BRATISLAVA. Verejnoprávny rozhlas a televíziu čakajú po ovládnutí vládnou koalíciou personálne čistky.
Netají sa tým ani premiér Robert Fico (Smer), keď na príklade moderátorov politických diskusných relácií RTVS Marty Jančkárovej a Mareka Makaru priamo povedal, že nie sú nenahraditeľní.
V skutočnosti však bude v ohrození všetkých 1200 zamestnancov a spolupracovníkov, ktorí sa v marci vo verejnom liste ohradili proti zámeru zrušiť RTVS a vytvoriť novú Slovenskú televíziu a rozhlas priamo podriadenú koalícii cez jej nominantov.
Najhoršie postavenie budú mať spolupracovníci s externými zmluvami, ktoré RTVS dlhodobo uzatvára aj s ľuďmi, ktorých práca sa v skutočnosti neodlišuje od práce zamestnancov. Nemajú totiž žiadnu ochranu vyplývajúcu zo Zákonníka práce.
Takúto ochranu síce majú zamestnanci, no už skúsenosti z roku 2018 ukazujú, ako ich dokáže vedenie média donútiť, aby výpovede dali sami.
Ako ľahko sa bude môcť vedenie STVR, ako sa nové verejnoprávne médium bude volať, zbaviť Jančkárovej, Makaru, ďalších známych tvárí a hlasov a tiež množstva technických a administratívnych pracovníkov? Aké majú práva a ako by ich podľa vzoru z minulosti mohli z média vyštvať?
Denník SME s otázkami oslovil advokátsku kanceláriu Taylor Wessing. Úspešne zastupuje bývalých spolupracovníkov RTVS, ktorých sa v roku 2018 vtedajšie vedenie pod generálnym riaditeľom a nominantom SNS Jaroslavom Rezníkom zbavilo.
Spolupracujúci advokát kancelárie Tomáš Grell hovorí, že ak sa noví ľudia vo vedení rozhodnú pracovníkov zbaviť aj v rozpore so zákonom, na rozhodnutia súdov sa v tejto oblasti čaká päť a viac rokov.
1. Ako sa zánik RTVS a vznik nástupníckej Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) dotkne terajších zamestnancov?
Samotný zánik RTVS, ku ktorému pravdepodobne dôjde do konca júna, nebude mať priamy vplyv na ľudí, ktorí v médiu pracujú.
Na ministerstve kultúry napísali návrh nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase tak, že sa nová STVR stane právnym nástupcom doterajšej RTVS a preberie jej záväzky.
"Pre zamestnancov sa z pracovnoprávneho hľadiska nič nemení," vysvetľuje Grell. Nielen zamestnanecké zmluvy, ale aj ďalšie kontrakty s externými spolupracovníkmi zostanú v momente vzniku STVR v platnosti.
2. Budú sa môcť pracovníkov STVR zbaviť?
Kým samotný vznik STVR pracovníkov ešte sám osebe neovplyvní, k odstraňovaniu nepohodlných moderátorov, redaktorov a ďalších môže dôjsť veľmi skoro.
Predpokladá sa, že novozvolené vedenie, ktoré by sa mohlo ujať mandátu zrejme v septembri, vytvorí v novom médiu aj novú organizačnú štruktúru. Práve zmena organizačnej štruktúry je bežným nástrojom, ako môžu noví šéfovia odôvodniť prepúšťanie.
"Vtedy môžu odôvodniť prepúšťanie tým, že konkrétni zamestnanci sa stali nadbytočnými," vysvetľuje Grell. Formálne môže byť zmena organizačnej štruktúry odôvodnená snahou ušetriť peniaze alebo zefektívnením práce v médiu.
Napríklad v roku 2018 sa RTVS pod vedením nominanta SNS Jaroslava Rezníka cez zmenu organizačnej štruktúry zbavila oceňovanej novinárky - vedúcej zahraničnej redakcie v spravodajstve rozhlasu Oľgy Bakovej. Zaniklo totiž jej miesto šéfeditorky.
Po jej odchode pritom vznikla nová pozícia tímlídra, ktorý vykonával obdobnú prácu, no pozíciu už obsadili inou osobou.
"Takéto zmeny by nemali slúžiť na zbavenie sa nepohodlných zamestnancov, ale v praxi sa niekedy deje, že aj keď zamestnávateľ nemá legitímny dôvod na prepustenie, tak vymyslí fiktívnu organizačnú zmenu, čo je v rozpore so zákonom," hovorí Grell.
