MURÁŇ. Hoci je pracovný deň, na malom námestí pred obecným úradom v Muráni je v pondelok na obed plno ľudí. Niektorí čakajú na autobus do neďalekej Revúcej, iní v rade na vychýrené muránske buchty a ďalší sa len tak vyhrievajú na jarnom slnku.
Vonku je dvadsať stupňov a tak to turistov ťahá do Národného parku Muránska planina. Z hradu Muráň je krásny výhľad na široké okolie.
Stredoveký hrad uprostred národného parku nie je jediným lákadlom obce v horách severného Gemera, z ktorej je všade ďaleko, lebo chýbajú cesty. Ľudí sem ťahá sysľovisko, kone na Muránskej planine a letné rodeo a najnovšie aj rozprávkový park Obrovisko.
Miestni však najviac oceňujú, že majú kanalizáciu - vďaka eurofondom. Pre dedinu, ktorá má len niečo vyše 1200 obyvateľov, je to na slovenské pomery nadštandard. Kanalizácie sa robia zvyčajne v obciach nad 2000 ľudí.
V článku sa dočítate:
- ako obyvatelia Muráňa vnímajú Európsku úniu,
- čo od Únie očakávajú,
- čo sa v obci podarilo vybudovať vďaka eurofondom.
My sme Únia
"My patríme do Únie," rázne povie energická krčmárka v stredných rokoch pri čapovaní kofoly v Penzióne u Sysľa oproti obecnému úradu.
Na námietku, že sú na Slovensku aj strany ako ĽSNS, ktorá je za vystúpenie z Európskej únie, sa na redaktora ostro pozrie. "A oni sú v parlamente? Nie sú, tak z toho vidíte, kde chcú Slováci patriť," zakončí svoju krátku politologickú analýzu.
Viac sa nechce rozprávať o Únii, lebo to považuje za politiku. Neprezradí ani svoje meno.
Penzión u Sysľa je jediné reštauračné zariadenie v obci otvorené v pondelok krátko popoludní. Krčma Koruna je v pondelok a utorok zatvorená. Miestni vravia, že majiteľ ju aj tak chce predať. Myslia si, že to súvisí so zákazom automatov.