BRATISLAVA. Od mája sa začína úvodná fáza pokračujúcich reformných procesov v polícii. V rámci nej vznikne nová pozícia viceprezidenta Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť. Podľa polície vychádza z potreby kvalifikovaného riadenia prípravy reorganizácie.
Do funkcie bol dňom 1. mája vymenovaný Rastislav Polakovič. Ten po tom, čo minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odvolal šéfa polície Štefana Hamrana, dočasne zastával post prezidenta Policajného zboru. Po vymenovaní Ľubomíra Soláka za riadneho šéfa polície sa Polakovič stal riaditeľom dopravnej polície.
Zachovaný zostane aj existujúci post viceprezidenta, po novom viceprezidenta pre službu kriminálnej polície a migráciu. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.
"Viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť bude odborným garantom funkčného a vyváženého nastavenia regionálnych organizačných štruktúr Policajného zboru. V podmienkach krajských a okresných riaditeľstiev Policajného zboru a na jednotlivých typoch základných útvarov bude zodpovedný za nastavenie kritérií pre určenie optimálneho počtu policajných miest v závislosti od charakteru a špecifík územných obvodov," načrtol hovorca.

Prečo dochádza k reorganizácii
Rozdelením úloh medzi dvoch viceprezidentov sa podľa polície výrazne zvýši akcieschopnosť na základe operatívne získaných informácií o vývoji bezpečnostnej situácie na Slovensku a v zahraničí, pripravenosť služieb na adekvátnu promptnú reakciu prostredníctvom účinných bezpečnostných opatrení a vysoký stupeň nasadenia pri zisťovaní a odhaľovaní najzávažnejších foriem kriminality, vrátane zachytávania signálov o prípadných teroristických a extrémistických hrozbách.
"Nemenej dôležitou agendou bude aj priebežné vyhodnocovanie aktuálneho vývoja v oblasti legálnej a nelegálnej migrácie, s ňou spojených rizík a iniciovanie vhodných komplexných opatrení. Prioritou aj naďalej zostáva zabezpečenie bezpečnosti obyvateľov, ochrana života, zdravia a majetku občanov," dodal Slivka.
Plánované zmeny v polícii sú podľa hovorcu zamerané na stabilizáciu, respektíve posilnenie útvarov, ktoré v súčasnosti bojujú s nedostatočným obsadením miest.
"Cieľom celkovej reorganizácie Policajného zboru je účelné a efektívne rozloženie síl a prostriedkov," skonštatoval Slivka. Najmä základné útvary, pozície na okresných a krajských riaditeľstvách, ktoré sú dlhodobo neúnosne preťažené, majú byť vďaka reorganizácii posilnené o ďalších policajtov.
Na NAKA je priveľa ľudí
Naopak, neprimerane veľké personálne obsadenie a neprehľadnú agendu majú podľa polície Národná kriminálna agentúra a Národná centrála osobitných druhov kriminality. Personálne stavy týchto útvarov by chceli efektívnejšie využiť.
Prezidiálne útvary sa majú venovať len najzávažnejšej trestnej činnosti, kriminalite s medzinárodným presahom a tak, ako doposiaľ prípadom, kde je dôvod uplatnenia ich výberovej príslušnosti.
Polícia deklaruje, že k reorganizácii pristupuje veľmi citlivo aj s ohľadom na finančné prostriedky poskytnuté z plánu obnovy.