BRATISLAVA. Po neúspešnom pokuse o zanesenie strieľania medveďov do ústavy prichádza minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) s ďalším unikátnym nápadom.
Chce zaviesť nové pravidlá výrubu stromov, ktoré povolia sťatie aj väčších drevín, aby bola krajina priehľadnejšia a medveď sa v nej nemohol ľahko skryť.
Na stredajšie rokovanie vlády v Dolnej Krupej predložil vlastný návrh zákona, ktorým chce povoliť odstraňovanie stromov s obvodom kmeňa do 80 centimetrov bez potreby povolenia. Doteraz sú v takomto režime stromy s obvodom do 40 centimetrov.
"Návrhom zákona sa sleduje zabezpečenie sprehľadnenia krajiny, čo možno považovať za významné preventívne opatrenie na zníženie nebezpečných kolízií človeka s medveďom hnedým," píše sa v dôvodovej správe k návrhu, ktorý neprešiel riadnym legislatívnym procesom.

Zmena sa nemá týkať stromov v lesoch na lesných pozemkoch. Umožní však odstránenie miliónov kubíkov drevín na ostatných pozemkoch. Ide o stromy pri cestách, vo vinohradoch, či pri vodných tokoch.
Zároveň sa zjednoduší výrub zarastených pasienkov, z ktorých sa medzičasom stal les, hoci oficiálne tak nie je evidovaný.
Podobný režim by platil aj pre odstraňovanie krovitých porastov s plochou do sto štvorcových metrov, ak sa nenachádzajú v zastavanom území miest a obcí.
Celkovo má Tarabova iniciatíva potenciál zasiahnuť približne pätinu územia Slovenska. Môže pomôcť poľnohospodárom, ktorým udržiavanie ich pozemkov sťažuje administratíva spojená s povoľovaním výrubu.
Taraba plánuje návrh predložiť vo forme pozmeňovacieho návrhu k zákonu, ktorý už je na programe aktuálnej aprílovej schôdze parlamentu. Ten má umožniť odstreľ medveďov.
Jednoduchší výrub v skrátenom konaní je pochybný
Nielen odstrely medveďov, ale aj výrub stromov chce Taraba presadiť v skrátenom konaní.
Skrátené konanie pritom povoľuje zákon využívať len v prípade ohrozenia základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.
Taraba rýchle prijatie zákona okrem preventívnej ochrany pred medveďom zdôvodňuje aj zabránením hospodárskych škôd od raticovej zveri na poľnohospodárskych plodinách a v ovocných sadoch, teda od jeleňov, sŕn, danielov či diviakov.
Bývalý riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry a laureát ocenenia Biela vrana Marián Jasík zrýchlený postup, keď je návrh možné schváliť za niekoľko dní, nepovažuje za opodstatnený.
"Keď sa takáto legislatíva šije horúcou ihlou, tak sa na niečo zabudne a potom trvá roky, keď sa zákon opäť otvorí a chyby sa odstránia," tvrdí.
Poukazuje aj na to, že v praxi sa na výruby čaká až po ukončení obdobia hniezdenia, ktoré trvá práve teraz a končí sa až v auguste. "Aj keď to schvália hneď, zmeny sa začnú uplatňovať až o niekoľko mesiacov," prikladá Jasík argument, prečo nie je nutné zmenu schvaľovať okamžite.
Pomoc poľnohospodárom, ale aj ohrozenie drevín
Tarabovho návrhu, ak ho parlament schváli, bude vyhovovať predovšetkým poľnohospodárom.
"Návrh má svoje racio v sebe. Poľnohospodári majú problémy so zarastaním pozemkov a je pre nich administratívnou prekážkou, ak si majú výrub vybavovať v správnom konaní," hodnotí ekológ Erik Baláž. Zjednodušovanie procesov považuje za správne.
Nevyžiadaným efektom však môže podľa neho môže byť napríklad zásah do hniezdísk vtákov, čomu dnes zabraňuje práve proces povoľovania.
Výrazne kritickejšie návrh vníma bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati). "Odbúravajú sa pravidlá výrubu aj v chránených územiach s druhým a tretím stupňom ochrany," tvrdí.
Ohrozené preto podľa neho budú najmä lužné lesy. "Toto je obnovenie biomasakru, pretože na konci dňa z toho budú mať výborný profit podnikatelia v oblasti štiepkovania," hodnotí Kiča.

"To, že to musí ísť v skrátenom konaní, pretože sa v kríkoch schovávajú medvede, je absolútny výsmech," dodáva. Porasty však skutočne umožňujú zvieratám priblížiť sa k poľnohospodársky aktívnemu územiu.
Bývalý šéf NAPANT-u Jasík deklarovaný zámer Tarabu za problematický nepovažuje. "Komplikované vlastnícke pomery pozemkov komplikujú podávanie žiadostí o vyčistenie zarastených pasienkov," hovorí.
Hovorí najmä o dedinách, okolo ktorých v minulosti existoval systém lúk a pasienkov. Tieto lokality ľudia na mnohých miestach opustili a tie následne spustli. "Ak to zoberú s rozumom, je to pozitívne opatrenie," tvrdí Jasík.
Prípadný skrytý zámer na podporenie drevospracujúceho priemyslu považuje za málo podstatný. "Tí, čo sú závislí od drevnej štiepky, si už vytvorili mechanizmy, ako sa legálne dostať k drevu. Klondajk, ktorý tu bol ešte pred pár rokmi - a to bol biomasaker - ten ja teraz neočakávam," dodáva.
Zo stanoviska Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vyplýva, že ministerstvo u s návrhom neoboznámilo, hoci sa týka jej členov.
"Privítali by sme zmiernenie týchto pravidiel, to však na jednej strane treba urobiť citlivo a na druhej strane nejaké rázne riešenie by mohlo spôsobovať ďalšie škody," hovorí za SPPK Jana Holéciová.
Opisuje, že administratívna záťaž pri výrobe sťažuje prístup k dotáciám, keďže platobná agentúra nepovažuje za spôsobilú plochu, ak obsahuje "zárasty."
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo rolničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje, a prípadne sa schovajte a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418

Beata
Balogová