Zamestnancom, ktorí pre organizačnú zmenu prišli o miesto, musí vedenie ponúknuť inú primeranú prácu. "Ak ju nemá, ale má voľné iné pozície, kde môže byť potrebná nižšia alebo žiadna osobitná kvalifikácia, aj takéto pozície je potrebné formálne ponúknuť," hovorí.
Bakovej, ktorá pôsobila v minulosti ako spravodajkyňa vo Washingtone, bola nominovaná na ocenenie Krištáľové krídlo a získala za prácu ocenenia, RTVS ponúkla prácu stavačky kulís, ktorú odmietla.
Zamestnanci majú možnosť sa brániť súdnou cestou, čo je však proces na mnoho rokov, pričom v čase súdneho rozhodnutia už uplynuli roky od prepustenia.
3. Ako môže STVR donútiť zamestnancov, aby sami podali výpoveď?
Vedenie RTVS v čase generálneho riaditeľa Rezníka použilo viaceré metódy, aby nespokojných pracovníkov buď donútilo podriadiť sa novému režimu, alebo sami odišli.
V rokoch 2018 až 2020 vtedy vedenie využívalo nátlakovú komunikáciu s redaktormi spravodajstva, aby ich donútili spracovávať témy do spravodajstva podľa nového zadania.
Niektorí zamestnanci boli vulgárne urážaní, čo po istom čase spôsobovalo tlak, aby svoje autorské reportáže sami cenzurovali a vyhli sa tak psychologickému nátlaku na ďalší deň pri hodnotení ich práce vedením.
Ďalšou metódou bolo, že redaktorom zmenili náplň práce. Politická redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová dostala v roku 2018 zákaz venovať sa politickým témam a mohla sa venovať len spracovávaniu tém z oblasti kultúry.
Možné je aj to, že redaktorovi zakážu spracovať konkrétnu udalosť a tému pridelia inému redaktorovi, ktorého prístup spĺňa predstavy vedenia.
Advokát Grell hovorí, že ak má napríklad redaktor v pracovnej zmluve zadefinovanú náplň práce len všeobecne alebo prípadne vôbec, zamestnávateľovi to dáva priestor upravovať ju aj bez jeho súhlasu.
Nesmie však redaktora preradiť na inú pozíciu. Rovnako má vedenie právo zrušiť celé relácie.
4. Čo čaká spolupracovníkov RTVS, ktorí pracujú na externé zmluvy?
RTVS dlhodobo uzatvára s časťou svojich pracovníkov takzvané externé zmluvy. Časť redaktorov a moderátorov preto nie je chránená Zákonníkom práce, hoci vykonávajú rovnakú činnosť ako ich kolegovia so zamestnaneckými kontraktmi.
Vedenie v minulosti takéto zmluvy zvyčajne uzatváralo na obdobie jedného roka, polroka a v niektorých prípadoch aj mesačne. S takýmto pracovníkom mohlo médium kedykoľvek rozviazať spoluprácu, ktorá sa skončila uplynutím zmluvy.
Tento druh vzťahov umožnil v roku 2018 Rezníkovmu vedeniu náhle ukončiť spoluprácu so štvoricou redaktorov spravodajstva. V roku 2022 súd prvého stupňa rozhodol, že išlo o neplatné ukončenie pracovných pomerov.
Napriek tomu by mohla STVR postupovať obdobne. Prípadným nákladom vo forme náhrady ušlej mzdy pre takto prepustených pracovníkov by STVR mohla čeliť až o päť a viac rokov. Toľko podľa advokáta Grella môže trvať, kým súdy právoplatne rozhodnú.
Vzhľadom na päťročné funkčné obdobie generálneho riaditeľa STVR by zvýšeným nákladom médium čelilo až za vedenia ďalšieho riaditeľa po roku 2029.
Odpor pracovníkov RTVS proti zmenám:
- Vyhlásenie proti zámeru ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) zrušiť RTVS podporilo v marci približne 1200 jej pracovníkov.
- V stredu sa zamestnanci prezentovali novým videom, v ktorom odmietajú vznik novej Slovenskej televízie a rozhlasu. Kritizujú napríklad nový kontrolný orgán STVR - radu, ktorá bude zložená z nominantov koalície. Tí budú voliť aj nového generálneho riaditeľa.
- Vo štvrtok sa pracovníci RTVS odeli do čierneho. Zorganizovali tzv. "čierny deň". Je reakciou na schválenie návrhu zákona o STVR vládou zo stredy. "Tento akt symbolizuje pomyselné úmrtie slobody, nezávislosti a verejnoprávnosti v prípade zániku a politického ovládnutia verejnoprávneho telerozhlasu," píšu v stanovisku.

Beata
Balogová
