BRATISLAVA. Obdivovatelia vojnového zločinca Jozefa Tisa združení v Slovenskom dejepisnom spolku sa opäť pokúšajú získať do vlastníctva celú budovu jeho rodného domu v Bytči.
Polovicu nehnuteľnosti toto združenie vlastní už roky, majú v ňom svoje sídlo. Ostatná časť patrí mestu Bytča. O prevzatie celej nehnuteľnosti sa pokúšali opakovane, naposledy vo februári 2022. Odporcovia z radov mestských poslancov a mimovládne a neziskové organizácie vtedy varovali, že by sa budova mohla stať pútnickým miestom pre fanúšikov Tisa, fašizmu a extrémizmu.
Vtedajší poslanci napokon o odpredaji podielu v dome ani nehlasovali, spolok totiž žiadosť o odkúpenie stiahol. Tomuto pokusu predchádzal rovnaký zámer ešte v roku 2019 po vtedajších komunálnych voľbách. Vtedy ho poslanci mesta odmietli jednomyseľne.
Dlhoročný poslanec Július Kozák neplánuje odpredaj podporiť podobne ako v roku 2022. „Pietne miesto je to už teraz, keďže sa tam schádzajú, ale ešte to podporiť zo strany mesta, to nechceme,“ hovorí.
Zasiahnuť môže primátor
Hlavným predstaviteľom spolku je Pavol Demjanič. V roku 2010 neúspešne kandidoval do parlamentu na kandidátke extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu, je obdivovateľom Tisa a v minulosti ako znalec vypovedal v prospech kotlebovského poslanca Stanislava Mizíka, ktorý čelil obžalobe pre antisemitský status na facebooku.
Začiatkom februára sa Demjanič opäť zaktivizoval a mestu poslal novú žiadosť o získanie celého Tisovho domu. Mestu za podiel ponúka 75-tisíc eur.
O návrhu už rokovala mestská rada. Jej šesť členov sa na budúcnosti domu nevedelo zhodnúť – traja hlasovali za odpredaj, traja boli proti. Na rokovanie zastupiteľstva, ktoré sa bude konať v utorok od 14. hodiny, tak rada nezaslala svoje odporúčanie.
Šiesti členovia rady sú aj členmi zastupiteľstva, ktorých je celkovo osemnásť. Z hlasovania rady tak vyplýva, že návrh Demjaniča má medzi poslancami aj svojich zástancov.
Podľa informácií SME však existuje aj možnosť, že návrh primátor Miroslav Minarčík (Hlas) z rokovania stiahne.
Pred dvoma rokmi sa prikláňal k návrhu na odpredanie podielu v dome. Budova je totiž v zlom technickom stave a v minulosti už mesto do nehnuteľnosti nútene investovalo peniaze, keďže omietka opadávala na pozemok susedom.
Nálady v zastupiteľstve sú nevyspytateľné
Člen mestskej rady Ľubomír Hrobárik bol poslancom mesta už pred dvoma rokmi. Vtedy pre SME povedal, že sa skôr prikláňa k tomu, aby si mesto polovicu Tisovho domu ponechalo vo vlastníctve.
Odvtedy svoj názor zmenil. „Som sedemnásty rok poslancom, hovoríme tu o tom už dlhé roky a dom ide spadnúť. Druhá strana nám ponúka odkúpenie a pre mesto je to len ťarcha,“ hovorí Hrobárik teraz.
„Nech sa to predá a je pokoj,“ dodal. Legitimizovania extrémizmu v Bytči z dôvodu, že by ľudia vedomý odpredaj Tisovho domu mohli vnímať ako súhlas mesta s názormi Tisových stúpencov, sa neobáva.
Tvrdí, že má 50 rokov a „v živote v Bytči nič nebolo“, čím myslí napríklad násilnosti Tisových prívržencov.
Bytča
- Primátor Miroslav Minárčik vedie bytčiansku samosprávu štvrté volebné obdobie v rade. Naposledy ako kandidát Hlasu získal 51 percent hlasov.
Ktoré strany sú najobľúbenejšie:
- Na jeseň 2023 zvíťazila v Bytči v parlamentných voľbách strana Smer so ziskom vyše 28 percent hlasov. Vyše 16 percent získal Hlas a 13 percent Progresívne Slovensko.
- Parlamentné voľby 2020 boli po dlhom čase jediné, v ktorých v Bytči nezvíťazil Smer. O pol percenta tu vtedy pred Smerom zvíťazilo OĽaNO so ziskom 23,7 percenta hlasov, tretia ĽSNS mala takmer 11 percent.
- Štyri roky predtým v parlamentných voľbách v roku 2016 Smer voľby v Bytči ovládol. S 34 percentami hlasov voľby vyhral, o 14 percent pred druhou SNS a treťou ĽSNS s 11 percentami.
