BRATISLAVA. Súd s bývalým bosom podsvetia Mikulášom Černákom odročili na neurčito. Je totiž potrebné počkať si na spis z Okresného súdu v Prešove a následne súd priberie do konania aj znalcov.
Pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení by sa mali vyjadriť k psychickému stavu Černáka a k jeho spôsobilosti na návrat do normálneho života.
"Tento rok by sa to malo stihnúť, to áno," reagoval na odročenie na neurčito prokurátor Peter Repa. Lehota na vypracovanie posudkov je 60 dní. Priberať do konania by sa mali znalci z odboru psychológia a psychiatria.
Výsledok si prokurátor odhadnúť netrúfol.
"Tú prax nemáme, ide o prvého takéhoto doživotne odsúdeného, ktorý žiada podmienečné prepustenie," dodal Repa.
Verejné zasadnutie sa vo štvrtok podarilo otvoriť na druhý pokus. Po minulotýždňovej administratívnej prekážke tentoraz senát pod vedením Petra Vrbjara konštatoval, že sú splnené všetky podmienky na konanie o podmienečnom prepustení.
"Budú riešené otázky, či sú alebo nie sú splnené podmienky na podpomienečné prepustenie na slobodu," oznámil Vrbjar.
Ako jeho vlastná žiadosť
Žiadosť o prepustenie Černáka na slobodu podalo občianske združenie Reštart - Nový život. Zároveň súd požiadalo o vylúčenie verejnosti z pojednávaní. Senát hneď na úvod oznámil, že tejto žiadosti nevyhovel.
Černák na súde povedal, že chce presvedčiť súd aj verejnosť, že pri žiadosti o podmienečné prepustenie nekalkuluje. Senát požiadal, aby žiadosť podanú občianskym združením, bral aj ako jeho vlastnú žiadosť.
Rozdiel je v tom, že ak by súd žiadosť zamietol, občianske zduženie by mohlo podať rovnaký návrh každý rok. Avšak ak žiadosť podáva samotný odsúdený, po zamietnutí môže skúsiť ďalší pokus až po troch rokoch.
"Plne si uvedomujem skutky, ktoré som spáchal v deväťdesiatych rokoch a úprimne sa hanbím za túto súčasť môjho života. Nedá sa však vrátiť minulosť a ani to neviem ovplyvniť," prihováral sa Černák sudcom.
Resocializačný plán majú pripravený
Na súde zaznela aj celá žiadosť spomínaného občianskeho zduženia, za ktoré vystupuje štatutárna zástupkyňa Adina Ioana Popa, ktorá hovorí o tom, že pre Černáka majú už vopred pripravený 180-dňový resocializačný plán, ktorý by plnil na slobode, ak by súd povolil prepustenie.
Advokáti Černáka zas poukazujú na historicky zrejme vôbec prvé odporúčanie väznice na vyhovenie žiadosti o prepustenie pre človeka, ktorý je u nás odsúdený na doživotie.
Prokurátor hneď na úvod pojednávania upozornil súd, že podľa neho nie sú splnené formálne podmienky na rozhodovanie, keďže návrh občianskeho združenia Reštart považuje za nekvalifikovaný.
Súd požiadal, aby najprv preskúmal splnenie týchto formálnych dôvodov, a to ešte pred začatím samotného dokazovania.
Doživotie za šesť vrážd. Oficiálne
Černák sa podľa verdiktu súdu v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb, pričom išlo o úmyselné usmrtenia vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok.
V roku 2000 si Černák už z väzenia objednal smrť podnikateľa Mariána Karcela. Odsúdený začal neskôr spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Okresný súd v Banskej Bystrici v tejto súvislosti na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám.
Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.

Beata
Balogová
