Zákon o STVR vytvára novú verejnoprávnu vysielaciu inštitúciu, hovorí ministerka. Autor: TASR
BRATISLAVA. Ešte v pondelok premiér Robert Fico zo Smeru vyslal signál voličom, že stojí za ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a jej návrhom na zrušenie RTVS a ovládnutie premenovaného verejnoprávneho média.
Ministerkiných kritikov nazval duchovnými bezdomovcami a ovládnutie RTVS vysvetľoval snahou vlády zabrániť porušovaniu ľudských práv. Dnes sa ho podľa neho médium dopúšťa jednostrannosťou. „Valí sa z médií, je škodlivá, aj keď my ju prežijeme,“ povedal.
V stredu na výjazdovom rokovaní v Dolnej Krupej má vláda schváliť návrh na zriadenie "Slovenskej televízie a rozhlasu" a parlament v skrátenom konaní ešte do leta zabezpečiť odchod súčasného vedenia RTVS na čele s Ľubošom Machajom.
Denník SME pripravil sériu odpovedí na najdôležitejšie otázky vrátane časovej osi vzniku nového média.
Otázky:
- Je ešte možné RTVS zachrániť?
- Čo je v Šimkovičovej kompromisnom návrhu na ovládnutie RTVS?
- Kedy má RTVS zaniknúť?
- Čo znamená zánik RTVS pre jej súčasné vedenie?
- Kto bude viesť novú Slovenskú televíziu a rozhlas počas leta?
- Kedy bude mať STVR nové vedenie?
- Kto by sa mohol stať novým generálnym riaditeľom STVR?
- Čo budú zmeny znamenať pre súčasných zamestnancov?
1. Je ešte možné RTVS udržať?
Návrh ministerstva kultúry je už pripravený a v stredu o zákone rozhodne vláda. Hoci poslanci ešte môžu predkladať pozmeňujúce návrhy v parlamente, koalícia Smeru, Hlasu a SNS je na znení zákona dohodnutá.
Opozícia nemá ako zánik RTVS zastaviť. Môže zopakovať postup, ktorý použila pri schvaľovaní sporného Trestného zákona, ktoré sa jej podarilo o dva mesiace oddialiť. Zákon napokon zrušil špeciálnu prokuratúru a korupčníkom znížil trestné sadzby.