SME

Ranný brífing: Slovensko pomohlo propagandistovi, bludy mozgového trustu SNS vyvrátite ľahko

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Arťom Marčevskij sa na český sankčný zoznam dostal pre riadenie propagandistickej webstránky, ktorá mala navyše podplácať politikov. Proruský ukrajinský politik musel z Česka odísť, dočasné útočisko však našiel na Slovensku.

Plochá Zem Lukáša Machalu, Biele pásy na oblohe Martiny Šimkovičovej či „satanistické základne“ Petra Kotlára. Konšpiračné teórie sa aj vďaka pomýleným politikom dostávajú k čoraz väčšiemu počtu ľudí. Na nezmysly ľahko odpovie základná fyzika.

Načítavam... Slovensko pomohlo propagandistovi, bludy mozgového trustu SNS vyvrátite ľahko
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


V Prahe mal riadiť propagandistickú sieť, proruský Ukrajinec dostal dočasné útočisko na Slovensku

Ukrajinský občan, podnikateľ Arťom Marčevskij sa v Českej republike stal nežiaducou osobou. Český Deník N informoval, že Praha ho zaradila na sankčný zoznam, zmrazila mu majetky a počítala s tým, že mu zruší status dočasného útočiska. Marčevskij však našiel útočisko na Slovensku, čo dal denník do súvisu s proruskými postojmi vlády Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

Marčevského Praha aj svetové médiá spájajú s ukrajinským proruským oligarchom Viktorom Medvedčukom, ktorý sa už nachádza v Rusku a ktorý podľa BBC sponzoroval proruský propagandistický kanál Voice of Europe (Hlas Európy).

Webstránka nefungovala iba ako proruské médium, ale aj ako predĺžená ruka na podplácanie politikov z Nemecka, Francúzska, Poľska. Rozhovor webu poskytla napríklad ministerka kultúry Martina Šimkovičová či poslanec Smeru Erik Kaliňák.

Arťom Marčevskij, ktorý sa údajne podieľal na riadení webstránky, však na Slovensku dostal štatút dočasného útočiska. Čo zatiaľ vieme o Marčevského prípade? Prinášame odpovede na základné otázky.

  • Znamenie smerovania krajiny: Marčevskij je presne tá „okolnosť“ skrytej, ale neomylnej výpovednej hodnoty, ktorá predznamenáva SMERovanie krajiny v najbližšej budúcnosti. Nesprávna, zničujúca geopolitická preferencia je určujúcim faktorom bez ohľadu na papiere, ktoré Fico podpisuje v Michalovciach či v Bruseli, píše Peter Schutz.

Neveria, že piesok bol zo Sahary, z neba už padali aj žaby. Ako vysvetliť známym, keď veria nezmyslom

Premiér Robert Fico za všetkým, s čím nesúhlasí, vidí podnikateľa a filantropa Georgea Sorosa, splnomocnenec vlády pre preverenie Covidu-19 Peter Kotlár zas hovoril, že pandémiu spôsobila biologická zbraň vyvíjaná „satanistickými základňami“.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie sa šéf služobného úradu na ministerstve kultúry Lukáš Machala pýtal redaktora, či bol vo vesmíre, ak hovorí, že Zem je guľatá.

Ministerka kultúry za SNS Martina Šimkovičová zas na youtube spomína biele pásy na oblohe po lietadlách, ktoré sú základom konšpiračnej teórie o tzv. chemtrails.

Aj cez podobné verejné vyjadrenia sa konšpiračné teórie dostávajú k čoraz väčšiemu počtu ľudí. Ako argumentovať, ak niekto z vášho okolia začne hovoriť podobné nezmysly?

  • Machala nám urobil službu: K trepaniu o plochej Zemi ako legitímnej otázke Machalu nevedie presvedčenie ani medzery vo vzdelaní, ale osobný záujem. Kognitívna bieda len spôsobila, že s tým tak rýchlo havaroval. Lenže rovnako dopadne každý, kto sa snaží obhájiť, aby zaznievali „všetky“ názory, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Korčoka v politike ľudia nechcú: Víťaza prvého kola prezidentských volieb Ivana Korčoka väčšina ľudí v straníckej politike nechce. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza. Hoci túto možnosť bývalý diplomat a minister zahraničia aktuálne zvažuje, veľkú podporu verejnosti zatiaľ nemá.
  • Dve reedukačné centrá končia: Prelomová správa Generálnej prokuratúry z polovice januára opísala množstvo prípadov detí, ktoré sa v reedukačných centrách stali obeťami trestnej činnosti. Niektorí poslanci sa vtedy zhodli, že centrá by bolo najlepšie „vybudovať nanovo“. Nakoniec sa centrá nanovo zakladať nebudú, dve z nich však zatvoria.
  • Pomáhali pri výbuchu vo Vrběticiach: Manželia Nikolaj a Elena Šapošnikovci väčšinou vystupovali ako naturalizovaní českí občania. V skutočnosti však išlo o dvojicu ruských agentov, ktorí boli zapojení aj do výbuchu muničného skladu v českej obci Vrbětice pred desiatimi rokmi. S ruskými tajnými agentmi sa stretli aj na Slovensku.

Rusko na fronte útočí zakázanými zbraňami. Nezabijú, no Ukrajincov pripravia o pozície

Ruský dron, lietajúci nad zákopom na ukrajinskom východnom fronte, zhadzuje granát so slzným plynom. Ukrajinský pešiak s krycím menom Ray si preto rýchlo nasadí plynovú masku.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to ako obranný paprikový sprej, slzia vám z toho oči. Nie je smrteľný, ale vyruší vás a omráči. Keď ste ho vdýchli, veľmi ťažko sa vám vykonávajú povinnosti,“ opísal pre agentúru Reuters útok, ktorý sa odohral ešte v januári.

Ukrajinská armáda v polovici apríla obvinila Moskvu, že zintenzívňuje útoky slznými plynmi, ktorých použitie je na bojisku medzinárodne zakázané. Robí tak v čase, keď sa sústreďuje na prerážanie obranných línií na východe Ukrajiny.

K týmto tvrdeniam sa pridalo aj americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré ruskú armádu obvinilo z použitia podobných chemických zbraní. Okrem slzných plynov hovorilo aj o dusivej látke chlórpikrín, ktorý sa používal najmä v prvej svetovej vojne.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Očeretyne malo padnúť: Ruská armáda dobyla obec Očeretyne, ktorá leží v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Obec leží asi 15 kilometrov severozápadne od Avdijivky, ktorú Rusi dobyli vo februári. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj uviedol, že armáda sa v Doneckej oblasti stiahla z troch dedín.
  • Skoré dobytie Časiv Jaru: Je len otázkou času, kedy Časiv Jar padne do rúk Rusov, vyhlásil zástupca šéfa vojenského spravodajstva Ukrajiny. „Samozrejme, nie dnes alebo zajtra, ale všetko závisí od našich rezerv a dodávok,“ povedal generálmajor Vadym Skibickyj. Rusi považujú obsadenie mesta Časiv Jar za kľúčové pre ďalší postup v Doneckej oblasti.
  • Výstavba opevnení: Ukrajina dokončuje výstavbu opevnení v piatich oblastiach, vrátane Doneckej oblasti, v ktorej prebiehajú aktívne boje. „Sumská, Záporožská, Donecká, Chersonská a Charkovská oblasť: výstavba obranných opevnení sa blíži k dokončeniu v piatich oblastiach súčasne,“ napísal rezort obrany.
  • Ruské straty narastú: V najbližších dvoch mesiacoch budú ruské straty väčšie v dôsledku útočných operácií, očakáva britské ministerstvo zahraničia. V apríli tohto roka Rusi denne prišli v priemere o 899 vojakov. Do tejto štatistiky sa zarátavajú zabití i zranení. Podľa Britov Kremeľ prispôsobil svoju armádu vojne, ktorá sa spolieha viac na kvantitu ako na kvalitu.
  • Škody za vyše miliardy: Ruské útoky na energetické systémy na Ukrajine spôsobili škody v hodnote vyše jednej miliardy dolárov. Oznámil to ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko. Hlavné škody boli spôsobené na tepelných a vodných zariadeniach ako aj na prenosových systémoch energie.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Kamenického dlhopisy? Nekúpil by som ich, štát nie je spoľahlivý, varuje analytik

Po nápade financovať výstavbu diaľnic a železníc prostredníctvom úspor v druhom dôchodkovom pilieri, s ktorým prišiel premiér Robert Fico, je na scéne ďalšia úvaha o tom, ako by sa do financovania výdavkov štátu mohla zapojiť široká verejnosť.

Ide o štátne dlhopisy, ktoré sú bežným nástrojom na finančných trhoch a zvyčajne ich nakupujú veľkí, takzvaní inštitucionálni investori, ako sú banky, poisťovne a dôchodkové fondy.

„Ak štát vydá dlhopisy napríklad s úrokom tri percentá ročne, ale požičiava si na finančných trhoch za 3,7 percenta, je to pre neho výhodné, ale aj pre ľudí, ktorí dostanú vyšší úrok ako na bankových vkladoch,“ povedal v relácii RTVS O 5 minút 12 minister financií Ladislav Kamenický.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, že investovanie do dlhopisov by malo byť dobrovoľné, zatiaľ viac podrobností nezverejnil. Je to však v princípe dobrý nápad? Naozaj sú štátne dlhopisy pre ľudí vhodným spôsobom zhodnotenia ich financií? A na čo by slovenská vláda tieto peniaze použila?

V krátkosti z ekonomiky:

  • Realitný trh našiel dno: Keď si pred troma rokmi dávali záujemcovia o bývanie otázku, či si byt kúpia, alebo prenajmú, viac ich to mohlo tiahnuť k nákupu nehnuteľnosti. Úroky na hypotékach boli nízke, voľba pre nákup vlastného bývania logickejšia. Situácia je dnes diametrálne odlišná.
  • Krajčovi sa rozpadá biznis: V roku 2016 bol spolumajiteľ košickej reštaurácie Kráľovský dvor Róbert Krajča na pomyselnom podnikateľskom vrchole. Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Dnes rieši predovšetkým existenčné problémy. Idú po ňom veritelia a exekútori, jeho firmy zanechali státisícové dlhy, na ktoré sa poskladajú aj daňoví poplatníci.
  • Ako sa darilo firmám: Minulý rok bol pre slovenské firmy menej úspešným ako rok 2022. Spoločnostiam síce medziročne podrástli tržby o dve percentá a mierne klesli náklady na spotrebovaný tovar a energie, čistý zisk sa im napriek tomu prepadol o skoro 15 percent.

Slováci hrdinsky bojovali o bronz, výsledok je pre nich veľmi krutý

Slovenskí hokejisti bojovali na majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov o bronzové medaily. Ich súpermi boli reprezentanti Švédska. Slováci po prekvapivej štvrťfinálovej výhre nad Českom vzdorovali v semifinále USA len približne do polovice zápasu a napokon prehrali 2:7.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko získalo na MS tejto vekovej kategórie cenný kov pred 21 rokmi, keď vo finále nestačilo na Kanadu a okrem toho má aj bronz z roku 1999. Tretiu medailu nateraz nezískalo. Mužstvo okolo kapitána Tomáša Pobežala bojovalo do posledných sekúnd, o to viac krutý je výsledok 4:0 pre Švédov.

Podobne ako vlani, slovenská osemnástka obsadila na šampionáte konečné štvrté miesto. „Sú to neuveriteľné skúsenosti pre hráčov. Verím, že nám v budúcnosti budú ešte robiť radosť,“ reagoval hokejový expert a tréner Peter Kosa.

Až desať hráčov z ročníka 2007 bude môcť nastúpiť aj o rok. Odvážne rozhodnutie realizačného tímu, aby zobral na šampionát mladý tím, sa však vyplatilo.


Hovoria o recyklácii, no plasty končia v prírode. Ktoré firmy najviac znečisťujú svet?

Každý rok vyprodukujú firmy viac ako 400 miliónov ton plastov. Časť tohto plastu skončí buď vo vodných tokoch, ktoré často upchá, povaľuje sa na plážach, alebo pláva v obrovských víroch v oceáne. Zvyšná časť sa zase rozkladá na drobné mikroplasty alebo nanoplasty, ktoré sa vznášajú vo vzduchu a dostávajú sa do ľudských pľúc, krvi a orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

Zistiť, ktoré firmy za produkciou týchto plastov stoja, je niekedy ťažké. Vedcom sa však teraz podarilo identifikovať niektorých z najväčších prispievateľov.

Nová štúdia uverejnená v časopise Science Advances presne určila niekoľko hlavných značiek zodpovedných za znečistenie plastmi na šiestich kontinentoch. Výskumníci, ktorí využili tím viac ako stotisíc dobrovoľníkov na katalogizáciu viac ako 1,8 milióna kusov plastového odpadu, zistili, že 56 spoločností je zodpovedných za viac ako 50 percent značkového plastového odpadu na celom svete.

Najväčším znečisťovateľom bola spoločnosť Coca-Cola, ktorá sa podieľala na celosvetovom znečistení značkovým plastom 11 percentami. Za státisíce kusov plastov boli tiež zodpovedné spoločnosti PepsiCo, Nestlé a Danone.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Zlatistý bratranec grafénu: Tenšie zlato by ste na svete nenašli. Vedcom sa prvýkrát podarilo vytvoriť samostatný plátok zlata s hrúbkou len jedného atómu. Ide o dvojrozmerný materiál, akým je napríklad aj grafén. Tenučký plátok zlata nazvali goldene, čo môžeme do slovenčiny preložiť ako zlatén.
  • Webb skúmal počasie na exoplanéte: Apríl sa vo svete teleskopu Jamesa Webba niesol v znamení metánu. Tento plyn, ktorý na našej planéte poháňa klimatickú zmenu, prekvapil vedcov v dvoch prípadoch: raz, keď ho nenašli tam, kde mal byť, a druhýkrát v úplne opačnej situácii.
  • Zdravie čistokrvných psov: Oriešky sú odolnejšie, zvykne sa hovoriť o neplemenných psoch. Je za tým domnienka, že kríženec viacerých rás bude zdravší a bude mať menej dedičných zdravotných problémov ako čistokrvný pes. Túto hypotézu preskúmali vedci z Veterinárnej fakulty univerzity A&M v Texase. Skúmali zdravie 27-tisíc psov.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte francúzsku cibuľačku. Má bohatú chuť, no jednoduchý postup prípravy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Súd by mal schvaľovať dohodu o vine a treste s podnikateľom Michalom Suchobom stíhaným pre podplácanie

Dnes v histórii

Obrovskú luxusnú vzducholoď Hindenburg zachvátil 6. mája 1937 požiar počas pristávania v americkom Lakehurste. Z 97 osôb na palube zahynulo 13 pasažierov a 22 členov posádky a jeden člen pozemného personálu. Na to, aby z lietajúcej inžinierskej pýchy nacistického Nemecka ostal len šrot a popol, stačilo iba 34 sekúnd.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 837
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 306
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 966
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 048
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 486
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 346
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 470
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 455
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu