Bratislava 8. februára (TASR) - Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzýva vládu SR, aby riešila skutočné problémy Rómov, ako je nezamestnanosť a bývanie, a nie rekodifikáciu rómskeho jazyka. "Diskusia okolo rómčiny je neplodná a nič neriešiaca, vzhľadom na to, že Rómovia nemajú vlastný štát a všade vo svete tvoria špecifickú národnostnú menšinu hovoriacu iným nárečím," uviedol dnes pred novinármi predseda RIS Alexander Patkoló. Podľa jeho slov by rekodifikácia mala byť pre vládu prioritou len v prípade, ak by štát chcel vytvoriť školy s vyučovacím jazykom rómskym. Patkoló sa domnieva, že dôležitejšie je rómske deti naučiť slovenský jazyk, aby nemuseli byť po nástupe do školy preraďované do špeciálnych škôl len kvôli tomu, že neovládajú štátny jazyk. Z tohto dôvodu RIS schvaľuje vytváranie nultých ročníkov a pripravuje aj návrh na vytvorenie internátnych základných škôl pre rýchlejšie a lepšie vzdelávanie Rómov.
Ďalší veľký problém rómskej minority - bývanie - by RIS riešila predovšetkým legalizovaním rómskych osád a následne budovaním infraštruktúry v nich. RIS kriticky hodnotí zastavenie výstavby diaľnic, pretože tam bolo podľa jej predsedu zamestnaných veľa rómskych občanov. Podobne negatívne sa Patkoló vyjadril aj o zlej situácii v poľnohospodárstve, kde v minulosti pracovalo významné percento Rómov.
V súvislosti s nedávnym rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva v prospech rómskej rodiny Čonkovcov predseda RIS pripomenul, že zo zavádzania víz krajinami Európskej únie po emigrácii Rómov v minulých rokoch nemôžu byť obviňovaní len samotní Rómovia. "Rómske rodiny odchádzali z Čiech, Maďarska alebo Rumunska a voči týmto krajinám štáty EÚ víza nezaviedli. Západnej Európe je však jedno, odkiaľ Róm je, preto vinníka treba hľadať inde," dodal Patkoló.