SME

Vstup do EÚ bol najvýznamnejším míľnikom v dejinách Slovenska (reakcie)

Slovensko vstúpilo do Európskej únie pred 20 rokmi.

Vstup Slovenska do EÚ považuje za najvýznamnejší míľnik aj minister zahraničných vecí Juraj BlanárVstup Slovenska do EÚ považuje za najvýznamnejší míľnik aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovensko v stredu oslavuje 20 rokov od vstupu krajiny do Európskej únie. Slovenská republika sa členom EÚ stala 1. mája 2004.

Prečítajte si, ako na toto výročie reagovali politici a politické strany.

Juraj Blanár (Smer), minister zahraničných vecí

Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie patrí dodnes k najvýznamnejším medzníkom v dejinách našej samostatnej štátnosti, uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer).

Poukázal na to, že cesta Slovenska do Európskej únie nebola priamočiara. "Museli sme prejsť náročným transformačným procesom a splniť politické aj ekonomické kritériá nevyhnutné pre naše členstvo," ozrejmil minister.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že žiadosť predložila vláda Slovenskej republiky ešte v roku 1995 a o štyri roky neskôr otvorila Európska komisia prístupové rokovania.

Načítavam... Európsku úniu vidíte v každom námestí a v každej ceste (30. 4. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

"Enormné úsilie, ktoré Slovenská republika vyvinula, umožnilo, že sme úspešne dobehli skupinu štátov, ktoré začali rokovania o dva roky skôr. Podporu vyjadrili aj Slováci, ktorí sa zúčastnili dodnes jediného platného referenda, ktoré sa uskutočnilo na Slovensku, a víziu členstva v EÚ podporilo v roku 2003 takmer 93 percent účastníkov," skonštatoval.

Vstup do Únie podľa jeho slov otvoril Slovensku príležitosti, ktoré naplno využilo. "Prijali sme, čo nám EÚ ponúka, či už je to spoločný Schengenský priestor, jednotný trh, spoločná mena. Toto je naším príspevkom pre fungovanie Európy a toto nás robí silnejšími," povedal Blanár.

SkryťVypnúť reklamu

Poukázal na to, že vďaka vstupu do Schengenského priestoru sa na 94 percentách našich hraníc zrušili hraničné kontroly. Zavedenie eura v roku 2009 zas podľa neho posilnilo pozíciu Slovenska na európskych a svetových trhoch.

"Euro nás chráni voči kurzovým výkyvom a rovnako uľahčuje cestovanie," doplnil minister.

Mimoriadne špecifickou skúškou v rámci členstva v EÚ podľa neho pre Slovensko bolo úspešne viesť v roku 2016 predsedníctvo v Rade Európskej únie. "Prinieslo nám väčšiu viditeľnosť, ukázali sme schopnosť viesť Európsku úniu a prispieť k riešeniu mnohých problémov. Pod naším vedením sa EÚ podarilo uzavrieť viaceré dôležité dohody, napríklad ratifikovať Parížsku dohodu o zmene klímy či podpísať obchodnú dohodu s Kanadou," vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že Slovensku sa rovnako podarilo získať prvú európsku agentúru so sídlom na Slovensku a v Bratislave tak už takmer päť rokov pôsobí Európsky orgán práce.

Cesta, ktorou krajina prešla, je podľa šéfa rezortu diplomacie dôkazom, že Slovenská republika vie bojovať za svoje záujmy. "A práve preto chceme dnes, v procese rozširovania EÚ, pomôcť i ďalším štátom a zdieľať naše skúsenosti z integračného procesu pre našich partnerov, či už krajinám západného Balkánu, alebo našim východným susedom," doplnil.

Súvisiaci článok Slovenský integračný príbeh je podľa Figeľa dodnes inšpirujúci aj pre mnohých v zahraničí Čítajte 

Sloboda a solidarita

Vstup Slovenska do Európskej únie bol najvýznamnejším míľnikom aj podľa strany SaS. Únia podľa nej síce nie je bezchybná, no našej krajine garantuje slobodu a prosperitu.

Z členstva pramenia aj mnohé ďalšie výhody, dodáva strana.

SkryťVypnúť reklamu

"Pred 20 rokmi sme presne nevedeli, čo bude pre nás členstvo v EÚ znamenať, no čakali sme, že bude mať pozitívne prínosy. A tak aj bolo, pričom je pre nás priaznivé stále. Preto považujem naše rozhodnutie stať sa členom európskeho spoločenstva krajín, pre takú malú krajinu, akou je Slovensko, za mimoriadne prospešné," skonštatoval líder kandidátky SaS do volieb do európskeho parlamentu Richard Sulík.

Za najpozitívnejšie, čo Slovensku členstvo v EÚ prinieslo, považuje jednotný trh, ukotvenie v právnom rámci aj v silnom systéme bŕzd a protiváh i slobodu pohybu.

Sulík zároveň poznamenal, že treba poukazovať tiež na nedostatky EÚ, aby "bolo aj ďalších 20 rokov členstva Slovenska v EÚ takých výhodných, ako tomu bolo doteraz".

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čo pre nás vlastne Európska únia urobila? Odpovedajú Dzurinda, Káčer či Radičová Čítajte 

Peter Pellegrini, zvolený prezident

Zvolený prezident Peter Pellegrini chce robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo plnohodnotným členom veľkej európskej rodiny. Zároveň deklaroval, že na prvom mieste preňho bude obrana slovenských národnoštátnych záujmov.

Vstup do EÚ považuje Pellegrini za jeden z najvýznamnejších míľnikov histórie Slovenska.

"Želám si, aby nás po júnových voľbách v Európskom parlamente reprezentovali ľudia, ktorí sa neboja prehovoriť vtedy, keď sa treba zastať svojej vlasti a obhajovať jej záujem," dodal na sociálnej sieti.

Hlas

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) je podľa vlastných slov na členstvo SR v EÚ hrdý. "Slovensko je historicky aj hodnotovo pevnou súčasťou európskej rodiny," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň skritizoval niektoré návrhy v europarlamente. Na prvom mieste podľa neho musia byť záujmy Slovenska. Členstvo ocenil aj minister investícií Richard Raši (Hlas). Poukázal na prínos európskych zdrojov. "Vďaka EÚ a eurofondom sme vybudovali 238 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest," dodal.

Aj šéf rezortu školstva Tomáš Drucker (Hlas) považuje členstvo v EÚ za kľúčové. Myslí si, že Slovensko sa musí v rámci spoločenstva učiť lepšie presadzovať vlastné záujmy.

"Z pohľadu rezortu školstva je rozhodne najväčšou výzvou odchod množstva mladých ľudí do zahraničia. Aj to je dôsledok slobody, vytvára na nás všetkých tlak, aby sme mladým ponúkali kvalitnejšie vzdelávanie aj lepšie príležitosti na dobrý život," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas) označil vstup Slovenska do EÚ za dôležitý míľnik.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) zase Úniu považuje za spoločnosť, ktorá dokáže budovať prosperitu a stabilitu v Európe.

SNS

Šéf envirezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma členstvo ako príležitosť môcť Európu spoluvytvárať. Treba z toho podľa jeho slov vyťažiť čo najviac.

"Prosperujúca, bezpečná a slobodná Európa, rešpektujúca identitu národných štátov je dobrý projekt, ktorý je však v ohrození," doplnil.

Skritizoval, že EÚ sa začala využívať aj ako nástroj na presadzovanie čoraz absurdnejších politík "proti vôli ľudí a národných štátov".

Progresívne Slovensko

Podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka pripomenul, že členstvo Slovenska v Európskej únii nie je garantované ani samozrejmé. Bez členstva by bolo Slovensko omnoho zraniteľnejšou a chudobnejšou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu

Šimečka je presvedčený, že šlo o jednu z najdôležitejších udalostí slovenských dejín, ktorá je porovnateľná so SNP alebo Novembrom '89.

"Členstvo Slovenskej republiky v EÚ je jednoznačne pozitívne a dôležité a je mi ľúto, že 20 rokov po vstupe treba opakovať, aké sú jeho výhody," poznamenal Šimečka.

Poukázal na to, z členstva čerpá Slovensko geopoliticky, ekonomicky, bezpečnostne a spoločensky. Krajina žije v mieri, je rovnocenným partnerom veľkým štátom, má voľné hranice, stabilnú menu a využíva eurofondy.

"Som rád, že si môžeme povedať, že sme hrdým, rovnocenným a vyspelým členom EÚ," skonštatoval Šimečka.

Súčasná vláda podľa neho ťahá Slovensko preč z Únie na východ. Šimečka tvrdí, že Slovenská republika čelí kritike, má konflikt s európskymi inštitúciami a partneri sa obávajú zdieľať so slovenskou vládou citlivé informácie.

SkryťVypnúť reklamu

"Trajektória je veľmi zlá, skoro by som povedal desivá, a treba si v každej chvíli uvedomovať, že to nie je samozrejmé, garantované a nie je to naveky. Nech nám je Veľká Británia a brexit odstrašujúcim príkladom a mementom," povedal. Zároveň vyzval Slovákov, aby prišli voliť v júnových eurovoľbách.

Kandidátka PS do volieb do Európskeho parlamentu a bývalá diplomatka Ľubica Karvašová priblížila, že po vstupe do Únie začalo Slovensko veľmi rýchlo dobiehať západné krajiny a úroveň v členských štátoch.

"Lebo ako malá a proexportná ekonomika nám svedčí byť súčasťou spoločného európskeho trhu. Aj pracovné miesta, ktoré na Slovensku vznikli od roku 2004, tu máme vďaka tomu, že sme súčasťou Európskej únie a jednotného trhu," podotkla Karvašová.

SkryťVypnúť reklamu

KDH

Kvalita života na Slovensku sa po vstupe do Európskej únie podľa KDH výrazne zlepšila. Slovensko dostáva podstatne viac peňazí, ako do spoločnej európskej kasy dáva.

"Z európskych peňazí sa stavajú a rekonštruujú školy, škôlky a nemocnice, budujú cesty, modernizujú železnice, zlepšujú zručnosti a kvalifikácia, podporujú pracovné miesta, chráni životné prostredie a realizujú ďalšie projekty, čo napomáha rozvoju krajiny," skonštatovalo opozičné hnutie.

Slovensko podľa KDH profituje z prístupu k jednotnému trhu EÚ, čo znamená voľný pohyb kapitálu, služieb, tovaru a pracovníkov, a to podporuje rast hospodárstva. "Eurom platíme v 20 krajinách a neprerábame na kurzoch. Všade máme jednotnú záruku dva roky, tovar kúpený cez internet môžeme vrátiť do 14 dní, v EÚ sa zrušili roamingové poplatky," vysvetlilo.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný pohyb osôb v rámci EÚ umožňuje Slovákom cestovať a pracovať v iných členských štátoch bez obmedzení. Bez víz sa môžu dostať do 184 krajín sveta vrátane USA a Kanady, priblížilo KDH.

Pripomína, že slovenský pas je vďaka tomu deviatym najsilnejším pasom na svete. Na prácu v Únii tiež nepotrebujú Slováci pracovné povolenie, funguje aj kultúrna výmena a vzdelávanie.

Za výhodu členstva v EÚ považuje hnutie aj mier, stabilitu a prosperitu. Tvrdí, že ide o priestor, kde sa ctí ľudská dôstojnosť, demokracia, ľudské práva, právny štát, rovnosť a sloboda.

Hnutie Slovensko

Pre Slovensko sú európski partneri dôležití. Aj v súčasnosti pomáhajú pri ochrane nášho štátu a stoja pevne na strane demokracie, skonštatovalo hnutie Slovensko.

"Dvadsať rokov sme hrdým členom a zodpovedným partnerom. Spoločne čelíme ťažkým krízam a spoločne prežívame úspechy," skonštatovalo hnutie Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Vstup SR do EÚ považuje za úspešný príbeh aj poslankyňa parlamentu a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

"Vďaka EÚ sa postavili alebo obnovili stovky kilometrov ciest, zateplili sa budovy, zrekonštruovali sa školy, zlepšila sa ochrana ovzdušia a vôd, vytvorili sa lepšie podmienky pre podnikanie," podotkla. Zároveň skritizovala postoj súčasnej vládnej koalície voči EÚ. Myslí si, že koaliční politici ju vnímajú len ako "dojnú kravu".

Rudolf Schuster, bývalý prezident

Podľa bývalého prezidenta Rudolfa Schustera musí Slovensko poznať svoje miesto vo svete, a to je v Európskej únii. Podľa Schustera by Slovenská republika mala do tohto zoskupenia prispievať námetmi aj objektívnou kritikou.

K vstupu Slovenska do EÚ podľa neho pomohol prostredníctvom komisára EÚ pre rozširovanie Güntera Verheugena aj vtedajší nemecký prezident Johannes Rau, s ktorým mal Schuster dobré osobné vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

"Verheugen dostal od prezidenta Raua tak trochu úlohu. Pošepkal mi, že ho nesmieme verejne napádať, že on vie, čo má robiť, že nám poradí, ako splniť kritériá," zaspomínal s tým, že tie boli prísne, no Verheugen bol nápomocný.

"Niežeby nám toleroval neplnenie, ale vždy nám pošepkal, kde robíme chyby," dodal. Pripomenul, že bez vstupu do NATO by Slovensko nebolo ani v EÚ.

Významná bola aj spolupráca v rámci V4. "Boli sme jednotní, spolupracovali sme. Pripravovali sme sa, ako to bude fungovať, keď nebudú hranice medzi nami. Mali sme väčšie slovo, keď sme úzko spolupracovali, ako keby išiel každý sám za seba," skonštatoval s tým, že sa aj vzájomne podporovali.

Referendum o vstupe Slovenska do EÚ vyhlásil Schuster na 16. a 17. mája 2003. Zúčastnilo sa na ňom 52,15 percenta oprávnených voličov, pričom súhlas s členstvom vyjadrilo 92,46 percenta hlasujúcich. Doteraz je jediným platným referendom, ktoré sa na Slovensku konalo.

SkryťVypnúť reklamu

Schuster v neho veril. Pripomenul, že sa podarilo presvedčiť aj expremiéra Vladimíra Mečiara.

"Spočiatku to nepodporoval. Pozval som ho do Prezidentského paláca, naozaj sme sa kamarátsky stretli. Nakoniec prišiel medzi nás aj s tou vlajkou (vlajkou EÚ, pozn. TASR), keď sme sa stretli v Prezidentskom paláci a išli sme referendum propagovať do ulíc. Nikto neveril, že pôjde s nami," povedal s tým, že si to vážil.

Súvisiaci článok Pamätnú prechádzku po meste si Mečiar užíval. Účet v kaviarni zaplatil Dzurinda Čítajte 

Slovensko by už ako členská krajina EÚ malo podľa Schustera presadzovať aj svoje záujmy. Ak si ako člen plní svoje povinnosti, má mať aj právo na nároky.

"Ten globalizovaný svet a Slovensko ako také, päťmiliónové, si musí vidieť svoje miesto vo svete. Naše miesto je v tej EÚ, ale nielen byť platným členom, ale aj si svoje vyžadovať a kriticky postupovať. Ale musíme byť jednotní, najmä smerom von. Sú veci, kde končí politická strana a kde začína Slovensko. A tam by sme mali byť jednotní. Zatiaľ nám to nefunguje, no budeme sa to musieť naučiť," spresnil exprezident.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti dodal, že EÚ nie vždy chápe, akou cestou si Slovensko v rámci bývalých socialistických a postkomunistických krajín prešlo.

"Mali sme nejakú odbočku z vývoja, ktorý nastal po druhej svetovej vojne, a preto by mala byť EÚ voči nám v niektorých veciach tolerantnejšia a pri niektorých krokoch nás skôr pochopiť. Samozrejme, povinnosti si ako člen musíme plniť, tam žiadne výnimky neexistujú. Nemôžeme len žiadať, a keď ide o plnenie, tak byť 'hluchonemí'," vysvetlil Schuster.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 511
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 576
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 722
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 648
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 586
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 238
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu