SME

Hrozbe medveďa podľahnú aj stromy. Taraba vymyslel výrub, aby sa neschovali

Taraba chce zmierniť rúbanie bez povolenia.

Minister Tomáš Taraba. Minister Tomáš Taraba. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Po neúspešnom pokuse o zanesenie strieľania medveďov do ústavy prichádza minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) s ďalším unikátnym nápadom.

Chce zaviesť nové pravidlá výrubu stromov, ktoré povolia sťatie aj väčších drevín, aby bola krajina priehľadnejšia a medveď sa v nej nemohol ľahko skryť.

Na stredajšie rokovanie vlády v Dolnej Krupej predložil vlastný návrh zákona, ktorým chce povoliť odstraňovanie stromov s obvodom kmeňa do 80 centimetrov bez potreby povolenia. Doteraz sú v takomto režime stromy s obvodom do 40 centimetrov.

SkryťVypnúť reklamu

"Návrhom zákona sa sleduje zabezpečenie sprehľadnenia krajiny, čo možno považovať za významné preventívne opatrenie na zníženie nebezpečných kolízií človeka s medveďom hnedým," píše sa v dôvodovej správe k návrhu, ktorý neprešiel riadnym legislatívnym procesom.

Súvisiaci článok Hľadali jedlo a samice, Tarabov návrh by neprežili. Zmapovali sme cestu troch medveďov Čítajte 

Zmena sa nemá týkať stromov v lesoch na lesných pozemkoch. Umožní však odstránenie miliónov kubíkov drevín na ostatných pozemkoch. Ide o stromy pri cestách, vo vinohradoch, či pri vodných tokoch.

Zároveň sa zjednoduší výrub zarastených pasienkov, z ktorých sa medzičasom stal les, hoci oficiálne tak nie je evidovaný.

Podobný režim by platil aj pre odstraňovanie krovitých porastov s plochou do sto štvorcových metrov, ak sa nenachádzajú v zastavanom území miest a obcí.

Celkovo má Tarabova iniciatíva potenciál zasiahnuť približne pätinu územia Slovenska. Môže pomôcť poľnohospodárom, ktorým udržiavanie ich pozemkov sťažuje administratíva spojená s povoľovaním výrubu.

SkryťVypnúť reklamu

Taraba plánuje návrh predložiť vo forme pozmeňovacieho návrhu k zákonu, ktorý už je na programe aktuálnej aprílovej schôdze parlamentu. Ten má umožniť odstreľ medveďov.

Jednoduchší výrub v skrátenom konaní je pochybný

Nielen odstrely medveďov, ale aj výrub stromov chce Taraba presadiť v skrátenom konaní.

Skrátené konanie pritom povoľuje zákon využívať len v prípade ohrozenia základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.

Taraba rýchle prijatie zákona okrem preventívnej ochrany pred medveďom zdôvodňuje aj zabránením hospodárskych škôd od raticovej zveri na poľnohospodárskych plodinách a v ovocných sadoch, teda od jeleňov, sŕn, danielov či diviakov.

Načítavam... Tarabovo riešenie na medvede je len záplatou na problém (19. 4. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Bývalý riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry a laureát ocenenia Biela vrana Marián Jasík zrýchlený postup, keď je návrh možné schváliť za niekoľko dní, nepovažuje za opodstatnený.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď sa takáto legislatíva šije horúcou ihlou, tak sa na niečo zabudne a potom trvá roky, keď sa zákon opäť otvorí a chyby sa odstránia," tvrdí.

Poukazuje aj na to, že v praxi sa na výruby čaká až po ukončení obdobia hniezdenia, ktoré trvá práve teraz a končí sa až v auguste. "Aj keď to schvália hneď, zmeny sa začnú uplatňovať až o niekoľko mesiacov," prikladá Jasík argument, prečo nie je nutné zmenu schvaľovať okamžite.

Pomoc poľnohospodárom, ale aj ohrozenie drevín

Tarabovho návrhu, ak ho parlament schváli, bude vyhovovať predovšetkým poľnohospodárom.

"Návrh má svoje racio v sebe. Poľnohospodári majú problémy so zarastaním pozemkov a je pre nich administratívnou prekážkou, ak si majú výrub vybavovať v správnom konaní," hodnotí ekológ Erik Baláž. Zjednodušovanie procesov považuje za správne.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyžiadaným efektom však môže podľa neho môže byť napríklad zásah do hniezdísk vtákov, čomu dnes zabraňuje práve proces povoľovania.

Výrazne kritickejšie návrh vníma bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča (Demokrati). "Odbúravajú sa pravidlá výrubu aj v chránených územiach s druhým a tretím stupňom ochrany," tvrdí.

Ohrozené preto podľa neho budú najmä lužné lesy. "Toto je obnovenie biomasakru, pretože na konci dňa z toho budú mať výborný profit podnikatelia v oblasti štiepkovania," hodnotí Kiča.

Súvisiaci článok Skryť sa, hrať mŕtveho či utekať? Čo robiť, keď je už medveď príliš blízko? Čítajte 

"To, že to musí ísť v skrátenom konaní, pretože sa v kríkoch schovávajú medvede, je absolútny výsmech," dodáva. Porasty však skutočne umožňujú zvieratám priblížiť sa k poľnohospodársky aktívnemu územiu.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý šéf NAPANT-u Jasík deklarovaný zámer Tarabu za problematický nepovažuje. "Komplikované vlastnícke pomery pozemkov komplikujú podávanie žiadostí o vyčistenie zarastených pasienkov," hovorí.

Hovorí najmä o dedinách, okolo ktorých v minulosti existoval systém lúk a pasienkov. Tieto lokality ľudia na mnohých miestach opustili a tie následne spustli. "Ak to zoberú s rozumom, je to pozitívne opatrenie," tvrdí Jasík.

Prípadný skrytý zámer na podporenie drevospracujúceho priemyslu považuje za málo podstatný. "Tí, čo sú závislí od drevnej štiepky, si už vytvorili mechanizmy, ako sa legálne dostať k drevu. Klondajk, ktorý tu bol ešte pred pár rokmi - a to bol biomasaker - ten ja teraz neočakávam," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Zo stanoviska Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory vyplýva, že ministerstvo u s návrhom neoboznámilo, hoci sa týka jej členov.

"Privítali by sme zmiernenie týchto pravidiel, to však na jednej strane treba urobiť citlivo a na druhej strane nejaké rázne riešenie by mohlo spôsobovať ďalšie škody," hovorí za SPPK Jana Holéciová.

Opisuje, že administratívna záťaž pri výrobe sťažuje prístup k dotáciám, keďže platobná agentúra nepovažuje za spôsobilú plochu, ak obsahuje "zárasty."

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 409
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 623
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu