Slovensku zdrojom informácií pre väčšiu časť verejnosti než napríklad v Maďarsku alebo v Poľsku.
Sociálne siete naproti tomu v prieskume za svoj zdroj informácií označila niečo viac ako tretina ľudí. Z dezinformačných médií, v prieskume označených ako alternatívne médiá, čerpá informácie asi 11 percent opýtaných. Obe tieto skupiny sa však zrejme prekrývajú.