Július Kozák má iné spomienky. „V minulosti tam dve rómske deti zbili. My máme tých Rómov asi desať, normálne spolu žijeme,“ vysvetľuje.
S primátorom sa SME nepodarilo spojiť, z jeho sekretariátu ho ospravedlnili z dôvodu účasti na pohrebe. Kozák predpokladá, že Minarčík odpredaj neodporučí, pretože by mohol podľa neho prísť o hlasy aj tých poslancov, ktorí ho podporujú.
Niektorí ďalší poslanci, ktorí nechceli hovoriť na záznam, však takto jasne pomery v zastupiteľstve nevnímajú. Jeden z nich napríklad hovorí, že viacerí poslanci „dajú na názor pána primátora“ a preto môže byť jeho odporúčanie určujúce.
Minarčík sa v poslednom období k téme predaja podielu v Tisovom dome nevyjadroval.
„Ako primátor a manažér mesta tvrdím, že pre nás je tá budova úplne zbytočná, ja by som to predal, lebo nemá pre nás žiadne využitie. Ako súkromná osoba sa k tomu nevyjadrujem, ja som vtedy nežil, neviem posúdiť všetky aspekty,“ povedal Minarčík pred dvomi rokmi.
Tisov dom mal vtedy narušený krov a jedna zo stien prešla aspoň provizórnou opravou. Posledné dva roky mesto do budovy neinvestovalo.
Demjanič: Všetko k téme som už povedal
Nie je zrejmé, prečo šéf spolku Demjanič požiadal po neúspešných pokusoch z minulosti opäť o kúpu polovice nehnuteľnosti. Na otázku, či má tentoraz indície, že by mohol uspieť, odpovedal, že návrh dáva „tak ako minule“. „Podal som, uvidím,“ dodal.
Odmietol, že by v poslednom období o kúpe hovoril napríklad s primátorom.
Dom sa po Tisovej poprave v roku 1947 stal majetkom štátu a od roku 1990 majetkom Bytče. Vtedajšie vedenie mesta polovicu domu odpredalo a spolok je už niekoľkým vlastníkom podielu v poradí.
Rodný dom Tisa je miestom stretávaní vyznávačov pomerov slovenského vojnového štátu, neskôr Slovenskej republiky a jej prezidenta. Sviečky či kvety sem ľudia nosia pri výročí Tisovej popravy 18. apríla či pri výročí vzniku vojnového slovenského štátu 14. marca.
Demjanič v minulosti organizoval spomienkové akcie v Bytči, tento rok podľa vlastných slov žiadnu akciu neorganizoval.
Tisov dom bol aj cieľovou zastávkou nočného pochodu Memoriálu Jozefa Tisa, 25-kilometrovej trasy so začiatkom v Rajci, rodisku vojnového zločinca Ferdinanda Ďurčanského.
Slovenský dejepisný spolok v dome v minulosti udržiaval Tisovu pamätnú izbu.
„Dovnútra sme od roku 2017 pustili najviac dve skupinky, inak tam nikoho nepúšťame,“ povedal Demjanič v roku 2022.
V dome bolo v tom čase podľa neho už len náradie, stavebný materiál a niekoľko kusov nábytku a ľuďom by nebolo čo ukazovať.
Priestorov sa vzdať odmieta, ak by spolku mesto navrhlo odkúpenie ich polovice. „Je problematické nájsť pre nás iné priestory,“ reagoval.Vysvetľoval tiež, že chce po odkúpení chýbajúcej časti domu zriadiť na mieste knižnicu pre členov spolku. Netvorili by ju vraj len diela o Tisovom živote, ale aj knihy o architektúre či jazyku, vraví.
Demjaničovo meno sa vo verejnosti spomínalo v roku 2009, keď sa na protirómskom pochode v Šarišských Michaľanoch dostal do konfliktu s políciou. O rok neskôr si na pochode pri príležitosti výročia vzniku slovenského štátu fotografoval ďalších účastníkov demonštrácie, s obľubou nakrúcal najmä novinárov.
Zločiny Jozefa Tisa
- pričinil sa o rozbitie ČSR, odstránenie jej demokratického poriadku a o zavedenie fašistického režimu,
- podporil vojenské, politické a hospodárske záujmy Nemecka a Maďarska,
- trestný čin „domácej zrady“,
- maril boj slovenského národa proti zradcom a okupantom za slobodu a za obnovenie ČSR (SNP),
- trestný čin zrady na Povstaní,
- spôsobil iným protiprávne ujmy pre rasovú, národnú, náboženskú a politickú príslušnosť a pre protifašistické presvedčenie,
- trestné činy proti ľudskosti.
Zdroj: Obžaloba Jozefa Tisa

Beata
Balogová
