SME

Informatické vzdelávanie nevyhovuje potrebám mladých, ukázal prieskum

Problémom je podľa mladých ignorovanie potrieb praktického života.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: STOCK ADOBE)

BRATISLAVA. Mladí sú názoru, že informatické vzdelávanie nereflektuje najnovšie trendy a potreby praktického života. Vyplynulo to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO) v spolupráci so spoločnosťami Slovak Telekom a Accenture.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prieskum ukázal, že väčšina mladých vo veku 18 – 26 rokov považuje prínos informatického vzdelávania na základnej a strednej škole pre bežný život ako nedostačujúci.

Základné školstvo je ne tom horšie, pričom len desatina ľudí z mladej generácie hodnotí prínos IT vzdelávania na základných školách ako dostačujúci. To, že základná škola naučí základy si myslí 46 percent respondentov a 43 percent si myslí, že ich základná škola naučila len veľmi málo toho, čo by mohli využiť v praxi. Prieskum sa vykonával na vzorke 517 respondentov na prelome februára a marca.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ministri a poslanci odpovedali študentom na špeciálnej hodine otázok Čítajte 

Prieskum ukázal, že stredné školy sú na tom s hodnotením prínosu IT vzdelávania o niečo lepšie. Ako informoval IVO, 22 percent opýtaných si myslí, že ich stredná škola naučila veľmi málo. Rovnako dominuje názor, že stredná škola naučí len základy a zvyšok je potrebné naučiť sa inými spôsobmi. Myslí si to 60 percent respondentov. Výsledky prieskumu ďalej hovoria o tom, že 47 percentám mladých chýba programovanie, kreatívne zručnosti, práca s umelou inteligenciou a robotika.

Významnou oblasťou je aj deficit vzdelania v právnej oblasti, ako napríklad povedomie o autorských právach, softvérových licenciách, problematika GDPR či informácie o nelegálnych praktikách v prostredí internetu. To chýba 39 percentám respondentom. Viac ako tretina hovorí, že škola ich nedostatočne pripravila na prácu s rôznymi druhmi softvéru nezávislých na platforme a ďalšej približne tretine chýbajú znalosti princípov bezpečnej elektronickej komunikácie, práca s rôznymi druhmi hardvéru či algoritmické a logické myslenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informoval IVO, do popredia sa tiež dostáva problematika takzvaného digitálneho zdravia, a teda to, ako pracovať s technológiami bez negatívnych psychických následkov a tiež problematika závislosti na technológiách. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že štvrtina opýtaných sa v škole nedozvedela, ako sa má vyrovnávať s negatívnymi javmi na internete, akými sú napríklad nenávistné statusy a komentáre, kyberšikana, hoaxy, trollovanie, dezinformácie, či konšpirácie.

Autor výskumu a analytik IVO Marián Velšic priblížil, že mladá generácia vidí ako problém zastarané učebné osnovy. Problémom je podľa nich aj ignorovanie potrieb praktického života, a teda učenie sa veľa teórie na úkor praxe. Ako metodicko-systémový nedostatok vnímajú aj nedostatočný počet vyučovacích hodín informatiky. Ako problém sa podľa Velšica javí aj nedostatok kvalifikovaných učiteľov informatiky.

SkryťVypnúť reklamu

Líderka pre firemné občianstvo z Accenture na Slovensku Alena Kanabová upozornila, že rastúci tlak na kvalitné informatické vzdelanie vytvára najmä trh práce, čo potvrdzuje fakt, že s požiadavkou na digitálne zručnosti pri hľadaní zamestnania, pri nástupe do nového zamestnania, pri rozbiehaní podnikania alebo živnosti, sa stretlo až 68 percent mladých, pričom 60 percent uchádzačov sa stretla buď s požiadavkou na pokročilé alebo až expertné zručnosti. Takmer štyria z desiatich opýtaných si pre vyššie nároky zamestnávateľa alebo situácie museli svoje digitálne zručnosti zvýšiť či rozšíriť. Spoločnosti Telekom si uvedomuje nedostatok kvalifikovaných učiteľov, a preto pred štyrmi rokmi spustil digitálno-vzdelávací program Enter. „Spolu s partnermi Aj Ty v IT a Učíme s hardvérom sa sústreďujeme na podporu programovania a vytvárania projektov, ktoré majú pomôcť s rozširovaním digitálnych zručností u mladej generácie," uviedla expertka CSR spolčnosti Slovak Telekom Tatiana Švrčková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 243
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 295
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 102
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 170
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 812
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 274
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 546
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu