SME

Zlyhala za slovenského štátu aj mečiarizmu, dnes šíri proruskú propagandu. Načo je nám Matica?

Matica vyznieva ako mačkopes, hovorí historik.

Minuloročné matičné slávnosti pri príležitosti 160. výročia založenia inštitúcie.Minuloročné matičné slávnosti pri príležitosti 160. výročia založenia inštitúcie. (Zdroj: Matica slovenská)

Od svojho vzniku v roku 1863 prekonala dlhú cestu, na jej existenciu sa Slováci skladali v prvej veľkej úspešnej kampani. Prispievali na ňu aj Česi a Tomáš Garrigue Masaryk bol jedným z najštedrejších podporovateľov. Jej členmi boli aj Židia, aktívne spolupracovala s Ukrajincami. Bola nadstranícka a s jasnou európskou orientáciou.

Len máločo z toho sa dnes spája s Maticou slovenskou. Podľa kritikov je reliktom z čias dávno minulých a s minimálnou sebareflexiou. Zlyhala v najtemnejších obdobiach našich dejín, dodnes oživuje tiene nacionalizmu, podlieza politikom a nedokáže komunikovať s moderným Slovenskom a jeho potrebami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Konštruktívna diskusia o jej mieste chýbala už pri obnovení matice v roku 1919. Odvtedy prešlo ďalších sto rokov a v spoločnosti sa objavujú kritické ohlasy na jej pôsobenie v 21. storočí. Úlohou matičiarov i politikov je neignorovať tieto hlasy, ale naopak – viesť debatu,“ hovorí historik LUKÁŠ KRAJČÍR, ktorý sa zaoberá dejinami spolkov na Slovensku.

Matica sa opäť dostáva do pozornosti, podporuje vládu Roberta Fica, ktorá jej navýšila dotáciu, nedávno zarezonovala pri pláne vlády zriadiť etickú komisiu, ktorá má ohliadať na objektivitu verejnoprávneho telerozhlasu. Pritom sami navrhovatelia pochádzajú z prostredia konšpiračnej scény a matica šíri kremeľské dezinformácie.

Matica slovenská je dnes pre mnohých skostnatenou inštitúciou, ktorá namiesto vedy a kultúry robí politiku a vzbudzuje oveľa viac pochybností o svojom opodstatnení ako reálnej práce pre pestrú spoločnosť na Slovensku. Čím to je?

SkryťVypnúť reklamu

Debaty o tom, aké má mať matica postavenie a či má zmysel jej existencia, sa vedú už dlhší čas, zaznievajú z rôznych strán, veď je platená zo štátneho rozpočtu, teda z peňazí všetkých občanov. Je to aj otázka na funkcionárov matice, či si uvedomujú kritické hlasy a do akej miery na ne vedia a chcú reagovať a či existuje dostatočná sebareflexia v tom zmysle, že kritický pohľad je oprávnený.

Matica vznikla v 19. storočí, v roku 1863, čo vtedy ľudia od nej očakávali?

Matica slovenská bola produktom danej doby, keď vtedajšie uhorské politické elity v zmysle svojich nacionálnych maďarizačných snáh nechceli podporovať rozvoj identity nemaďarských národov v Uhorsku. Slováci si chceli pestovať vlastnú vedu, kultúru, osvetu, to však nemohli na pôde ríšskych inštitúcií, tobôž uhorských. Na 19. storočie to bola dosť inovatívna koncepcia. Ľudia mali, obrazne povedané, ako včely nosiť peľ do úľa, teda sami prispievať na tri deklarované aktivity matice, na vedeckú, kultúrnu a osvetovú činnosť, keďže im v tom vládna moc nešla v ústrety.

SkryťVypnúť reklamu

To je dosť moderný prístup, však? Presne ako dnešné mimovládne organizácie: keď niečo chceli, nespoliehali sa, že to štát či niekto iný urobí za nich, ale sami si vyhrnuli rukávy.

Určite áno. Ani dnes mimovládne organizácie nemá aktuálna štátna moc veľmi v láske, tak ako kedysi maticu nemala tá uhorská. Je to paradoxné, ale práve útoky štátnej moci na takéto spolky vedia spoločnosť zomknúť. Vznik matice treba vnímať aj v kontexte nacionalizmu 19. storočia. Inde v Európe sa zakladali vedecké inštitúcie, Francúzi, Nemci mali vlastné. A čo my Slováci? My ich nemôžeme mať?, pýtali sa mnohí.

Súvisiaci článok Stračina s Gruskom priviedli do štúdia len z Oravy 180 účinkujúcich Čítajte 

Teda Slováci nemali ani vedecké inštitúcie, ani múzeum, divadlo. Matica to mala nahradiť?

Áno, ale matica ako taká nie je vynálezom Slovákov. Aj iné slovanské národy v iných krajinách to cítili tak, že im v týchto oblastiach boli upierané práva. Napríklad Chorváti v Uhorsku, Poliaci v Rakúsku, Lužickí Srbi v pruskom, respektíve nemeckom priestore.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvorili teda alternatívnu celonárodnú inštitúciu pre vedecké, kultúrne a osvetové aktivity, ktoré sa z nacionálnych dôvodov nemohli v celoštátnych plnohodnotne realizovať. Vznikla nielen Matica slovenská, ale aj česká, moravská, ilýrska, teda juhoslovanská, lužickosrbská, sliezska.

Ako to financovali?

Vtedajší model financovania sa líšil od dnešného spôsobu financovania matice. Dnes skrátka dostane peniaze od štátu, nemusí podávať žiadne granty a podobne.

Inak povedané, nadbieha tej-ktorej vláde, aby jej dala viac?

To je ten rozdiel oproti pôvodnému modelu financovania. V roku 1863 na maticu prispievali konkrétni prispievatelia, niekto dal menej, niekto viac. Dnes sa na Slovensku veľa hovorí o úspešnej finančnej zbierke na zbrane pre Ukrajinu. Nemalo by sa však zabúdať, že podobne úspešná bola kedysi aj veľká finančná zbierka na maticu.

SkryťVypnúť reklamu

V akom zmysle?

Vtedajšia slovenská politická reprezentácia vedela nastaviť mediálny diskurz tak, aby táto inštitúcia vyznela ako potrebná. Ľudia dávali členské aj dary. Bola to jedna z prvých zbierkových kampaní Slovákov a určite jedna z najväčších.

Prispela na ňu viac ako stovka učiteľov a päťsto roľníkov a remeselníkov. K augustu 1863 vyzbierali úctyhodných 94-tisíc zlatých, to bola ohromná suma. Tisíckou prispel cisár, čo zvyšovalo renomé a aspoň navonok to oslabovalo pozíciu uhorských politikov, ktorí boli proti matici. Aj vtedy rôzni neprajníci hovorili, že načo sa to robí, aj tak je zbytočná, aj tak nikomu nepomôže. Ukázalo sa, že nemali pravdu a matica vznikla.

Ten fakt, ako sa na maticu ľudia vedeli pozbierať, vo mne vzbudzuje istú dávku hrdosti. Presne takú, ako keď ľudia prispievajú na mimovládky či na pomoc Ukrajine. Títo ľudia sú skutoční vlastenci.

SkryťVypnúť reklamu

Matica existovala len pár rokov, z hľadiska dejín to bola epizodická záležitosť. Čo sa dá zdôrazniť z jej činnosti, kým ju zastavili?

Bolo to viacero aktivít. Z tých deklarovaných mala problémy s osvetovou činnosťou, pretože zakladať miestne odbory jej nepovolili. Fungovala vlastne len v Martine. Vykonávala však prvú systematickú vedeckú činnosť, suplovala neexistujúce vedecké inštitúcie, vydávala knihy aj časopis Letopis Matice slovenskej s vedeckými príspevkami, aj keď, samozrejme, musíme to vnímať v kontexte doby.

Čo konkrétne?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAUAG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Slovensko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 346
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 134
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 792
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 555
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 242
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 715
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 360
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sebastian Čederle a Adam Húska v zápase Slovensko - Kanada na MS v hokeji 2025.

O postup do štvrťfinále MS v hokeji 2025 bojuje aj Rakúsko.


Adam Sýkora (Slovensko) a Sidney Crosby (Kanada) v slovnej výmene počas stretnutia na MS v hokeji 2025.

Teraz musíme pokoriť emócie a pripraviť sa na sto percent, vraví slovenský útočník.


Martin Turčin
Hráči Ružomberka sa radujú z gólu.

Ružomberok zvíťazil v Komárne 2:1.


Zľava Mason Marchment, Cody Ceci a Thomas Harley sa tešia po góle v zápase Dallas Stars - Winnipeg Jets v 6. semifinále Západnej konferencie play-off NHL.

Obranca Harley bol pri oboch góloch svojho tímu, rozhodol v predĺžení.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu