BRATISLAVA. Spôsob zmeny rodného čísla sa nebude upravovať. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok nepodporili novelu zákona o rodnom čísle z dielne Richarda Vašečku a Anny Záborskej (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorá zmenu predpokladala.
Novelou chceli zabezpečiť, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia.
V zákone chceli poslanci ponechať možnosť administratívnej zmeny rodného čísla nesprávne určeného pohlavia. Podmienkou mal ostať lekársky posudok, ktorý mal preukazovať na základe genetických testov, že v minulosti došlo k nesprávnemu určeniu pohlavia.

"V prípade požadovania zmeny rodného čísla z iného dôvodu zmeny pohlavia neviaže štát povinnosť zabezpečenia a evidencie administratívnej zmeny. S ohľadom na funkcie a potreby štátu a spoločnosti je rozhodujúca a smerodajná evidencia skutočnej biologickej reality pohlavia, aby bolo možné aplikovať právny poriadok v súlade s pôvodne zamýšľaným zámerom zákonov," uviedli predkladatelia.
Hlavným cieľom návrhu bolo podľa poslancov posilnenie právnej istoty tak, aby sa zabezpečil v aplikačnej praxi ústavne konformný výklad pojmu pohlavie.
Predseda KDH Milan Majerský reagoval, že novela mohla urobiť poriadok v pokusoch umožniť ľuďom meniť si pohlavie podľa želaní.
"Ide o premárnenú šancu zabrzdiť pomýlené ideológie, ktorých obeťami sú najmä zraniteľné dospievajúce deti," skonštatoval v stanovisku KDH.
Pripomenul, že návrh sa dostal do druhého čítania ešte v minulom volebnom období aj za pomoci hlasov niektorých poslancov Smeru-SD.
"Lenže to bolo pred voľbami, keď Robert Fico a jeho spojenci zneužívali konzervatívne témy na oklamanie voličov," myslí si šéf KDH.

Poslanci ďalej rokovali
- Široká verejnosť nebude mať možnosť overiť si registráciu zdravotníckeho pracovníka prostredníctvom portálu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Parlament v utorok odmietol návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou z dielne poslancov Národnej rady (NR) SR z KDH Petra Stachuru a Františka Majerského.
- Poslanci odmietli aj ďalšiu novelu poslancov KDH, ktorou chceli jednoznačne zadefinovať lehoty, do ktorých musí ministerstvo zdravotníctva zverejňovať na svojom webe kľúčové dokumenty vo vzťahu ku kategorizáciám nemocníc. Upraviť chceli zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.
- Poslanci odmietli návrh zákona z dielne poslancov opozičného KDH, ktorým chceli zabrániť prenášaniu nákladov spojených s manažmentom zdravotnej starostlivosti na pacienta. Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti plénum neposunulo do druhého čítania. Cieľom novely bolo spresniť existujúce ustanovenia zákona, podľa ktorého je súčasťou zdravotného výkonu aj objednanie pacienta na konkrétny dátum a čas.
- Poslanci sa nebudú ďalej zaoberať zamedzením zneužívania protifašistického odboja, zväzu protifašistických bojovníkov a jeho akcií na propagáciu ruských režimov popierajúcich ľudské práva. Neschválili totiž novelu zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorú predložil poslanec Juraj Krúpa (SaS). Návrhom sa malo súčasne zamedziť znevažovaniu odkazu Slovenského národného povstania na propagáciu proruských naratívov.
- Poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS) chcel odstrániť problém dlhodobej nefunkčnosti komisie na kontrolu používania informačno-technických prostriedkov. Zákonodarca tvrdí, že mechanizmus kreácie a požiadavky na zloženie komisie neumožnili od jej zavedenia komisiu až doteraz kreovať. Súčasne chcel zmeniť aj požiadavku na výber dvoch členov komisie, ktorými by mali byť odborníci z teórie a praxe. Tých by nahradili dvaja poslanci parlamentu - jeden z opozície a druhý z koalície. Jedným z dôvodov tejto zmeny bol dlhodobý problém s obsadením dvoch miest v komisii vyhradených pre týchto odborníkov. Poslanci parlamentu však novelu zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov, tzv. zákon o ochrane pred odpočúvaním, neposunuli do ďalšieho legislatívneho procesu.
- Poslanci odmietli novelu školského zákona, v ktorom poslankyňa Tina Gažovičová (PS) navrhovala vytvoriť podporný mechanizmus na uľahčenie prípravy školy na vzdelávanie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Podľa návrhu mohol zákonný zástupca dieťaťa so zdravotným znevýhodnením mať možnosť podať spádovej materskej alebo základnej škole ohlásenie o plánovanom nástupe takéhoto dieťaťa.
- Poslanci neposunuli zmeny v tzv. antidiskriminačnom zákone do ďalšieho legislatívneho procesu. Novelu tohto zákona do parlamentu predložili poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS), ktorých hlavným cieľom bolo vyriešiť dlhodobo pretrvávajúci problém platových rozdielov medzi ženami a mužmi.
- Zmeny v zložení Rady školy v reedukačných a diagnostických centrách nenastanú. Poslanci parlamentu neschválili novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorú predložili zákonodarcovia strany Sloboda a Solidarita (SaS). Po prijatí zmien by Rady školy týchto centier podliehali väčšej transparentnosti. Predloženými zmenami reagovali poslanci Vladimír Ledecký, Vladimíra Marcinková a Marián Viskupič na zlý stav slovenských reedukačných a diagnostických centier.
- Poslanci nepresadili uznesenie k členstvu Slovenska v Európskej únii (EÚ), ktoré predložili poslanci okolo Igora Matoviča (hnutie Slovensko). Jeho prijatím by sa parlament uzniesol aj naďalej podporovať členstvo Slovenska v EÚ ako suverénneho a stabilného partnera. Ďalej by Národná rada vyhlásila, že bude podporovať rozvoj vzájomných vzťahov s Úniou, bude zodpovedným a konštruktívnym partnerom pri riešení výziev a bude rešpektovať všetky záväzky, ktoré našej krajine z členstva vyplývajú. Okrem spomínaných vyhlásení by prijatím uznesenia parlament naďalej rešpektoval rozhodnutie Slovákov vstúpiť do EÚ a zaviazal sa, že nebude podnikať žiadne kroky, ktoré by boli v rozpore s výsledkom referenda o vstupe do Únie.
- Národná rada neodsúdila výroky predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) "ktorý mimoriadne nevhodným a agresívnym spôsobom ponížil štátnych úradníkov a zdegradoval úroveň verejnej debaty", čo navrhovala v uznesení poslankyňa Veronika Remišová (klub hnutia Slovensko).
- Poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (obaja klub hnutia Slovensko) chceli v parlamente presadiť uznesenie týkajúce sa súdneho aktivizmu Európskeho súdu pre ľudské práva, parlament však ich návrhu nevyhovel a uznesenie zamietol. Predkladatelia tvrdia, že problém súdneho aktivizmu je pozorovaný jav pri súdnej interpretácii ústavných textov alebo ľudskoprávnych dohovorov už niekoľko desaťročí. Tvrdia, že rôzne súdy objavujú v právnych dokumentoch interpretácie, ktoré ich pisatelia nezamýšľali a parlamenty ich neodsúhlasili. Európsky súd pre ľudské práva je podľa poslancov príkladom súdneho aktivizmu.