BRATISLAVA. Budú mať rozdeľovanie peňazí v kultúre na starosti nominanti ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) alebo ostane v rukách odborníkov?
Zámeru ministerky na ovládnutie Fondu na podporu umenia aspoň zatiaľ bráni jedna z troch koaličných strán – Hlas.
Fond s rozpočtom 20 miliónov ročne rozdeľuje peniaze v kultúre. Hlas pritom odmieta podporiť zmeny, ktoré pretláčajú Šimkovičová aj predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS).
Rozhodovanie o dotáciách chce SNS preniesť z komisií, v ktorých sú zastúpení odborníci, na radu, v ktorej by mali väčšinu ministerkou navrhnutí nominanti.
Vo štvrtok preto už po tretí raz koalícia presunula záverečné rokovanie a hlasovanie k návrhu o fonde, a to o týždeň - na štvrtok 9. mája.
Návrh na opätovné odloženie hlasovania predniesol po dohode s poslaneckými klubmi Smeru a SNS poslanec Hlasu Roman Malatinec, ktorý sa téme venuje a za Hlas vyjednáva o zmenách.
"Pokiaľ budú kolegovia zo SNS trvať na tomto zákone, tak jeho dôsledky bude mať na rukách ministerka," hovorí Malatinec. "Dúfam, že si ešte dajú povedať. Do štvrtka vynaložím všetko úsilie, aby naše argumenty v SNS akceptovali," dodal.
Odloženie hlasovania aj ďalšieho rokovania Hlas dosiahol, lebo podľa Malatinca "nevedeli garantovať vlastné hlasy poslancov". Michelko pritom ešte necelé dve hodiny predtým vyhlasoval, že sa rozprava k novele v druhom čítaní opäť otvorí. Len tak by mohol Michelko predniesť svoj ďalší pozmeňovací návrh k zákonu.
V pléne už sedel pripravený aj minister športu a nominant SNS Dušan Keketi. Keďže poslanci už raz debatu v druhom čítaní k zákonu uzavreli, iba ministerka Šimkovičová ako členka vlády, hoci aj v zastúpení Keketiho, by mohla zabezpečiť otvorenie rozpravy.
To sa napokon nestalo a k návrhu sa parlament vráti na budúci týždeň.

Michelkov nový návrh je kombináciou už jeho predchádzajúceho pozmeňovacieho návrhu, ktorý výrazne kritizovali kultúrna obec, odborníci aj opozícia. Zároveň sa v ňom objavujú prvky „kompromisného“ pozmeňovacieho návrhu, ktorý mal predstaviť poslanec Malatinec z Hlasu.
Tento Michelkov návrh síce fondu sľubuje viac peňazí, no rovnako ako jeho predchádzajúci návrh, uberá rozhodujúce kompetencie odborným komisiám. Tie pritom zabezpečujú nestrannosť a apolitickosť FPU.
Vlastný návrh k fondu má pritom nachystaný aj Hlas.
Michelko nechce ustúpiť
Zástupcovia koaličných strán aj počas celého štvrtka rokovali o dohode na návrhu, no neúspešne. Stretávali sa ešte aj krátko pred naplánovaným hlasovaním o 17.00 hodine.
Ani v druhom pozmeňovacom návrhu Michelko nehodlá ustúpiť v najspornejšom bode. Tým je odobratie rozhodujúcich kompetencií odborným komisiám.
Michelkov návrh zbavuje odborné komisie rozhodovacej kompetencie a dáva im iba poradný hlas. O tom, ktoré projekty budú podporené a v akej výške by mala rozhodovať Rada FPU, posilnená v prospech ministerstva.
Aj druhý pozmeňovací návrh totiž počíta so zvýšením členov rady fondu z pôvodných deviatich na trinásť.
Došlo iba ku kozmetickej úprave. Aktuálny návrh hovorí o siedmich ľuďoch, ktorých nominuje ministerka bez návrhu, piatich odborníkoch a jednom členovi nominovaných regionálnou samosprávou.
Väčšie regionálne zastúpenie v FPU bola agenda, ktorú Malatinec formuloval v predchádzajúcich parlamentných debatách aj na výbore pre kultúru a médiá a jedného člena zo samospráv zjavne vníma ako ústupok Hlasu.
Kritici vidia v tomto kroku mocenský zásah, pretože rada získava rozhodovaciu právomoc a členovia vymenovaní ministerstvom budú vo väčšine. Opozičná poslankyňa Zora Jaurová (PS) uviedla, že o tom, čo sa bude v slovenskej kultúre financovať, rozhodne osem ľudí dosadených ministerstvom kultúry.
Nie je navyše jasné, kto tieto pozície obsadí. Vymenovať by ich mala ministerka Šimkovičová, o nových členoch rady však zatiaľ veľmi záhadne hovoril najmä poslanec Michelko. „Každý člen rady sa pohyboval v umení, pozná autorov, tvorbu, ocenenia autorov,“ povedal minulý týždeň v závere rozpravy. Žiadne konkrétne mená pritom nepovedal.
