Po dokončenom obchvate mesta túžia roky, no skôr ako v roku 2030 tu nepostavia ani rýchlostnú cestu R2 a vlak sa sem z Bratislavy vyslovene terigá.
Keď sa skupina Karpina vysmieva slovenskej malosti, spieva o Prievidzi ako o najväčšej diere. Turisti chodia viac do neďalekých kúpeľov či na zámok.
Cestou z vlakovej stanice smerom do centra prejde človek okolo sochy baníka, ktorú aktivisti na protest celú zabalili do alobalu. Ako reakciu na nedostatočné vyšetrenie kauzy bývalého poslanca Smeru Vladimíra Jánoša z roku 2015, ktorý tiež balil do alobalu, ale peniaze - aby ich ochránil pred požiarom.
Čo stojí v Prievidzi za videnie, sa nehľadá ľahko. Miestni nás posielajú na Mariánsky vŕšok alebo "staré" sídlisko.

To prvé je vyhliadka s kostolom z roku 1260 Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, to druhé je najstaršie prievidzské sídlisko Píly so sgrafitovou výzdobou. Sú to autorské diela na fasádach domov, napríklad aj od Milana Laluhu.
„Nikde ich nie je v rámci jedného obytného súboru tak veľa ako v Prievidzi. Je to živá galéria vo verejnom priestore s bohatým zastúpením umelcov a do veľkej miery zachovaná v pôvodnom stave,“ hovorí výtvarník Tomáš Pekár, ktorý sa venuje ich zachovaniu v rámci projektu novesidlisko.sk.

Cestou od sochy baníka do centra treba ešte vojsť do neskorobarokového piaristického Kostola Najsvätejšej Trojice. Práve výzdobou interiéru patrí k najhodnotnejším barokovým kostolom na Slovensku i v strednej Európe.
Aj ďalšie, viac či menej skryté poklady, stojí za to na hornej Nitre hľadať. Nie sú síce v podzemí, no môžu byť dokonca príkladom pre celú krajinu:
snaha o kultúrne-komunitné centrum v bývalej baťovej továrenskej budove, kde dnes sídlia aj holuby, v Partizánskom unikátny projekt na tepelné hospodárstvo 4. generácie, výhľadovo pätnásť kilometrov banských chodieb v Bani Nováky kompletne zatopených vlažnou vodou s potenciálom na výrobu tepla, baníci, ktorí idú pracovať do nemocnice alebo k sústruhu, primátorka Prievidze, ktorá mala odvahu postaviť sa na námestie a nahlas povedať, o čom sa roky len šepkalo.
Mesto bez plynu
Špecificky energetika je v bývalom uhoľnom regióne veľkou témou.
Čo je napríklad 4. generácia centrálneho zásobovanie teplom? Na Slovensku je všeobecne preferované predlžovanie životnosti súčasných systémov zásobovania teplom.
"Potrebujeme ich transformovať na bezuhlíkové a nízkoteplotné. Volá sa to 4. generácia centrálneho zásobovania teplom. Obnovíte budovy, vybavíte ich inteligentnými meračmi. Voda, ktorou vykurujete, potom môže mať nižšiu teplotu a vy môžete efektívne zapojiť obnoviteľné zdroje," opisuje Lenka Ilčíková z mimovládnej organizácie Priatelia Zeme-CEPA, ktorá sa v regióne hornej Nitry dlhodobo venuje projektom udržateľnej energetiky.
S mestom Partizánske spolupracuje na pilotnom projekte, ktorý zaujal aj Brusel. "Neviem, ako sa zatraktívňujú regióny, nie je to moja téma, ale tu si želám inovácie a možno sa o desať rokov ľudia budú chodiť pozerať práve do Partizánskeho, ako sa vykuruje mesto bez plynu," dodáva so zápalom pre vec.
Slon v miestnosti
Ukončenie ťažby na hornej Nitre bolo ako mať v miestnosti slona, o ktorom každý vie, ale nikto to nepovie nahlas.