BRATISLAVA. Mnohí rodičia nedali svoje šesťročné deti preočkovať proti čiernemu kašľu, hoci vakcín pre túto vekovú kategóriu je na Slovensku dosť. Deti potom nie sú chránené kolektívnou imunitou, vyplýva z údajov Úradu verejného zdravotníctva.
Nemálo rodičov má zábrany dať deti očkovať, hoci na Slovensku podobne ako v iných krajinách čierneho kašľa pribúda. Za necelé štyri mesiace hygienici evidujú takmer päťsto prípadov nákazy.
Čierny, alebo divý kašeľ je vysoko infekčná bakteriálna choroba, ktorá postihuje pľúca a dýchacie cesty. Zapríčiňuje ju baktéria v ústach, nose a hrdle infikovaného.

Ochorenie spočiatku pripomína bežnú nádchu. Do dvoch týždňov kašeľ sprevádzajú epizódy početných rýchlych zakašľaní, po ktorých nasleduje hlasný a hlboký namáhavý vdych. Pri ňom pacient vydá zvuk podobný kikiríkaniu alebo vysoký piskľavý zvuk.
Epizódy sa zvyčajne končia vykašľaním hustého priehľadného hlienu, po ktorom často nasleduje vracanie. Najskôr sa vyskytujú v noci a neskôr čoraz častejšie počas dňa. Môžu sa opakovať jeden až dva mesiace.
Očkovanie proti čiernemu kašľu je povinné. Novorodencov očkujú v treťom, v šiestom a v dvanástom mesiaci. Prvé preočkovanie je v šiestom roku života dieťaťa.
Problém je s nedostatkom vakcín na druhé preočkovania v 13. roku života a pre dospelých, ktorí by sa mali preočkovávať každých desať rokov. Ak si dospelý človek nie je istý, kedy bol naposledy očkovaný, mal by sa obrátiť na svojho praktického lekára. Očkovanie sa zapisuje do jeho zdravotnej dokumentácie.
V článku sa dočítate
- koľko detí narodených v roku 2016 je preočkovaných proti čiernemu kašľu
- prečo nie je zaočkovaný dostatočný počet detí
- pre ktoré vekové kategórie chýbajú vakcíny proti čiernemu kašľu
Ani nie 95 percent
Iba 94,5 percenta detí, ktoré sa narodili v roku 2016, je preočkovaných proti čiernemu kašľu. Vakcináciu mali postúpiť ako šesťroční. Najmenej je ich preoočkovaných v Trenčianskom kraji. Iba 92 percent.
Nezaočkovaných detí s týmto ročníkom narodenia je priveľa a teda nie sú chránené proti čiernemu kašľu, a môžu sa ním infikovať.
Detskí lekári a hygienici vravia, že je niekoľko dôvodov, pre ktoré nie je zaočkovaný dostatočný počet detí.

"Ide o vplyv viacerých faktorov – odmietanie očkovania, nedostavenie sa na očkovanie (napríklad pre pobyt v zahraničí), ako aj dočasné a trvalé kontraindikácie," vysvetľujú hygienici z Úradu verejného zdravotníctva.
"Už od čias pandémie je celkovo odklon od očkovania," spomína ako hlavný dôvod poklesu zaočkovanosti detí proti čiernemu kašľu detský lekár Peter Visolajský z nitrianskej fakultnej nemocnice.
Počet prípadov čierneho kašľa na Slovensku
- 2024 (do 25.4): 485
- 2023: 223
- 2022: 109
- 2021: 92
- 2020: 700
Súhlasí aj detská lekárka Tatiana Speváková z Malaciek. "Je to pokles v dôsledku antivaxerstva," vraví.
Visolajský v tejto súvislosti hovorí, že pred vyše 60 rokmi, keď ešte nebolo na Slovensku povinné očkovanie, zomieralo ročne len na toto ochorenie sto detí.
"Boli to zdravé deti, ktoré zomreli na čierny kašeľ," vraví.
Už atakujeme päťstovku
Do 25. apríla zaznamenali hygienici na Slovensku 485 prípadov ochorení na čierny kašeľ. Za necelé štyri mesiace je to päťkrát viac, ako za celý rok 2021. Vtedy bolo za 12 mesiacov iba 92 prípadov.
Pre trinásťročné deti nie sú k dispozícii vakcíny Boostrix polio, ktorej výpadok hlásia detskí lekári aj lekárne. Je to štvorzložková očkovacia látka, ktorá slúži na vakcináciu proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a obrne.
Šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ minulý týždeň odhadoval, že vakcíny by mohli prísť v septembri.
Očkovacia látka sa používa aj na preočkovanie dospelých a výpadkom sú ohrození aj oni.

„Firma GlaxoSmithKline, ktorá spomínanú vakcínu vyrába, má obrovské objednávky aj z iných krajín práve pre zúriaci čierny kašeľ,“ povedala minulý týždeň hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová. „Slovensko je pre ňu dosť malý trh a preto dodávky viaznu. Často sme na konci radu.“
Dodávkam by mohol pomôcť štát, podobne ako v Česku, kde ich nedávno zabezpečil 20-tisíc.
Ministerstvo však na otázku, či a kedy plánuje vakcíny objednať, odpísalo, že na Slovensku sú viaceré kombinované vakcíny proti čiernemu kašľu pre rôzne vekové skupiny.
Prokopová vysvetlila, že ešte za ministra zdravotníctva úradníckej vlády Michala Palkoviča sa začalo pracovať na možnosti doviezť na Slovensko alternatívnu vakcínu k Bostrix polio.

Beata
Balogová