„Pozmeňujúci návrh poslanca Michelka je pre nás neakceptovateľný a nezlučiteľný s naším ďalším pôsobením v odborných komisiách FPU,“ uviedlo vyše 170 členov a členiek odborných komisií. Dávali tým najavo, že ak by zákon prešiel, ukončili by svoje pôsobenie v odborných komisiách. Členov a členiek odborných komisií je pritom zhruba 300 a nadpolovičný odchod odborníkov by znamenal, že fond nebude môcť komisie zostaviť.
K téme sa minulý utorok v relácii Téma na TA3 vyjadrila aj ministerka Šimkovičová. „Nech odídu tí, ktorí sa vyhrážajú a nech prídu ďalší.“
Podľa riaditeľa Rady FPU Dušana Burana by to však nebolo také jednoduché. „Toľko špecialistov, na jednotlivé oblasti umenia, ktorí by vedeli rozhodovať a zároveň neboli v konflikte záujmov, nemáme,“ povedal pre SME. Podľa jeho odhadu by postupné dopĺňanie odborníkov mohlo trvať približne rok až rok a pol.
Čo predchádzalo ďalšiemu odloženiu hlasovania
Poslanec Hlasu Malatinec, ktorý je aj podpredsedom Banskobystrického samosprávneho kraja pre kultúru, hovorí, že ak má niektorý z koaličných partnerov „dobré návrhy“, partneri by ich mali akceptovať.
Malatinec má totiž pripravený vlastný návrh, ktorý by posudzovanie pridelenia peňazí z fondu na konkrétne projekty ponechal odborným komisiám.
Až v prípade, že by rada fondu zistila „porušenie zásad hodnotenia alebo nedostatočné zohľadnenie priorít podpornej činnosti fondu“, by mohla riaditeľovi fondu uložiť, aby zmenil odporúčanie komisie. Muselo by tomu však predchádzať riadne odôvodnenie, vysvetľuje Malatinec.
Michelko pritom vo štvrtok pre SME uviedol, že Malatinec nepostaví vlastný pozmeňovací návrh. Malatinec jeho slová nepotvrdil a tvrdil, že sa o riešení v koalícii ešte budú rokovať.
Poslanec Hlasu pripomína, že ich klub sa nepodpísal pod najnovší návrh SNS.
„V takomto znení máme k ich návrhu výhrady,“ hovorí Malatinec s tým, že v klube nie je dohoda, že by ho podporili.
Ako sa klub Hlasu zachová o týždeň? "Neviem, čo bude. Budeme pokračovať v rokovaní," odpovedá Malatinec.
Viac peňazí pre regióny
Zásadnou zmenou v novom návrhu Michelka je zvýšenie peňazí, ktoré bude po novom FPU prerozdeľovať. Fond roky prerozdeľoval 20 miliónov eur a žiadosti o podporu mnohonásobne prevyšovali jeho možnosti.
Pôvodný Michelkov pozmeňovací návrh hovoril o zvýšení len o 200-tisíc eur. Schválením jeho druhého pozmeňovacieho návrhu by fond získal ešte o 10 miliónov viac. Pribudli by mu však aj nové povinnosti investícií a podpory.
Návrh vkladá povinné investície do obnovy, modernizácie a výstavby lokálnej a regionálnej kultúrnej infraštruktúry. Ide najmä o kultúrne domy, knižnice, amfiteátre, galérie, múzeá, divadlá a osvetové strediská.
"Dokázali sme vyboxovať z financií ďalších 10 miliónov, minister financií s tým ráta, odobril to," hovorí Michelko.
„Ja nepredpokladám, že by v Hlase pre jeden paragraf chceli pochovať takýto zákon. Myslím si, že by ťažko vysvetľovali svojim starostom a županom, prečo sa nepostavili za 10 miliónov na infraštruktúru v regiónoch, neviem, či im stojí jeden paragraf za to, aby išli do takej divočiny,“ uviedol vo štvrtok poobede pre SME s tým, že poslanci Hlasu si svoj postoj môžu rozmyslieť do utorka, keď sa bude o novele hlasovať.
Ďalej má FPU výraznejšie podporovať tradičnú ľudovú kultúru. Malo by ísť o materiálno-technické zabezpečenie tradičnej ľudovej kultúry a propagáciu a prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry.
Tradičná ľudová kultúra a folklór výrazne ležal na srdci aj ministerke Martine Šimkovičovej (SNS). „Ak robíte folklór a dáte si projekt na FPU, ešte v ten deň vám príde zamietnutie,“ povedala minulý týždeň v televízii TA3. Nespokojnosť s tým, že FPU viac podporuje umenie tématizujúce menšiny než folklór, povedala viackrát.
V novom návrhu sa zároveň zvýšilo percento z rozpočtu fondu, ktoré môže ministerka určiť na nejakú konkrétnu prioritu.

Beata
Balogová
