BRATISLAVA. Údery do tváre, vykĺbené ramená či dokonca zlomeniny. Nemocnice za posledné roky hovoria o náraste násilia pacientov proti zdravotníkom.
Agresormi sú najčastejšie ľudia pod vplyvom alkoholu alebo drog. Nezriedka sa stáva, že zdravotníkov napádajú príbuzní pacientov, keď sa dozvedia, že si ich majú zobrať domov a starať sa o nich.
Pacienti najčastejšie útočia na sestry a sanitárov, na lekárov menej.
Nemocnice hovoria, že by pomohlo obnoviť záchytky, ktoré na Slovensku nefungujú takmer dvadsať rokov. Na konci roku 2004 boli už len dve, zanikli v nasledujúcich mesiacoch.
Ministerstvo zdravotníctva vraví, že o záchytkách rokuje s ministerstvom vnútra. Kedy by mohli byť otvorené, však nepovedalo.
Nemocnice si tak musia pomôcť samy. Niektoré majú bezpečnostnú službu, iné sa pripravujú na to, že si ju objednajú.
S otázkami o náraste násilia oslovil denník SME dvanásť najväčších nemocníc naprieč Slovenskom. Do uzávierky odpovedalo päť z nich.
V článku sa dočítate
- akému fyzickému násiliu sú vystavení zdravotníci,
- kto najviac napáda zdravotníkov,
- ako sa proti agresorom bránia nemocnice,
- ako chce štát zabrániť rastu násilia.
Nevyberané násilie
"Minulý rok na centrálnom prijímacom oddelení nemocnice v Petržalke zaútočil agresívny pacient na lekárku, ktorá bola krátko po škole. Spôsobil jej poranenia tváre," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. "Lekárka po útoku podala výpoveď."
V najväčšej nemocnici na Slovensku zažívajú zdravotníci od niektorých pacientov až nevídané násilie.