Spolupráca KDH s vládnou koalíciou na zákone o medveďoch bola politicko-spoločenským pragmatizmom, lebo problém bolo potrebné riešiť, hovorí poslanec KDH František Mikloško. "Máme starostov a poslancov v miestnych oblastiach a oni tlačia, že problém je veľký," dodáva.
Pri témach, ako je zákaz adopcií párov rovnakého pohlavia a "superpotratoch", ktoré otvára premiér Robert Fico, vraví, že premiérovi ako komunistovi netreba veriť.
"Tvoriť takéto konštrukty je úplne zbytočné," odpovedá na otázku, či by KDH podporilo niektorý z návrhov spomínaných Ficom výmenou za inú spoluprácu. "Nebudem na to odpovedať, lebo naozaj považujem za fiktívne, že by Smer prišiel s nejakým takým zákonom."
V rozhovore Mikloško hovorí aj:
- či sa Robert Fico snaží odlákať KDH od zvyšku opozície,
- ako on a klub KDH vnímajú ponuky na diskusiu o adopciách a "superpotratoch",
- kde dnes stojí vedenie KDH vo vzťahu k Ficovi,
- či má nejakú červenú čiaru, pre ktorú by znovu zvažoval odchod z KDH.
Nastúpilo KDH na cestu vykostenia - ako to pomenoval Robert Fico?
Nebojím sa toho. Podobným spôsobom pracovala ŠtB v časoch komunizmu, keď chceli rozviklať človeka. Vždy tam bol jeden dobrý eštebák a jeden zlý eštebák. Ten dobrý s vami súcitil a chcel vás povzbudiť, ten druhý na vás kričal. V takej atmosfére sa mal človek rozkolísať.
Tomu sa dalo brániť jedine tak, že človek neuveril ani jednému, ani druhému a podržal si svoju vnútornú integritu.
Takto na mňa teraz pôsobí, keď Robert Fico jeden deň povie, že nás chce vykostiť a na druhý deň nás pozve k nejakej spolupráci. To isté robí napríklad Tomáš Taraba. Treba ostať pokojní, sebavedomí a podržať si svoju integritu.
Práve od KDH je pritom vôbec prvý opozičný návrh, ktorý vláda Roberta Fica nie, že podporuje, ale dokonca ho minister predložil na rokovanie vlády a osvojil si ho. Prečo to podľa vás Robert Fico robí?
Problém s medveďmi sa stal akútnym. Osobne si myslím, že minister Taraba mal pocit, že ho najrýchlejšie vyrieši tak, keď sa prijme ústavný zákon, čím by obišiel prípadné dohovory s Európskou úniou. Na to ale potrebovali aj opozíciu a my sme povedali, že nebudeme za niečo také hlasovať.
Jednoducho nezaregistrovali to, čo sa podarilo našim právnikom - že sa to dá riešiť obyčajným zákonom.
A to tým, že sa právna moc prenesie na samosprávu, ktorá bude situáciu riešiť ad hoc. Objavili sme tento spôsob a myslím, že im taký návrh padol vhod. Tu by som nevidel snahu nás niekam vťahovať. Inú možnosť možno ani nemali a my sme podali jediné rýchle a možné riešenie - nie ústavné.
Nepodceňujete ich? Na schválenie obyčajného zákona predsa vôbec nepotrebujú vaše hlasy. Mohli postupovať tak, že by vláda prebrala časti vášho návrhu a predložili by ho ako svoj.
My by sme ich boli za to vysmiali, lebo sme to predložili do parlamentu.
Nepripomína vám to metódu nastrčeného trójskeho koňa - aby vás odlákali od zvyšku opozície, ktorá bola vo viacerých témach jednotná?
Keby som mal používať túto rétoriku "vykostenia", povedal by som, že v tomto prípade sme vykostili my ich. Museli uznať, že náš zákon je dobrý a oni taký nevedeli rýchlo pripraviť.
Zase, ten problém treba riešiť. Máme starostov a poslancov v obecných a župných zastupiteľstvách a oni tlačia, že problém je veľký. Nemohli sme sa postaviť a povedať, že za to, že je niečo a priori vládne, tak to nepodporíme. Môže tu byť snaha nás nejako vtlačiť do ich košiara, ale to sa nemôže podariť. Najsilnejším prvkom v tejto politike je poslanecký klub a som presvedčený, že my sme jednotní.
Ako strana sme pred voľbami vyhlásili, že s Robertom Ficom do vlády nepôjdeme. Jeho 12-ročné pôsobenie vo vláde sprevádzali také korupčné škandály, že som mal pocit, že štát je na pokraji zrútenia z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska súdnej moci. Ísť po niečom takom do vlády by znamenalo akceptovať a legalizovať, čo robili.
Druhá vec je, že všetci, ktorí išli s Robertom Ficom do vlády, tak zanikli - HZDS zaniklo, Most-Híd zanikol, predtým sa SNS rozpadla. Ešte len uvidíme, aký osud bude mať Hlas, keď z neho odíde Peter Pellegrini. Voči Robertovi Ficovi, schopnému politikovi a aj demagógovi, sa dá postaviť len tvrdo a jasne. Toto je istotne môj postoj, toto je postoj KDH.
Čiže to máme pri medveďoch považovať za politický pragmatizmus?
Politicko-spoločenský pragmatizmus. Treba nejako riešiť premnožené medvede.
Vy osobne budete hlasovať za návrh?
Bez problémov. Pritom sa považujem za veľmi jasnú a ostrú opozíciu voči Smeru a Robertovi Ficovi.
To ale nie je jediná vec, ktorú vám Smer podkladá. Premiér Fico vám verejne núka diskusiu o zákaze adopcií pármi rovnakého pohlavia či diskusiu "o superpotratoch". Nepodľahne tomu volaniu KDH?