BRATISLAVA. Sviatok práce v posledných rokoch slávia ako za čias komunizmu.
V malej obci v Trnavskom kraji sa prezlečú za zdravotné sestry, pionierov alebo príslušníkov Verejnej bezpečnosti a v dobových autách sa premávajú po obci. Počas stavania prvého mája vejú červené vlajky.
A hoci akciu s názvom "retrosprievod" v obci Dechtice usporiadali už piaty rok, tohtoročná výzdoba niektorých obyvateľov pobúrila. Na balkóne viseli portréty komunistických pohlavárov a jedného z ideológov komunizmu.
„Na tom balkóne bol zavesený portrét nášho pána bývalého prezidenta Gustáva Husáka, potom tam bol Vladimír Iľjič Lenin a tuším Karl Marx alebo Friedrich Engels (bol to Engels - pozn. red) ,“ povedal starosta obce Karol Zachar, zvolený za Smer.
Hovorí, že fotografie na balkón zavesili z recesie, a odmieta, že by tak obec propagovala zločinecký režim. „Netreba v tom vidieť nič zlé, ani nejakú propagáciu, už kto má na to aký názor, to je každého vec, to ani nechcem komentovať."
Obyvateľ Dechtíc, ktorý SME na portréty upozornil, má celkom iný názor. „Nemal by som problém s tým, že idú ľudia robiť sprievod, ale neschovávajme za sprievod propagáciu ľudí, ktorí už dávno nemajú čo visieť na verejných budovách,“ hovorí mladý muž, ktorý nechce byť menovaný.
V článku sa dočítate:
- ako v Dechticiach vyzerajú oslavy prvého mája,
- čo si o akcii myslí Ústav pamäti národa,
- ako sa k oslavám postavila polícia,
- ako dopadlo vyšetrovanie podpredsedov parlamentu.
Kladie si otázku, či na budúci rok vystavia na balkón aj portrét J. V. Stalina. Myslí si, že väčšina ľudí, ktorí sa na sprievode zúčastňujú, s komunizmom sympatizuje.
„Keď to bolo povinne nariadené v rámci komunizmu, tak na to frflali, a teraz ledva čakajú na oslavy prvého mája a idú nejaký spomienkový optimizmus vyťahovať,“ myslí si.
Máj s dávkou recesie
Stavanie mája s dávkou recesie - tak sa volá video, ktoré zaznamenáva akciu z roka 2019. Retro sprievod sa začína od miestneho družstva a končí sa na námestí, kde stavajú máj ozdobený trikolórou. Na akcii sa podľa starostu zúčastňujú stovky ľudí, tento rok to odhaduje na 800.
„Po sprievode si dáme nejaké občerstvenie, vínko a guláš. V kultúrnom dome hrá dychová hudba, ľudia tancujú, spievajú, bavia sa, deti dostanú nejakú sladkosť. No je to pekné, že sme všetci spolu,“ zhodnotil Zachar.
Obrazy vraj usporiadatelia zvesili z obecného balkóna hneď na druhý deň ráno.
„Postupne to nejako vylepšujeme a tak sme si mysleli, že aj toto je nejaké ešte vylepšenie tých vtedajších predstaviteľov,“ dodáva starosta s tým, že nezaznamenal žiadne negatívne ohlasy.
Obyvateľ Dechtíc, s ktorým sa denník SME rozprával, tvrdí, že na akcii sa zúčastnil aj kopec detí. „Čo si z toho sprievodu odnesú, že obdobie komunizmu bolo fajn? Nie je to smer, ktorým by sme sa mali uberať,“ zdôrazňuje.
Za vrcholne nevhodné považuje, že na čele sprievodu išiel miestny kňaz. „Pred desiatimi rokmi u nás pôsobil kňaz, ktorý bol zavretý v uránovej bani, a dnes ide do prvomájového sprievodu iný farár."
Iné dva zdroje, ale denníku SME potvrdili, že farár sa na podujatí nezúčastnil. (aktualizované v piatok, 3. mája o 17:10)
Za komunizmu cirkevných predstaviteľov prenasledovali a bolo ľahké im pripísať nejakú "protištátnu činnosť". Jedným z trestov boli nútené práce v uránových baniach.
Miestny poslanec za KDH Pavol Danko Dominik Sliva na obhajobu podujatia pripomína víkendové podujatie, ktorým si v miestnej farnosti pripomenuli obete násilnej likvidácie mužských a ženských rehoľných rádov z roku 1950.
„Na spomienkovom večere sa zúčastnil aj historik Patrik Dubovský. Spomínali sme tam na rehoľné sestričky, ktoré boli vyvezené,“ hovorí Sliva.
ÚPN: Prejav neúcty k obetiam
Po prebratí moci v Rusku sa stal Lenin vodcom Sovietskeho zväzu. Jeho politický program bol zameraný na likvidáciu kapitalizmu a zavedenie komunistického režimu, čo sprevádzala cenzúra a masové čistky. Výsledkom tzv. červeného teroru boli milióny mŕtvych.
Gustáv Husák bol hlavnou tvárou tzv. normalizácie po sovietskej okupácii Československa v roku 1968.
Ústav pamäti národa, ktorý vznikol na skúmanie totalitných režimov, si myslí, že verejný prejav sympatií ku komunistickému hnutiu vrátane vystavovania podobizní jeho predstaviteľov je trestným činom.
„Vzhľadom na to, že v obci Dechtice bol 30. apríla 2024 prvomájový retrosprievod, išlo pravdepodobne o nevhodnú recesiu. V každom prípade je to prejav neúcty voči
obetiam zločineckého komunistického režimu,“ napísal hovorca ústavu Michal Miklovič.
Polícia nedostala na sprievod žiadny podnet ani trestné oznámenie a tak ho zrejme ani vyšetrovať nebude. Obvodné oddelenie v Jaslovských Bohuniciach vraj obec o pochode vopred informovala.

Od roku 1996, keď parlament za vlády Vladimíra Mečiara schválil zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického režimu, súdy nevydali jediné rozhodnutie, ktoré by propagandistov komunizmu odsúdilo.
Do stratena išli aj prešľapy vrcholných predstaviteľov. Jeden z podpredsedov parlamentu Ľuboš Blaha si krátko po parlamentných voľbách v kancelárii zavesil obraz komunistického revolucionára Ernesta "Che" Guevaru, druhý podpredseda Andrej Danko zasa rečnil pred obrazom Stalina na zjazde KSS.
V oboch prípadoch polícia podľa informácií SME koncom marca vyšetrovanie stopla, poslanci podľa nej nespáchali trestný čin.

Beata
Balogová
