BRATISLAVA. Galanta, Sabinov či Námestovo. O pol druha mesiaca zanikne na Slovensku ďalších desať detských pohotovostí.
Ak prejde návrh ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej z Hlasu, skrátia sa aj ordinačné hodiny zostávajúcich pohotovostí. Namiesto desiatej by fungovali len do ôsmej hodiny večer.
Znižovanie počtu detských pohotovostí spustil už vlani Dolinkovej predchodca, minister zdravotníctva v úradníckej vláde Michal Palkovič.
Minulý rok v auguste zaniklo šesť pohotovostí pre deti. Do konca tohto roka má skončiť 15 ambulancií pohotovostnej služby.
Palkovič chcel skrátiť aj ordinačné hodiny, ale na nepopulárny krok nenašiel niekoľko mesiacov pred septembrovými predčasnými voľbami dosť hlasov poslancov.
Dolinková chce krátiť ordinačné hodiny cez pozmeňovací návrh k novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Detských pohotovostí ubúda, lebo na Slovensku je málo pediatrov a sú prestarnutí.
V roku 2021 bolo u nás podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií 841 pediatrov. Len v ambulanciách minulý rok chýbalo 229 detských lekárov.
Na pohotovostiach podľa vlaňajších údajov ministerstva pracujú prevažne starší lekári, keďže priemerný vek pediatrov je 59 a pol roka. Slúžiť na pohotovosti musia zo zákona.
Zatiaľ funguje 55 detských pohotovostí, do konca roka, s redukciami v júli a novembri, má ich počet klesnúť na 40.
Pohotovosti slúžia na náhle zhoršenie zdravotného stavu dieťaťa, ktoré neznesie odklad do rána. Typickým príkladom sú vysoké horúčky.
V článku sa dočítate
- kde sa od prvého júla rušia detské pohotovosti,
- prečo sa rušia,
- o koľko hodín sa má skrátiť prevádzkový čas pohotovostí a prečo.
O desať pohotovostí menej
"Od 1. júla 2024 končí detská pohotovosť v Nemocnici Myjava," hovorí jej riaditeľka Elena Štefíková. Povolenie od ministerstva má len do 30. júna.
K rovnakému dátumu končí aj pohotovosť v neďalekej Senici na Záhorí a v juhovýchodne položenom kúpeľnom meste Piešťany.
"Dôvodom zrušenia detskej pohotovosti v Piešťanoch je dôchodkový vek pediatrov," vysvetľuje Mária Baďurová z tejto okresnej nemocnice.

„Neviete si predstaviť, aké je nepríjemné, keď vám zavolá lekár, že prekonal akútny infarkt a je vypísaný do služby na pohotovosti,“ povedala vlani Lucia Šmidovičová, šéfka zdravotníckeho odboru trnavskej župy. "Musí si za seba nájsť náhradu, lebo ja tam namiesto neho nemám koho dať. Ten, kto ide po ňom, je o desať rokov starší."
Kde sa rušia od 1. júla detské pohotovosti
- Galanta
- Košice-okolie
- Medzilaborce
- Myjava
- Námestovo
- Nové Mesto nad Váhom
- Piešťany
- Ružomberok
- Sabinov
- Senica
Detskú pohotovosť od júla rušia aj v Galante. Prevádzkuje ju miestna nemocnica zo siete Penta Hospitals International, a rada by ju prevádzkovala aj naďalej.
"Vidíme zmysel v organizovaní prevádzky detskej pohotovosti v tomto regióne a sme pripravení uchádzať sa o získanie povolenia na jej organizovanie," vraví hovorkyňa siete Bianka Krejčíová.
Zrušením detských pohotovostí v niektorých regiónoch sa výrazne zníži ich dostupnosť.
"V Trenčianskom samosprávnom kraji zostanú zachované len tri detské pohotovosti v Trenčíne, Prievidzi a Považskej Bystrici," hovorí o situácii po zrušení pohotovostí v Myjave a Novom Meste nad Váhom hovorkyňa župy Sláva Gajdošíková.
Iba do ôsmej večer
Ministerstvo pri návrhu na skrátenie ordinačných hodín argumentuje, že keď majú lekári pohotovosť, musia pracovať až trinásť hodín. Po ôsmej večer sú okrem toho pohotovosti slabo využívané.
Medzi ôsmou a desiatou večer prídu podľa vlaňajších údajov ministerstva na jednu detskú pohotovosť v priemere dvaja až traja pacienti.
Ak sa Dolinkovej podarí skrátiť ordinačné hodiny, nebude to prvýkrát, keď ministerstvo pristúpilo k takémuto kroku.

Naposledy sa skracovali z polnoci na desiatu hodinu večer v roku 2017 za ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (vtedy Smer, dnes Hlas).
Varovali pred tým viacerí odborníci, ktorí tvrdili, že rodičia s deťmi sa vo veľkom presunú na urgentné príjmy nemocníc.
Šéfka odboru strategických zámerov na ministerstve Lucia Povalová minulý rok povedala, že na urgenty sa podľa údajov z roku 2019 presunuli len štyri percentá pacientov.
Rodič s dieťaťom môže na urgente čakať dlhšie ako na pohotovosti, lebo na ňom sa v prvom rade riešia život ohrozujúce stavy, napríklad úrazy.

Beata
Balogová
