Príjemný víkend! Pred dvoma storočiami vyšla Slávy dcéra. Farár Ján Kollár vytvoril prakticky prvé takéto moderné básnické dielo v českej aj slovenskej literatúre. Popri vzletných veršoch o láske koncipuje Kollárove dielo aj mýtus o „slovanskej vzájomnosti“ a o ruskom „dubisku“, ktorý ochráni všetkých Slovanov. Položil tak základy panslavizmu, ktorý podľa kritikov v skutočnosti slúži ako nástroj ruskej imperiálnej politiky.
Kollárove mýty žijú ďalší život aj v 21. storočí, zaštiťuje sa ním proruská dezinformačná scéna. Prečo sa však nehovorí aj o tomto rozmere Kollárovho diela, zvlášť na Slovensku, v krajine pohltenej propagandou?, pýta sa vo svojom texte reportér Peter Getting a hľadá odpovede spolu s odborníkmi.
„Česi sa o našu politiku zaujímajú oveľa viac ako my o ich. Pozorne nás sledujú a sú zvedaví, či to, čo sa u nás deje dnes, bude ešte ďalej eskalovať, alebo je to len dočasný exces pubertálneho brata,“ hovorí v rozhovore reportérke Kristíne Kúdelovej herec a pedagóg Michal Režný, ktorý dostal od Petra Bebjaka pozoruhodnú úlohu vo filme Smršť. A vysvetľuje aj, prečo v Prahe našiel svoje miesto.
Prinášame Vám aj recenzie na novinky zo sveta umenia – nový film Miloslava Luthera, ktorý opäť otvára jednu z tabuizovaných tém v našej spoločnosti, dokumentárnu sériu o princeznej československej popovej scény Ivete Bartošovej aj nový album ikonickej Taylor Swift aj tipy, kam na kultúru v nasledujúce dni.
Nájdete aj viacero článkov o novinkách vo vede a zdraví – napríklad o tom, prečo sa oplatí začať športovať aj v strednom veku, na čo sú žiakom výdatné raňajky a čo sa deje, ak ich nemajú či rady prvorodičom, ako reagovať na signály svojho bábätka.
Přichyl se k velikému dubisku, veršoval Ján Kollár. Jeho odkaz zneužili rusofili

„Stůj noho! posvátná místa jsou, kamkoli kráčíš - K obloze, Tatry synu, vznes se, vyvýše pohled - Neb raději k velikému přiviň tomu tam se dubisku - jenž vzdoruje zhoubným až dosaváde časům.“
Už v úvodných veršoch z predspevu prvého vydania Slávy dcéry sa čitateľ dozvie návod o privinutí k dubisku. Autor Ján Kollár ním myslí vtedajšie cárske Rusko.
V rozsiahlom epose veršuje o Slovanoch, o ich slávnych činoch aj o tých, čo im ukrivdili, dokladá sa, že nezáleží, či je niekto Slovák, Čech, Poliak, Slovinec či Chorvát, v prvom rade je Slovan. Nádej pre všetkých je v náručí ruského brata a budúcnosť Európy pod slovanskou hviezdou bude žiarivá.
Zrodil sa panslavizmus.
Po Kollárovej smrti žili ďalej svojím životom aj mýty, pri ktorých zrode stál: panslavizmus, slovanská vzájomnosť, ruské dubisko. A žijú dodnes.
„Dúfajme, že pomaly prichádza čas, keď sa aj my začneme nakláňať k štúrovskému a kollárovskému mysleniu našich velikánov a nenecháme ho pochovať,“ vyjadril sa napríklad Milan Zverina, predseda združenia Slavica, za ktorým stoja ľudia priamo napojení na moskovské agentúry a Putinových bitkárov zo združenia Noční vlci.
Matica slovenská, známa proruskou orientáciou, propaguje Kollára a jej Slovenské národné noviny krátko pred vojnou na Ukrajine napísali: „Slovanská myšlienka je hodná pestovania aj v dnešných časoch, nenechajme blúznivcom uchmatnúť si ju a deformovať. Slovanská vzájomnosť má aj dnes svoj význam.“
Michal Režný: Keď príde slovenský občan do nemocnice, ocitne sa v kulisách z hororového filmu

