BRATISLAVA. Asi tridsať minút diskutoval s Robertom Ficom a vzápätí pred centrálou Smeru na Súmračnej oznámil: "Kresťanskodemokratické hnutie s najväčšou pravdepodobnosťou mieri do opozície."
Už šiesty deň po voľbách predseda KDH Milan Majerský touto vetou oznámil hneď dve skutočnosti - koalícia vedená dvojkou volieb, Progresívnym Slovenskom, určite nevznikne a Hlas už nemá dôvod zvažovať, že by namiesto koalície so Smerom spolupracoval s PS.
Siedmy deň po voľbách bývalý predseda KDH Alojz Hlina začal na základe informácií z rokovaní Majerského s Ficom tvrdiť, že Smer podpísal s KDH tajnú dohodu.
Tvrdil, že Majerský mal Ficovi pomôcť zabezpečiť, aby Peter Pellegrini a jeho Hlas "nemali plán B" a KDH pod vedením Majerského "bude piatou kolónou oligarchie a Smeru". Majerský reagoval, že Hlinu "nemá zmysel komentovať".
S odstupom siedmich mesiacov sa časť vtedajších Hlinových tvrdení javí ako opodstatnená. "Dohoda obsahuje, že pustia aj niečo ohľadom interrupcií, plus presun eurofondov na VÚC a keď ľudia od Danka začnú blbnúť, tak zopár poslancov KDH zaberie," tvrdil Hlina.
Vláda skutočne vyjadrila zámer presunúť eurofondy na kraje, nedávno premiér Fico pozval KDH na diskusiu o "zákaze adopcií detí homosexuálnymi pármi a o superpotratoch".
KDH sa tiež pridalo k podpore vládneho 13. dôchodku, vláda si zas osvojila návrh KDH namierený proti medveďom.
Nič z toho existenciu tajnej dohody nedokazuje. Viaceré opozičné strany však opatrne komunikujú, že KDH je ťažšie čitateľné a malo by sa rozhodnúť, kam chce patriť.
Šesť svojských krokov KDH za šesť mesiacov
- Odmietanie zmrazenia eurofondov za kroky vládnej koalície proti právnemu štátu
- Nevyžiadaná podpora vládnych 13. dôchodkov
- Pomoc koalícii pri riešení problémov s medveďom hnedým
- Koketovanie s koaličným zámerom zmeniť volebný systém na Slovensku
- Ponuka koalície sprísniť potratovú politiku štátu
- Odmietajú spoluprácu s kandidátom na prezidenta Ivanom Korčokom
1. Spoločný záujem KDH a Smeru: neprísť o eurofondy
Ihneď po tom, ako vláda spustila svoj zámer zrušiť špeciálnu prokuratúru a znižovať tresty a premlčacie lehoty pre kriminálnikov, sa KDH pripojilo k zvyšku opozície a návrh kritizovalo. Neskôr spoločne s PS a SaS organizovalo sériu protivládnych protestov.