BRATISLAVA. Od júla Univerzita Komenského zatvorí celú budovu Internátu Ľudovíta Štúra v bratislavskej Mlynskej doline a v ďalšom školskom roku v nej nebudú môcť bývať vysokoškoláci.
Internátne mesto tak príde o ďalších 1300 miest na ubytovanie. Už dnes je pre rekonštrukciu zatvorená polovica tzv. Šturáku - celý blok A. Od leta uzatvoria aj blok B, ktorý sa univerzita tiež chystá pre jeho havarijný stav opravovať.
Bez bývania, pri vysokých cenách nájmov v hlavnom meste, tak môžu zostať stovky študentov, čoho sa obáva aj predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl Zuzana Hozlárová. "Kapacity sa v Bratislave výrazne znížia a obávame sa ubytovacej krízy," hovorí.
S postupnou rekonštrukciou Šturáku sa ráta minimálne od roku 2019, stále sa však posúvala. Rektor univerzity Marek Števček hovorí, že ďalšie využívanie budovy zo 70. rokov by už nemuselo byť bezpečné. Každý rok v nej stúpa počet havárií vodovodných potrubí alebo ističov.
Univerzita pred zatvorením internátu zháňa na ďalší akademický rok voľné ubytovacie kapacity aj inde.
Bolo nevyhnutné odstaviť celý internát? Dokedy bude Šturák mimo prevádzky a kde budú dovtedy bývať študenti? Denník SME zhŕňa základné otázky k téme.
V článku odpovedáme na otázky:
- Zostanú študenti od septembra bez ubytovania?
- Bude univerzita zháňať ďalšie miesta pre študentov?
- Ovplyvní zatvorenie internátu aj študentov iných vysokých škôl?
- Ako dlho bude Šturák zatvorený?
- Budú sa meniť podmienky prideľovania internátov?
- Prečo došlo až na havarijný stav a musí sa zatvoriť celá budova?
1. Zostanú študenti od septembra bez ubytovania?
Aj prorektor pre vonkajšie vzťahy UK Radomír Masaryk predpokladá, že od septembra nemusia získať ubytovanie stovky študentov.
Vraví však, že nevedia predpovedať, koľko ich bude. Nie je jasné, koľko prvákov v septembri na univerzitu nastúpi, ani to, koľko ich napokon bude z Bratislavy a zo západného Slovenska - teda takých, ktorí zostanú bývať doma.
"V tomto období sa ešte len distribuujú budúcim študentom rozhodnutia o prijatí. V júli budeme vedieť viac," hovorí Masaryk.
Tento rok univerzita ubytovala všetkých svojich študentov, ktorí mali o internátnu izbu záujem, v predošlých rokoch sa to nepodarilo.
Ubytovanie získalo 30 percent zo všetkých 22-tisíc vysokoškolákov. Ak by platil predpoklad univerzity, že v budúcom akademickom roku sa im podarí ubytovať už len 24 percent študentov, pri rovnakom počte 22-tisíc vysokoškolákov by neubytovali 1300 študentov.
2. Bude univerzita zháňať ďalšie miesta pre študentov?
Na internáte Družba, ktorý tiež spadá pod Univerzitu Komenského, pribudne v budúcom akademickom roku 400 lôžok. V tomto roku ich nemohli obsadiť, lebo časť internátu práve prestavovali.
Našli tiež podľa Masaryka šesťdesiat izieb, do ktorých možno pridať tretiu posteľ. Ďalšie miesta pribudnú premenou viacerých hotelových izieb v budove Družby na internátne.
Ani to stačiť nebude. Univerzita preto podľa Masaryka rokuje aj s bratislavskou župou, či by vysokoškoláci nemohli využívať voľné miesta na stredoškolských internátoch. Bratislavský kraj v utorok neodpovedal, či také voľné kapacity má.
Okrem toho podľa Masaryka oslovili napríklad aj ministerstvo vnútra či obrany, či by vedeli poskytnúť miesta vo svojich ubytovacích či školiacich zariadeniach. Výsledok však nie je istý.
"Hotový zoznam týchto zariadení chceme mať v priebehu leta," vraví Masaryk. Poskytnú ho študentom, ktorí ubytovanie nedostanú.
Neznamená to pritom, že im tieto miesta univerzita aj rezervuje. Bude na študentoch, aby so zariadeniami uzavreli zmluvu.
