BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti žiadalo od Najvyššieho súdu iba záznamy o procese prerozdeľovania spisov cez informačný systém.
Nechcelo sprístupnenie celej databázy ani konkrétne spisy, povedal minister spravodlivosti Boris Susko.
Minister má pochybnosti
Nerozumie, prečo by ministerstvo nemalo na kontrolu procesu nárok. Avizuje, že v snahe bude pokračovať, keďže okolo prideľovania spisov existujú podľa neho pochybnosti.
"Spisy sú v našom justičnom systéme sudcom prideľované náhodne. Náhodný výber zlepšuje záruky, že každý konkrétny prípad bude posudzovaný nestrannými sudcami, zároveň odstraňuje možné zásahy do rozhodovania súdov, ktoré zaváňajú korupciou, ale posilňuje aj istotu účastníkov konania, že o nich nebudú rozhodovať zaujatí sudcovia. Zistenie, či tento systém je skutočne náhodný a nikto s ním nemanipuluje, je celkom určite v celospoločenskom záujme," priblížil vo videu na sociálnej sieti.

Ministra podľa vlastných slov šokovalo, že rezortu nebol umožnený prístup k záznamu o procese prerozdeľovania spisov, keďže je správcom informačného systému.
"Za predchádzajúcich vlád malo ministerstvo v rámci kontroly do informačného systému, teda aj do databáz spisov Najvyššieho súdu, vzdialený prístup," podotkol.
Kontrolóri presne vedeli, aké dáta potrebujú
Zároveň poukázal na to, že Špecializovaný trestný súd nemal s kontrolou systému žiadny problém.
Susko odmietol, že by úradníci z rezortu žiadali od Najvyššieho súdu konkrétne spisy.
"Kontrolóri presne vedeli, aké dáta potrebujú, pretože disponovali odborným personálom s informáciami, aké podklady sú na posúdenie náhodného výberu sudcov a jeho objektívnosti nevyhnutné," dodal.