Herec Michal Režný dnes s úsmevom krúti hlavou, keď si spätne premieta, za akých okolností kedysi odišiel zo Žiliny do Prahy. No veľmi rýchlo tam objavil prostredie, ale aj celkom inú spoločenskú atmosféru, v ktorej by sa nikdy nemohli stať veci, ktoré už dlho brzdia Slovensko ekonomicky i morálne.
„Priepastný rozdiel vnímam v oblasti úcty k vzdelaniu a autoritám. Česká spoločnosť, nielen občianska, sa vo svojej histórii mohla spoľahnúť na výrazné osobnosti, ktoré ľudí v kritických chvíľach spájali. Keď sa dialo niečo zásadné, vystúpili, pomenovali, čo sa deje a dokázali primať aj tých, ktorí mali iný názor, aby počúvali. Vedeli spoločnosť prebudiť. Václav Havel, Marta Kubišová, Věra Čáslavská, Zdeněk Svěrák… Plejáda vzdelancov, intelektuálov so silným životným príbehom, jasným hodnotovým ukotvením a morálnym kompasom, ktorých autoritu sotva niekto spochybní,“ hovorí s tým, že aj my máme významné osobnosti, no v širšom diskurze na nich vo verejnom priestore nezostane ani nitka suchá.
Pred časom hral zúfalého ministra životného prostredia v seriáli televízie Joj Ministri a vraví, že si to nesmierne užil. Po skúsenosti z posledných volieb vraví: „Sám sebe sa čudujem, ale už strácam schopnosť sa smiať. Za tým, čo niekomu pripadá vtipné, vidím niekoľko zničených osudov.“
Sme už naozaj také svine? Po obetiach, ktoré za sebou nechávame, aj necitlivo šliapeme

Hudobníkovi Adamovi visí nad pracovným stolom obraz mladej ženy. Pochádza z obdobia rokoka a ak ním chcel autor vystihnúť chvíľku erotického vzrušenia a zmyselnosti, urobil to veľmi decentne.
Adam ho zdedil po starých rodičoch a dlho mu neprikladal veľkú pozornosť. Vnímal ho povrchne, ako rekvizitu. Pozorne sa naň zadíval, až keď ho začali trápiť finančné problémy.
Adam je najnovším hrdinom, ktorého po desaťročnej pauze prináša do kín slovenský režisér Miloslav Luther. Vo filme Spiaci účet ho predstavuje ako muža presne na pomedzí bezstarostnej mladosti, keď je čas pokúšať sa aj o nereálne sny, a dozrievania, keď už treba zodpovedne myslieť na budúcnosť.
Miloslav Luther sa rád vracia k témam, ktoré nemá Slovensko úplne vyriešené, do istej miery preto, že časť verejnosti to nechce.
Čo mala spoločné Iveta Bartošová s Amy Winehouse a Britney Spears

Desať rokov od tragickej smrti československej popovej princeznej ponúkla streamovacia služba Voyo divákom krátky trojdielny dokument režiséra Tomáša Kleina odkazujúci názvom na jej hit Málo mě znáš.
Neprináša šokujúce odhalenia, odkrýva však tajomstvá, ktoré sme mali všetci na očiach.
Dokument Málo mě znáš je naozaj krátky, sú to tri polhodinové časti a životom speváčky Ivety Bartošovej, zvlášť poslednou jeho časťou, ktorou plnila namiesto koncertných sál skôr stránky novín, preletí rýchlo. Pokojne by mohol mať dvojnásobnú dĺžku.
Napriek tomu ponúka poctivý pohľad do jej života, ktorý pozornému divákovi odhalí viac ako senzáciechtivý bulvár. 4. mája ho odvysiela aj TV Markíza.
Tento príbeh už nie je môj, je celý váš. Najnovší album bol pre Taylor Swift záchranným lanom

„Keď vyrozprávame náš najsmutnejší príbeh, môžeme sa od neho oslobodiť. A zostane po ňom už len mučivá poézia,“ napísala speváčka Taylor Swift o svojom najnovšom, jedenástom albume The Tortured Poets Department.
Jej piesne odrážajú udalosti a pocity z osudových momentov jej života, ktoré, ako sama vraví, boli súčasne senzačné aj smutné. „Toto obdobie autorkinho života sa už skončilo, kapitola je uzavretá a zadebnená,“ píše ďalej Swift.
Ale pre poslucháčov a poslucháčky túto kapitolu otvára, a to rovno na dvojalbume. Album mal pôvodne obsahovať 16 skladieb, preto bolo prekvapením, keď speváčka napokon pridala k očakávaným skladbám ďalších 15 pesničiek.
„A teraz tento príbeh už nie je môj… Je celý váš.“
Kosti sú živé. Nedostatok pohybu znižuje ich kvalitu a pevnosť

Začať s cvičením v strednom veku vôbec nie je jednoduché. Človek musí prekonať pochybnosti o vlastných schopnostiach a aj veľké množstvo bolesti.
Ortopedický chirurg Alister Hart z University College London, ktorý počas svojej kariéry operoval tisíce opotrebovaných bedier a kolien, však v texte na portáli The Conversation upozorňuje na to, že ak začnete cvičiť aj v takom veku, môžete svojim kĺbom naozaj pomôcť.
„Po tom, čo som videl tisíce snímok z magnetickej rezonancie cvičencov v strednom veku (bežcov aj cyklistov) a lenivcov, ktorí trávia čas najmä na gauči, lepšie chápem, aký prospešný je beh tomto veku pre kolená, bedrá a chrbticu,“ vysvetľuje odborník, ktorý sa venuje výskumu behu na ľudské telo.
Dodáva, že mnohé výsledky výskumu ho naozaj prekvapili.
Sharenting je out a súkromie je in. Rodičia, ktorí nezverejňujú fotografie detí, hovoria prečo

Mesiac po narodení syna si tridsaťročná Samantha Taylorová a jej manžel uvedomili, že nechcú, aby sa fotografie ich dieťaťa zverejňovali na internete. Obávali sa, ako rýchlo napreduje umelá inteligencia a ako by fotografie mohli byť zneužité. Taylorová hovorí, že to bol silný inštinkt mamy.
„Akoby nás to pohltilo. Cítila som sa veľmi ochranársky,“ opisuje. Na sociálnych sieťach ponechala oznámenie o narodení syna, ale po roku ide o jedinú fotografiu dieťaťa, ktorá na internete existuje.
Taylorová patrí medzi zástup rodičov, ktorí sa rozhodli, že „sharenting“ je out a súkromie je in.
Už je to niekoľko rokov, čo sa niektorí rodičia rozhodujú, že svoje deti nedajú na internet alebo ich zobrazovanie budú prísne kontrolovať, lepiť emotikony na ich tváre alebo obmedzovať fotografie na komunitu „blízkych priateľov“ na instagrame.
Ale teraz je online prostredie ešte pochmúrnejšie. Nástup umelej inteligencie vyvolal nové obavy z toho, ako by sa nevinná fotografia mohla spracovať na deepfake alebo prispieť k podvodu s identitou a deti sa mohli stať terčom desivých vydieračských schém na sociálnych sieťach. Rodičia čoraz viac prehodnocujú, čo znamená vytvárať online stopu, s ktorou ich dieťa nemôže aktívne súhlasiť.
Ráno neje približne polovica slovenských žiakov. Pritom zdravé raňajky pomôžu aj v škole

Veda má raňajky rada, ľudia až tak nie. Nie každý človek má ráno hlad či chuť niečo zjesť. Niektorí raňajkovať ani nestihnú. Veda však spája vynechávanie raňajok s nižšou kvalitou stravy či s rizikom kardiovaskulárnych ochorení.
Aj nový výskum publikovaný v Journal of School Psychology naznačuje negatívny vplyv neraňajkovania. Výskumný tím zároveň zistil, že nevhodné raňajky mali podobný negatívny vplyv na tieto aspekty, ako keď žiaci vôbec neraňajkovali.
„Mnohí študenti si na začiatku školského dňa vyberajú menej ideálne raňajky alebo ich úplne vynechávajú. Naše zistenia zdôrazňujú, že konzumácia zdravých raňajok každé ráno zlepšuje motiváciu žiakov a ich študijné výsledky,“ približuje Andrew J. Martin z univerzity v Novom Južnom Walese.
Psychologička Zemandl radí prvorodičom: Verte intuícii, dieťa vás plačom nemanipuluje

Stať sa rodičom je neprenosná skúsenosť. Starí rodičia, tety a ujovia, sesternice aj kamaráti ju môžu priblížiť cez rady a postrehy a vedecky ju vedia podložiť psychológovia a lekári. No pre čerstvého rodiča bude aj tak v niečom jedinečná.
Ešte špecifickejšia bude pre tých rodičov, ktorí nemajú so starostlivosťou o bábätko buď žiadne, alebo len matné skúsenosti. A aj keď sa svedomito pripravia na rôzne situácie, určite budú prekvapení napríklad tým, že dieťa bude plakať príliš, ale aj tým, že vôbec.
Psychologička Jana Zemandl, jedna z autoriek knihy Psychológia pre milujúcich rodičov, vybrala päť rád pre prvorodičov, ako zvládnuť výraznú životnú zmenu.
Kultúrne tipy

V kinách sa začne cestovanie vojnovou Ukrajinou, v bezpečí obývačky sa dá kochať Jazerom. Kam za kultúrou od 26. apríla do 3. mája?
Víkendový recept

Bábovky, hrnčekové koláče aj zákusky. Vyberte si z receptov na krásne mramorové koláče.
Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Beata
Balogová