"Každý rok sa však študenti, ktorí internát pôvodne nedostali, posúvajú v zozname a po niekoľkých týždňoch napokon izbu dostanú," vraví tiež Masaryk. Časť vysokoškolákov podľa neho časom zistí, že internát pre voľnejší rozvrh nepotrebujú alebo si nájdu iné bývanie.
Menej optimistická je Hozlerová zo Študentskej rady, ktorá očakáva problémy. "Pokiaľ viem, kapacity nie sú natoľko zvýšené, že by vykompenzovali zrušené lôžka na Šturáku."
Namiesto mesačnej platby za izbu na internáte od 90 do 114 eur si tak študenti bez pridelenej izby budú musieť hľadať aj niekoľkonásobne drahšie podnájmy.
3. Ovplyvní zatvorenie internátu aj študentov iných vysokých škôl?
Áno. Na internáte UK býva aj 260 študentov iných vysokých škôl. Tým bude musieť miesto zaobstarať ich škola.
4. Ako dlho bude Šturák zatvorený?
Zatiaľ to nie je jasné. Súťaž na stavebné práce je podľa univerzity "v prípravnej fáze". Len výber firmy môže trvať mesiace a verejná súťaž sa ešte môže predlžovať aj prípadnými námietkami uchádzačov. Práce sa teda na bloku B určite nebudú môcť začať v júli.
"Hneď ako sa študenti odubytujú, začnú pracovníci údržby internát vypratávať a pripravovať stavenisko. Stavebné práce sa začnú po ukončení verejného obstarávania," odpísala univerzita.
Zároveň vraví, že rekonštrukciu je pripravená zaplatiť z vlastného. Stále však podľa Masaryka čakajú, či ministerstvo školstva nevyhlási ďalšiu výzvu, v ktorej by sa uchádzali o milióny z plánu obnovy.
Do 10. mája je pritom stále otvorená aj aktuálna výzva pre verejné vysoké školy práve na opravy internátov. Podľa informácií SME však viaceré školy odradilo, že by pri prihlasovaní sa už museli mať ukončené verejné obstarávanie, hoci v tej fáze ešte nevedia, či peniaze dostanú. To bol aj prípad Univerzity Komenského.
Ministerstvo na svojom webe oznamuje, že sa naozaj chystá v máji otvoriť ďalšiu výzvu, v ktorej si vysoké školy na opravu internátov rozdelia 23 miliónov eur. Nebudú v nej už viac vyžadovať ani podmienku na ukončenie obstarávania. Stále však platí, že stavba bude musieť byť skolaudovaná už do konca marca 2026. Inak by žiadateľ musel peniaze vrátiť.
Na verejnú súťaž a rekonštrukciu by tak univerzite zostával iba rok a desať mesiacov, čo by pri takej veľkej budove zrejme nestihla. "V takom prípade sa pripravíme na to, čo sa bude dať," dodáva Masaryk.
Aj v prípade, že bude univerzita opravovať budovu z vlastných peňazí, urobia len menšie nevyhnutné opravy.
Prorektor zatiaľ nehovorí ani to, kedy otvoria od septembra 2022 zatvorený blok A. Na druhú časť opráv získala škola peniaze z jednej z výziev z plánu obnovy cez ministerstvo dopravy. Na peniaze však stále čakajú, hoci ich vláda podľa univerzity schválila v decembri.
5. Budú sa meniť podmienky prideľovania internátov?
Masaryk vraví, že pravidlá meniť nebudú. Stále ich budú rozdeľovať pre študentov od druhého ročníka vyššie podľa prospechu študenta. Prváci budú mať miesto na internáte zaručené.
"Kritérium na získanie internátu je z hľadiska vzdialenosti od neho, aby študent nebýval v dosahu systému integrovanej dopravy. Veľmi hrubo povedané - na západnom Slovensku," vysvetľuje Masaryk.
6. Prečo došlo až na havarijný stav a musí sa zatvoriť celá budova?
Pôvodné plány na postupnú rozsiahlu rekonštrukciu častí budovy v minulosti nedodržali. O najväčšej oprave Šturáku z dotácie vlády, keď by z pôvodnej budovy zostal len skelet, sa hovorilo ešte v roku 2019.
Opravy sa však stále posúvali, aj pre "nedostatky v projekte" skončil vtedajší riaditeľ internátov Robert Gula. Odvolal ho vtedy ešte čerstvý rektor univerzity Števček.
Neskôr opravy podľa univerzity odďaľovala pandémia či energetická kríza. V dávnejšej minulosti zas bratislavské školy nemohli čerpať prostriedky z eurofondov a internáty chátrali.

Beata
Balogová
