BRATISLAVA. Pracujú s deťmi v tej istej obci aj v tej istej škole a robia aj obdobnú prácu. Nie všetci však majú nárok na regionálny príspevok, ktorý tento rok vôbec po prvý raz zaviedlo ministerstvo školstva pod vedením Tomáša Druckera (Hlas).
Viac ako šiestim tisícom asistentov učiteľa, školským psychológom či špeciálnym pedagógom, ktorí pracujú v školách cez projekty financované z fondov Európskej únie, štát peniaze na príplatky nepošle. Ich kolegovia, ktorí sú tiež v školách asistentmi či psychológmi, no vyplácaní sú zo štátneho rozpočtu, pritom príplatok dostanú.
Väčšina škôl na Slovensku v máji po prvý raz vyplatí svojim pedagogickým aj odborným zamestnancom príspevky k mzde podľa toho, v akom regióne pracujú.
Viac peňazí dostanú tam, kde sú vyššie náklady na život a kde pedagógovia s platom výraznejšie zaostávajú za inými zamestnancami s vysokou školou.
Priamo v Bratislave si tak mesačne pedagógovia prilepšia o 145 eur, v Trnave o 90 eur, no napríklad v Prešove len o 30 eur.
"Uvedomujem si, že je to citlivá téma pre mnohých učiteľov. Zároveň však vidíme veľké rozdiely v tom, kde nám pre vysoké náklady na život chýbajú učitelia," vraví Drucker. Najväčšie problémy zohnať učiteľov majú práve bratislavské školy.
Denník SME odpovedá na základné otázky k tomu, ako bude novozavedený systém fungovať a prečo si analytici myslia, že regiónom s nedostatkom pedagógov opatrenie zrejme nepomôže.
1. Kde zavádza ministerstvo najvyššie a najnižšie príplatky?
Ministerstvo rozdelilo Slovensko pri vyplácaní regionálnych príspevkov na šestnásť oblastí. Výška príspevku sa však nelíši len podľa krajov. V každom kraji ešte samostatne vyňali krajské mestá s rozdielnou výškou príspevku.