BRATISLAVA. Strana Hlas-SD nie je celkom stotožnená s nomináciou Štefana Harabina do Súdnej rady SR. V relácii televízie Ta3 V politike to uviedol poslanec parlamentu za stranu Hlas-SD Samuel Migaľ.
Dodal, že ho mrzí, že Slovenská národná strana (SNS), ktorá chce Harabina nominovať, pri takomto návrhu obišla Koaličnú radu. „Možno ho budeme podporovať na takej úrovni, ako on podporoval Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách,“ vyjadril sa Migaľ na margo toho, či by strana Hlas-SD Hrabina podporila.
Nie šťastné oznámenie
Harabin, rovnako ako predseda Hlasu Pellegrini, kandidoval v nedávnych prezidentských voľbách, skončil na treťom mieste, a teda nepostúpil do druhého kola volieb. K podpore kandidáta v druhom kole volieb, kam postúpili Ivan Korčok a Peter Pellegrini, sa vyjadril, že jeho voliči sú inteligentní a vedia, čo majú robiť. Migaľ pripustil, že ak SNS bude na Harabinovej nominácii trvať, budú si musieť sadnúť a reálne sa tým zaoberať.
Poslanec Richard Glück (Smer-SD) nepovažuje za úplne šťastné, že SNS oznámila takto exponované meno cez médiá. Sám je toho názoru, že členovia Súdnej rady SR by nemali mať politickú minulosť. Zároveň si myslí, že je potrebné zabezpečiť riadny chod Súdnej rady.
Poslanec NR SR Marián Čaučík (KDH) dôrazne odmietol, že by Kresťanskodemokratické hnutie Harabina podporilo, poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) jeho nomináciu opakovane označila za škandalóznu.
Andrej Danko zase v relácii RTVS O 5 minút 12 trval na tom, že SNS má právo nominovať členov do Súdnej rady. Šéf SNS priznal, že Harabina strana oslovila a dodal, že on sám nie je človekom, ktorý by menil názor. „Nechajte to na SNS. My sme si za to zodpovední. Nás budú voliči posudzovať,“ vyjadril sa.
Dankov diskusný oponent poslanec a predseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling reagoval tak, že najprv to považoval za návrh zo satirickej stránky Zomri.
SNS plánuje navrhnúť za člena Súdnej rady SR exministra spravodlivosti a niekoľkonásobného kandidáta za prezidenta Štefana Harabina. Pred časom o tom informoval na sociálnej sieti poslanec Rudolf Huliak (poslanecký klub SNS).
Otvorí sa Koaličná zmluva?
Hostia relácie sa zaoberali aj možnosťou otvárania Koaličnej zmluvy. V Hlase na to dôvod nevidia. Riadny chod parlamentu je podľa Migaľa zaistený. Opakovane poprel, že by strana Hlas mala v úmysle prepustiť SNS a jej predsedovi Andrejovi Dankovi post predsedu parlamentu, ktorý sa uvoľnil po tom, ako bol predseda Hlasu Peter Pellegrini zvolený za prezidenta.
Na margo alternatívy, že by SNS mohla získať druhé kreslo podpredsedu parlamentu sa Migaľ vyjadril, že je potrebné, aby rokovala Koaličná rada. Doplnil, že do hry vstupujú eurovoľby, ktoré môžu "zamiešať karty", vzhľadom na to, že Danko i podpredseda NR SR za Ľuboš Blaha kandidujú do Európskeho parlamentu.
Richard Glück tiež nevidí dôvod na otváranie Koaličnej dohody, zdôraznil, že by bol rád, keby sa koalícia v tichosti dohodla.
Podľa poslankyne za Progresívne Slovensko Lucie Plavákovej je v parlamente chaos a ani poriadne nie je jasné, o čom sa v blízkej budúcnosti bude rokovať.
Danko: Padali i slová pochvaly a slovo prepáč
K otázke otvárania Koaličnej zmluvy sa v RTVS vyjadril aj Andrej Danko. Poprel, že by v koalícii boli nezhody. Ako uviedol medzi koaličnými partnermi - Smer, Hlas a SNS, vládnu dobré vzťahy. Rovnako potvrdil, že mal veľmi dobrý rozhovor s Petrom Pellegrinim. V tomto rozhovore podľa neho padali i slová pochvaly a slovo „prepáč“.
Danko a Pellegrini boli súpermi pred nedávnymi prezidentskými voľbami, pričom Danko sa pred ľudovým hlasovaním vzdal svojej kandidatúry v prospech Štefana Harabina.
Danko má tiež záujem o post predsedu parlamentu, ktorý Pellegrini zastával pred zvolením za prezidenta, Hlas však trvá na tom, že ich strane táto pozícia prináleží na základe Koaličnej dohody.
Šéf národniarov je toho názoru, že ak by trojica Danko - Pellegrini - Fico zastávala tri najvyššie ústavné funkcie, zaistili by, že Pellegrini bude desať rokov zastávať post prezidenta a Robert Fico bude osem rokov premiérom.
Čo bude s mimovládkami
V debate na TA 3 sa rečníci nevyhli ani téme zákona o mimovládkach. Jeho novela sa bude podľa Migaľa ešte meniť a o definitívnej podobe diskutujú. Pripomenul, že chcú stransparentniť ich financovanie.
"V rámci zvýšenia transparentnosti je dôležité, aby mimovládne organizácie riadne zverejňovali svoje financovanie, aby nešlo o nejakú šedú zónu, a to je jedno, že či sú financované zo Západu, alebo z Východu," podotkol Migaľ.
Plaváková reagovala, že návrh zákona je mimoriadne škodlivý. "Je to stigmatizujúce, je to nálepkovanie určitých mimovládnych organizácií ako organizácie, ktoré majú finančné zdroje zo zahraničia," poznamenala.